Budowa ważnego odcinka S8 pod Warszawą się opóźnia. "Termin kontraktowy mało realny"

Obwodnicą Marek kierowcy mieli pojechać w wakacje. Ale już w marcu pojawiły się sygnały, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Potem przesunięto go na 28 października. Teraz GDDKiA ostrzega, że będzie trzeba jeszcze dłużej poczekać.

Odcinek S8 Marki - Radzymin to część „wylotówki” z Warszawy w kierunku Białegostoku, po powstaniu ma ułatwić tranzyt tym, którzy teraz utykają w korkach. To też  fragment drogi ekspresowej S8 Wrocław Psie Pole - Kępno - Sieradz - A1 Łódź - A1 Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka - Warszawa - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Choroszcz. Wschodnia część S8 ma docelowo połączyć Warszawę z Białymstokiem i jednocześnie przejąć ruch samochodów z północnego wschodu Polski do Warszawy i dalej, na południowy zachód kraju.

Jak podaje GDDKiA, „powstanie tego odcinka drogi ekspresowej ma znaczenie dla europejskich korytarzy komunikacyjnych i zostało zaliczone do bardzo ważnych zadań rządowych.”

Generalnym wykonawcą budowy całego 15-kilometrowego odcinka są dwie włoskie firmy. Budowa rozpoczęła się 28.11.2014 r. Podzielono ją na dwa zadania. Kontrakt na pierwsze (8,129 km trasy Marki - Kobyłka) ma wartość 331,6 mln zł i wykonuje go firma Salini, na drugie (7,24 km trasy Kobyłka – Radzymin) 405,9 mln zł - ten odcinek buduje Astaldi. Łącznie inwestycja ma kosztować 737,5 mln zł.

Termin ukończenia pierwszego zadania przesunięto na 28 października, drugi miał zostać ukończony 15 października (przy czym chodzi o trasę główną, Astaldi ma jeszcze czas do lutego przyszłego roku na wyremontowanie fragmentu starej DK8).

Jak przekazał we wtorek rzecznik GDDKiA, na tym pierwszym zadaniu, czyli na odcinku Marki - Kobyłka, trwają prace wykończeniowe na obiektach, prace związane z odwodnieniem trasy oraz układane są warstwy nawierzchni. Z kolei na odcinku Kobyłka-Radzymin wykonawca wykonuje prace wykończeniowe: na obiektach, związane z układaniem nawierzchni, montażem barier oraz z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego.

Według danych dotyczących zaawansowania projektu, dostępnych na jego stronie, na dzień 5.10.2017 część prac wykończeniowych była wykonana w zaledwie 15-17 proc.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówi, że monitoruje prace i mobilizuje wykonawców. „Jednak w naszej ocenie, termin kontraktowy może być mało realny do dotrzymania. Szacujemy, że prace mogą się zakończyć nawet w drugiej połowie listopada br.” - przekazał rzecznik GDDKiA Jan Krynicki. Dyrekcja dodaje, że będzie wyciągać konsekwencje za przekroczenie terminów, zgodnie z warunkami kontraktów.

+++

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

Więcej o:
Komentarze (52)
Budowa S8 pod Warszawą się opóźnia. To obwodnica Marek. GDDKiA: "Termin kontraktowy mało realny"
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 18 razy 4

  Za PO tego typu opóźnienia określane były jednym zdaniem "kradną! i dlatego tak się dzieje!". Pisowcy kradną na taką skalę, że wszyscy obywatele spłacać będziemy ich "wypracowane emerytury" grube lata. Nic dziwnego, że niestety wszystko się sypie.

 • piotr33k2

  Oceniono 3 razy 3

  to wszytko jest spowodowane czystka personalną jaka pisobolszewia dokonała we wszystkich spółkach skarbu panstwa oraz organów i urzdów zależnych od psowskiego rzadu jakim jest np. GDDKA. ludzi kompetentnych z doświadczeniem zastąpiono nieukami i neptykami wiernymi pisowskiej ideologi i znajomymi znajomych .

 • kka69

  Oceniono 3 razy 3

  Widać Dobrą Zmianę w budowie dróg.
  Oby jak najszybciej nastała Jeszcze Lepsza Zmiana

 • baseciq

  Oceniono 4 razy 2

  Przesunięto go na 19 października. Na 28 to po cichu przesunęła go GDDKiA niedawno.

 • gr39

  Oceniono 1 raz 1

  Nic nie umiecie tylko pinset plus dać patologii

 • nino.rota

  Oceniono 1 raz 1

  niech lepiej GDDKiA połączy S8 na odcinku łódzkim, bo to co jest teraz to groteska.

 • new.joiner

  Oceniono 1 raz 1

  Warto przypomnieć, że kilka dni temu GDDKiA twierdziła, że na budowie nie ma opóźnień ponieważ... nie minął jeszcze termin ukończenia inwestycji! Zawsze w takich momentach zastanawiam się czy urzędnicy próbują zrobić z ludzi durniów czy może sami nimi są?

 • californian-legit

  Oceniono 1 raz 1

  Odcinek Astaldi jest praktycznie gotowy od miesiaca. Pierwszy termin kontraktowy minal w lipcu. To nie tylko Salini, ale przede wszystkim GDDKiA jest odpowiedzialne za farse jaka sie dzieje z obwodnica Marek.
  www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=600111&page=301

 • fagusp

  0

  Tłumacząc z dziennikarskiego polskiego na nasze - odcinkiem budowanym przez Astaldi można by już jeździć, budowanym przez Salini - może kiedyś będzie można.
  Po prostu Astaldi budowało po bożemu, Salini - jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX