Frankowicze nie odpuszczają byłemu szefowi KNF. Złożyli zawiadomienie do prokuratury

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło do prokuratury zawiadomienie dotyczące Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego KNF w latach 2011-2016. Zawiadomienie dotyczy "niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego".

SBB na swojej stronie podkreśla, że choć - ich zdaniem - podczas kadencji Jakubiaka "na rynku finansowym odnotowano wiele afer, w tym afera opcji walutowych, Polisolokat, kredytów pseudowalutowych, Amber Gold, upadek SK Banku, czy SKOK Wołomin", to stowarzyszenie w ramach zawiadomienia:

przedstawia konkretne zaniechania, które wpłynęły przede wszystkim na trudną sytuację sektora bankowego i jego klientów wynikającą z bezprawnego wykonywania przez banki umów kredytów odnoszących się do walut obcych. Mimo, iż pierwsze prawomocne wyroki dotyczące zapisów zawartych w tych umowach zapadły już w 2011 r., to Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała w należyty sposób. KNF nie podjęła właściwych kroków wynikających z kompetencji urzędu, pomimo, iż w analogicznej sytuacji, w stosunku do mniejszych podmiotów, wdrażała odpowiednie postępowania

SBB podaje, że w wyniku tych zaniechań straty finansowe poniosło dotychczas ok. 150 tys. rodzin, których umowy zostały już zakończone.

KNF już w 2011 i 2012 roku wskazywała, iż ryzyko kursowe, na które są narażone osoby posiadające te umowy jest groźne „nie tylko dla banków i ich klientów, ale też dla całej gospodarki”. Pomimo odnotowania tego faktu nie podjęła jednak żadnych działań naprawczych.

+++

Dymek: Bałam się założenia firmy. Wydaje mi się, że lęk jest typowy dla kobiet. Chłopców wychowuje się inaczej [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (101)
Frankowicze nie odpuszczają byłemu szefowi KNF. Złożyli zawiadomienie do prokuratury
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 23 razy 21

  a nie przyszlo nikomu do glowy zaskarzyc PiS, ktory w 2006 roku przekonywal, ze kredyt we frankach szwajcarskich na 30 lat nie jest niebezpieczny dla kredytobiorcy?

 • niewinna

  Oceniono 12 razy 4

  Umieszczone przez banki w umowach klauzule abuzywne podpisane nawet tysiąc razy nie wiążą konsumenta. Nielegalna indeksacja do CHF jest taką klauzulą wpisaną do rejestru UOKiK. Na jej podstawie Sądy coraz częściej unieważniają umowy oszukanych na franka. Bankowe trolle oczywiście nie ustają w szkalowaniu oszukanych i zakłamują rzeczywistość kłamiąc na forach aby jak najmniej osób zdecydowało się na proces.

 • Mich Gum

  Oceniono 8 razy 4

  złodziej i lobbysta banksterów !!!!!! powinien mieć po zakończeniu pracy w KNF 10 LETNI zakaz PRACY W INSTYTUCJACH FINANSOWYCH !!!!

 • jacekzwawy

  Oceniono 7 razy 3

  @niskolatajacyninja
  Sęk w tym, ze te umowy są nieważne, gdyż łamią obowiązujące prawo. Banki sprzedawały pod nazwa "kredyt" toksyczny finansowy instrument spekulacyjny podobny do futures nie mający nic wspólnego z kredytem. Dlatego nie ma znaczenia, czy biorący kredyt byli dorośli, ze nikt im pistoletu do głowy nie przystawiał i inne trollowe argumenty.

 • niskolatajacyninja

  Oceniono 17 razy 3

  Nie żebym bronił banków, ale byłoby mi wstyd że brałem kredyt walutowy, a teraz pozywam sobie przewodniczącego KNF bo niedostatecznie ostrzegał albo w ogóle pozwolił mi taki kredyt wziąć! Albo mamy do czynienia z osobami, którym żaden bardziej przytomny członek rodziny nie wytłumaczył, że kursy walut się zmieniają i przez te 10-15-20 lat różnie może być, albo z cwaniakami, którzy jak było dobrze to siedzieli cicho, a teraz z własną urojoną krzywdą obnoszą się na sztandarach. Nie wiem, co jest bardziej żałosne.

 • wamal

  Oceniono 2 razy 2

  Założyłbym stowarzyszenie >>Stowarzyszenie Stop: "Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu"<<<, ale nazwa byłaby zbyt zakręcona.
  A poważniej: jestem za przewalutowaniem kredytów frankowych na kredyty złotówkowe po kursie z dnia zawarcia umowy. i oprocentowaniu średnim dla tego okresu dla kredytów złotówkowych.
  mam pismo z tego okresu: Bank*** zawiadamia, że oprocentowanie kredytu nr **** zostało obniżone z 33,6% do 32,8% w skali roku

 • kinskyart

  Oceniono 8 razy 2

  NIEWIARYGODNY wysyp banksterskiego trolstwa. Szmaciarze, ta gó...ana kasa bokiem wam wyjdzie. A wasi pracodawcy i tak pójdą do pierdla.

 • Skilder Twoo

  Oceniono 1 raz 1

  Chcielisice we frankach to macie. A teraz drzecie parchabo raty skoczyły. Dorośli ludzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX