PKN Orlen z 1,7 mld zł zysku w trzecim kwartale. Rynek liczył na więcej

Piotr Skwirowski
Wyniki grupy PKN Orlen w trzecim kwartale 2017 r. rozczarowały analityków rynkowych. Kurs akcji koncernu na giełdzie w Warszawie mocno w dół

Z raportu PKN Orlen za trzeci kwartał tego roku, który koncern ogłosił w czwartek, wynika, że jego zysk netto sięgnął  1,697 mld zł. To nieco mniej niż w drugim kwartale 2017 r., ale o blisko 130 mln więcej niż w trzecim kwartale zeszłego roku. Analitycy spodziewali się zysku w okolicach 2 mld zł.

Wyniki finansowe w 3Q17Wyniki finansowe w 3Q17 PKN Orlen

Przychody koncernu sięgnęły 24,7 mld zł. W drugim kwartale tego roku było to nieco ponad 23 mld zł, zaś w trzecim kwartale zeszłego roku 21 mld zł. Mimo tych wzrostów także przychody rozczarowały analityków, którzy spodziewali się, że będą nieco wyższe.

W efekcie kurs akcji PKN Orlen na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie spadał w czwartek rano o przeszło 4 proc.

PKN OrlenPKN Orlen investing.com

PKN Orlen pochwalił się w czwartek wzrostem sprzedaży we wszystkich segmentach operacyjnych o 8 proc. licząc rok do roku. Jak tłumaczy to efekt poprawy sytuacji rynkowej, na którą duży wpływ miało wprowadzenie pakietu paliwowego, czyli rozwiązań, które mają ograniczyć szarą strefę w handlu paliwami.

- To, co szczególnie cieszy po trzecim kwartale tego roku, to kolejny rekord w wynikach koncernu, osiągnięty przy utrzymującym się znaczącym wzroście konsumpcji paliw na krajowym rynku. Oznacza to bowiem, że nie tylko samo wprowadzenie regulacji zmierzających do ograniczenia szarej strefy miało pozytywny wpływ na branżę obrotu paliwami, ale także ich skuteczna egzekucja przynosi dalsze, wymierne efekty - stwierdził prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie spółki.

PKN Orlen podał, że wzrost konsumpcji oleju napędowego, w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, odnotował na wszystkich rynkach, na których działa. W Polsce ten wzrost to 14 proc. Lepiej sprzedawała się też benzyna. - Wyższą konsumpcję benzyny, liczoną rok do roku, odnotowano na rynku polskim, niemieckim i litewskim, przy stabilnym poziomie na rynku czeskim - czytamy w komunikacie spółki.

Od początku roku spółka osiągnęła 5,53 mld zł zysku. To o niemal 2 mld zł więcej, niż w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku.

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o: