Sekretarz skarbu USA gra na emocjach. Sugeruje, że albo Trumpowi uda się przepchnąć cięcia podatków, albo giełdę czeka krach

Andrzej Mandel
Steven Mnuchin ostrzegł giełdy przed skutkami ewentualnej porażki reformy podatków zaplanowanej przez Trumpa. Brak cięć podatków oznaczać ma znaczące przeceny na rynkach finansowych.

Amerykańskie giełdy notują ostatnio rekordowe wyniki. Główną zasługę przypisuje się dobrym danym makroekonomicznym, ale sekretarz skarby Steven Mnuchin jest zdania, że duży wpływ na to miał też optymizm inwestorów związanych z planowanymi przez obecną administrację cięciami w podatkach.

- Jeżeli dojdziemy do porozumienia z podatkami, to giełda pójdzie w górę. Nie mam jednak wątpliwości, że w przeciwnym wypadku zobaczymy spadki i stratę zysków - mówił w trakcie podcastu Politico Money Steven Mnuchin.

Sekretarz skarby nie ma wątpliwości, że obecne rekordy na giełdach to zasługa planów podatkowych prezydenta. W trakcie podcastu wprost stwierdził, że giełdy urosły w oczekiwaniu reform podatkowych. "Fortune" wyliczył, że od elekcji Donalda Trumpa indeks S&P 500 zyskał na wartości 3,5 biliona dolarów, także dzięki inwestorom liczącym na to, że republikańska administracja będzie oznaczała niższe podatki i mniej regulacji ograniczających swobodę firm.

Chociaż Mnuchin deklaruje, że odpowiednie przepisy będą czekać na podpis prezydenta już w grudniu, to analitycy nie dają większych szans na to, że uda się tę reformę w 2017 roku przeprowadzić. Analitycy z Goldman Sachs uważają, że największe szanse są na to, że reforma dojdzie do skutku w 2018 roku.

Reforma, reklamowana przez administrację jako „najlepszy z możliwych prezentów na gwiazdkę” ma polegać na dużych cięciach, szczególnie w podatku CIT. Z obecnej 35 procentowej stawki, ma się zrobić 20 procentowa, co znacząco zwiększyłoby zyski korporacji. Nieco mniej zyskaliby najbogatsi Amerykanie w podatkach indywidualnych – najwyższa stawka PIT spadła by z 39,6 proc do 35 proc. Dwukrotnie miałaby też wzrosnąć standardowa ulga podatkowa i zmniejszyć z siedmiu do trzech liczba progów podatkowych. Zdaniem administracji Trumpa przeciętna rodzina w USA zyskałaby rocznie 4 tysiące dolarów na zmianach.

Tymczasem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN, reformę popiera zaledwie 34 procent Amerykanów, a 52 procent jest jej przeciwnych.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Komentarze (13)
Sekretarz skarbu USA: albo Trumpowi uda się przepchnąć cięcia podatków albo giełdę czeka krach
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 6 razy 6

  A co to jest "skarba"? Bo powtarzacie kilka razy "sekretarz skarby"...

 • minkat

  Oceniono 11 razy 5

  to moze lepiej w ogole zwolnic korporacje i bogatych obywateli z placenia podatkow? wtedy na pewno gospodarka nigdy juz nie znajdzie sie w dolku, a o krachach na gieldzie nasze dzieci beda sie uczyc na historii, jako o zjawisku, ktore juz nie wystepuje.

  (to ironia, gdyby ktos nie zalapal)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Dawajcie ten krach...

 • dwa_grosze

  Oceniono 4 razy 2

  Fake news i propagandowe bicie piany dla naiwnych.
  Jeszcze raz bo widac, ze lemingi niczego nie rozumieja a propagandowa papke Gazety przyjmuja jak slowo boze :))
  Mnuchin wyraznie powiedzial, ze obecne wzrosty na gieldzie sa skutkiem mozliwego sukcesu podatkowego planu Trumpa co napawa inwestorow optymizmem. Dodal tez, ze jezeli plan Trumpa nie powiedzie czesc z obecnych wzrostow ostatnich dni zostanie zniwelowana. Pytam wiec jeszcze raz, gdzie autorzyna widzi tu KRACH na gieldzie? Jedynym tutaj krachem jest kompromitacja Gazety.pl serwujacej fake news.
  A tutaj oryginal wypowiedzi Mnuchina; "Treasury Secretary Steven Mnuchin said the stock market will probably see its gains wiped out if lawmakers fail to deliver planned tax cuts that will benefit corporate America.

  “To the extent we get the tax deal done, the stock market will go up higher,” Mnuchin said in an interview on the Politico Money podcast released Wednesday. “But there is no question in my mind if we don’t get it done you are going to see a reversal of a significant amount of these gains.”
  www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-18/mnuchin-sees-stock-market-wiping-out-gains-if-tax-overhaul-fails

 • mentice

  0

  Strata zyskow - to zadna strata. Gorzej gdy ktos straci bez zysku.

 • d1r3ct

  Oceniono 2 razy 0

  "przeciętna rodzina w USA zyskałaby rocznie 4 tysiące dolarów na zmianach."
  A nieprzeciętna ? A ludzie z milionami, dziesiątkami, setkami milionów na kontach ? Z zyski korporacji ? Co śmieszne w USA państwo czyli podatnicy dopłacają ludziom do "zasiłków"...kiedy mają pracę ;)

 • xrafael

  Oceniono 2 razy 0

  T sajko men lubudubu ... ostatnio to tylko takichwybierajom....albosami sie wybieraja jak w NK

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy -3

  Kto wierzy jeszcze w słowa tego demagoga?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX