Rośnie zatrudnienie i płace. Według GUS, przeciętne wynagrodzenie we wrześniu wyniosło 4473 zł brutto

Jeśli popatrzeć na najnowsze dane GUS, to wygląda na to, że żyje się nam coraz lepiej. Zatrudnienie rośnie, rosną także pensje, wyraźnie mocniej niż inflacja. A według ekspertów, w najbliższym czasie będą nadal iść w górę.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś kolejne dane, które pokazują dobrą sytuację na polskim rynku pracy. Z jednej strony rośnie zatrudnienie. W ubiegłym miesiącu zwiększyło się o 4,5 proc. w porównaniu z wrześniem 2016 roku. To nieco wolniejszy wzrost od spodziewanego, a w porównaniu z sierpniem był już minimalny, bo wyniósł 0,1 proc., ale i tak te dane wyglądają dobrze. W ciągu jednego miesiąca przybyło ponad 5 tysięcy miejsc pracy (wzrost z 6025,6 tys. w sierpniu do 6030,8 tys.).

Jeszcze szybciej niż zatrudnienie, rosną płace. We wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 6,0 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosło 4 tys. 473 zł brutto (w ujęciu miesiąc do miesiąca wynagrodzenia spadły o 0,4 proc.). To także lekko wolniejszy wzrost od sierpniowego i odczyt słabszy, niż oczekiwali ekonomiści. Ich zdaniem może to wynikać z niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych oraz przesunięcia wypłat w górnictwie.

Pensje rosną szybciej niż zatrudnienie, być może pracodawcy będą musieli jeszcze je podnosić - i według ekspertów tak właśnie się stanie. Zdaniem ekonomistów PKO BP wzrost płac przyspieszy i na koniec roku przekroczy 7 proc. BZ WBK spodziewa się jeszcze mocniejszego przyspieszenia. „Ogólnie, wzrost płac pozostaje mocny i naszym zdaniem w kolejnych kwartałach powinien przyspieszać w kierunku 8 proc. rok do roku pod wpływem coraz większego napięcia na rynku pracy” - napisali eksperci banku w komentarzu. Według nich, wzrost dochodów gospodarstw domowych oznacza wzrost konsumpcji i stanowi wsparcie dla prognozy ponad 4 proc. wzrostu PKB.

To oczywiście jedna strona medalu, bo o ile można się cieszyć ze spadającego bezrobocia i rosnących pensji, to jednak pracodawcy coraz częściej mówią, że z rozwojem swoich firm powoli dochodzą do ściany - zaczyna brakować pracowników.

Czytaj też: Firmy coraz częściej zatrudniają osoby po pięćdziesiątce. Spada bezrobocie w tej grupie wiekowej

Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja, i to wyraźnie - we wrześniu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 2,2 proc. A serwis SpotData przygotował wykres, który pokazuje, jak realnie wzrosły nam wynagrodzenia w ostatnich dziesięciu latach.

Patrząc na dane GUS trzeba pamiętać, że dotyczą one przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 9 osób, więc nie brane są tu pod uwagę najmniejsze firmy.  

A o inflacji czytaj więcej tutaj: Drogie masło? To może być początek. Wszystkie warunki z czarnego scenariusza są spełnione

+++

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

Więcej o: