Węgiel jest. Kłopot tylko z dowiezieniem - przez remonty i czołgi

Marcin Kaczmarczyk
Węgiel w Polsce drożeje - to przede wszystkim pochodna znaczącego wzrostu jego cen na rynkach światowych. Niektórych rodzajów brakuje w składach. Minister energii twierdzi, że to przez problemy z transportem.

Węgiel drożeje – zarówno ten sprzedawany firmom jak i ten kupowany przez Kowalskiego do ogrzewania domu. Dla elektrociepłowni podrożał w ciągu roku mniej więcej o jedną trzecią. Odbiorcy indywidualni muszą za niego zapłacić natomiast nawet o jedną piątą więcej niż przed rokiem.

Polskie kopalnie podnoszą ceny, wykorzystując fakt, że na świecie węgiel w ciągu roku podrożał średnio o ponad 60 proc. Poza tym nie nadążają z popytem na węgiel w Polsce, przez co braki uzupełniane są przez import. Węgiel dla odbiorcy indywidualnego w ponad połowie jest sprowadzany ze Wschodu - z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Czytaj więcej: Kupujemy coraz więcej węgla z zagranicy. Głównie z Rosji. Minister nie widzi problemu.

Według danych resortu energii w sierpniu 2015 r. tzw. węgiel gruby z PGG kosztował średnio (u producenta) 718 zł za tonę, rok później 706 zł, a w tym roku 828 zł za tonę. I co gorsza, mimo wyższych cen bywa, że na składach go brakuje.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski na spotkaniu z dziennikarzami we Wrocławiu w związku z odbywającym się tam III Kongresem Energetycznym wyjaśnił skąd te braki.

Jego zdaniem w Polsce nie ma problemu z węglem, ale z transportem surowca. W Polsce, jak mówił, tak wiele się buduje teraz dróg i torów kolejowych, że firmy transportowe wożą teraz ogromne ilości tłocznia na budowy. Ponadto wiele linii kolejowych, przez remonty, jest wyłączone z tego transportu. -  Z tego powodu sporo węgla czeka do wywiezienia np. z kopalni w Bogdance – mówił minister Tchórzewski.

Czytaj więcej: Zdaniem papieża efekt cieplarniany może nas zabić. Musimy coś z tym zrobić.

Był też ostatnio kłopot, zdaniem ministra, z transportem węgla ze Wschodu. Na Białorusi pojawiły się utrudnienia transportowe, bo „przewożono tam sprzęt wojskowy i setki tysięcy żołnierzy". Przypomnijmy, że we wrześniu odbyły się tam wielkie rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad.

Jednak ma być lepiej. Tchórzewski uważa, że sytuacja się unormuje w ciągu kilu tygodni.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (109)
Węgiel w Polsce drożeje. Kłopot tylko z dowiezieniem - przez remonty i czołgi
Zaloguj się
 • stanislaw50

  Oceniono 43 razy 39

  Odnoszę wrażenie, że pan minister uważa nas za durni, albo istnieje druga możliwość sam ma deficyty wiedzy z zakresu ekonomii !!!
  To jest inflacja panie ministrze niedouczony, to jest skutek rozdawnictwa pieniędzy bez pokrycia w produkcji w zamian za poparcie dla PiS i tow. Jarosława !!!
  Możecie skończyć jak nieboszczka komuna - czasu jedynie trzeba !!!
  Oni również uprawiali propagandę sukcesu jak wy "DOBRĄ ZMIANĘ" !!!

 • wujekdolf

  Oceniono 31 razy 29

  czy ja to dobrze zrozumiałem? nasi wykopują węgiel, potem leży on na hałdach, antek z NASZEJ forsy kupuje te hałdy żeby wspomóc kopalnie, a węgiel jest coraz droższy i jeszcze go importujemy - gdzie tu logika?

 • zbigniew49

  Oceniono 26 razy 22

  Po co Rosjanie mają do nas wchodzić -wystarczy że zrobią manewry na Białorusi-u nas mocna zima i nas rozłożą - nawet nowe wojska Macierewicza nie pomogą. Zawsze jest winien ktoś inny. JAJA>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 • Andi Pstrik

  Oceniono 15 razy 7

  Gdyby PiS miał Sacharę do rządzenia to brakło by im piasku do piaskownic. Oczywiście z winy Rosji i osobiście Putina. Nic tu nie dziwi. Facet mówi że my zagłębie węglowe nie mamy węgla z powodu transportu żołnierzy w Białorusi i mówi że setek tysięcy kiedy obserwatorzy potwierdzili że 13 i pół tysiąca. No takie mamy czasy

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli nie ma węgla bo Polska w ruinie. Nieźle, a PiS rządzi dopiero od dwóch lat.

  Całe to tłumaczenie jest w stylu: "gdybyśmy mieli blachę to produkowalibyśmy konserwy, ale niestety nie mamy mięsa".

 • petrucchio

  Oceniono 6 razy 6

  Dzięki przywiązaniu wagi przez partię i rząd, sytuacja rynkowa w aspekcie zaopatrzenia ludności w wyngiel normalizuje się sukcesywnie, ino tory się wygły od wożenia tłucznia.

 • laszczyny

  Oceniono 8 razy 6

  Cała Europa z was się śmieje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.

 • lubiedobrze

  Oceniono 6 razy 6

  PiSowszczyzna to stan umysłu.
  Nie ma komu wozić polskiego węgla bo brak aut i remonty dróg i torów. A w tym czasie import ruskiego się podwaja. Pewnie lata helikopterami.
  PiS musi się odpłacić Mogilewiczowi za przejęcie władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX