Na rynku pracy zaszła spora zmiana. Pracodawcy nie szukają już wyłącznie młodych i doświadczonych. Z badań przeprowadzonych przez Work Service wynika, że coraz częściej sięgają po pracowników po pięćdziesiątce.
W ciągu półtora roku odsetek zatrudnionych w tym wieku wzrósł o 10 punktów procentowych z 76 do 86 proc.
Pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupa wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50-tym roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3 proc., a obecnie to już 4 proc.
– komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz z Work Service S.A.
Czytaj też: Polacy a nadgodziny. Mamy najnowsze dane.
Blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników w tej grupie wiekowej, a 1 na 12 przedsiębiorców twierdzi, że sięga po tę właśnie grupę, bo nie jest w stanie znaleźć młodszych pracowników.
Z badań wynika, że osoby w wieku 50+ są zatrudniane nie tylko dlatego, że trudno o młodszą kadrę. Według badań pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby w takim wielu z uwagi na ich doświadczenie. Deklaruje to aż jedna trzecia badanych. Pracowników z tej grupy wiekowej określa się też jako zaangażowanych w realizację powierzonych im zadań i bardziej stabilnych w zatrudnieniu.
Badanie „Postawy pracodawców wobec seniorów na rynku pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.
***