Firmy coraz częściej zatrudniają osoby po pięćdziesiątce. Spada bezrobocie w tej grupie wiekowej

Robert Kędzierski
Spadające bezrobocie, emigracja na wysokim poziomie oraz rosnący deficyt pracowników sprawia, że coraz więcej firm zmienia swoje oczekiwania. Na rynku pracy nie liczą się już wyłącznie młodzi.

Na rynku pracy zaszła spora zmiana. Pracodawcy nie szukają już wyłącznie młodych i doświadczonych. Z badań przeprowadzonych przez Work Service wynika, że coraz częściej sięgają po pracowników po pięćdziesiątce. 

W ciągu półtora roku odsetek zatrudnionych w tym wieku wzrósł o 10 punktów procentowych z 76 do 86 proc. 

Pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupa wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50-tym roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3 proc., a obecnie to już 4 proc.

– komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz z Work Service S.A.

Czytaj też: Polacy a nadgodziny. Mamy najnowsze dane. 

Blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników w tej grupie wiekowej, a 1 na 12 przedsiębiorców twierdzi, że sięga po tę właśnie grupę, bo nie jest w stanie znaleźć młodszych pracowników.

Liczy się doświadczenie

Z badań wynika, że osoby w wieku 50+ są zatrudniane nie tylko dlatego, że trudno o młodszą kadrę. Według badań pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby w takim wielu z uwagi na ich doświadczenie. Deklaruje to aż jedna trzecia badanych. Pracowników z tej grupy wiekowej określa się też jako zaangażowanych w realizację powierzonych im zadań i bardziej stabilnych w zatrudnieniu. 

Badanie „Postawy pracodawców wobec seniorów na rynku pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: