Będzie kolejna bankowa fuzja? Pekao SA i Alior rozmawiają o współpracy, rozważają połączenie

Pekao i Alior poinformowały w komunikatach, że analizują możliwości współpracy. To wstępne analizy, ale wśród opcji jest fuzja. Głównym i strategicznym inwestorem obu banków jest PZU. Inwestorom niestety nie spodobał się dziś ten plan i akcje obydwu firm mocno straciły na giełdzie.

Pekao i Alior zawarły list intencyjny, który „ma na celu umożliwienie analizy wykonalności oraz dokonanie oceny różnych form potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów” – podaje Pekao SA w komunikacie giełdowym. Pekao pisze, że przegląda potencjalne możliwości inwestycyjne w ramach prac nad aktualizacją strategii, ale jednocześnie podkreśla, że te analizy mają wstępny charakter i jak na razie „rozważane scenariusze pozostają zróżnicowane”.

O bardzo wstępnym charakterze pisze także w swoim komunikacie Alior: „na chwilę obecną żadne decyzje co do wyboru ewentualnej opcji, o której mowa powyżej [połączenia z Pekao SA] oraz jej potencjalnych warunków, nie zostały podjęte. „Prowadzone analizy są zgodne Planem Operacjonalizacji Strategii Cyfrowego Buntownika, który został przedstawiony w dniu 4 października 2017 r., przewidującym możliwość analizowania transakcji fuzji i przejęć” – pisze Alior.

Na początku wtorkowej sesji na GPW akcje obu banków spadały. Pekao o 9:30 tracił około 1 proc., Alior prawie 1,7 proc. W tym czasie indeks największych spółek na giełdzie w Warszawie, czyli WIG20 tracił ponad 0,5 proc. Później spadki się pogłębiły i o 10:30 Alior tracił 2 proc., a Pekao już ponad 2,5 proc., a po 11:00 Pekao był już na ponad 4-procentowym minusie, a tuż przed południem spadał o 5 proc.

Na koniec dnia było niewiele lepiej, akcje Pekao zniżkowały o ponad 5,5 proc. a Aliora o prawie 4 proc.

Notowania PekaoNotowania Pekao stooq.pl

Notowania AlioraNotowania Aliora stooq.pl

Jak widać, inwestorom pomysł połączenia chyba niespecjalnie się spodobał. Gdyby jednak do niego doszło, powstały podmiot zostałby drugim bankiem w Polsce pod względem wielkości aktywów – po PKO BP.

Oba banki łączy główny akcjonariusz – państwowy PZU, który w Pekao SA ma ponad 20 proc. udziałów (przejęte nie tak dawno od UniCredit, kolejne 12,8 proc. przejął Polski Fundusz Rozwoju), a w Aliorze ponad 31 proc. udziałów.

O tym, że Pekao może połączyć się z Aliorem, spekulowano już kilka miesięcy temu. Jednak jak na razie, przynajmniej oficjalnie, te domysły nie zostały potwierdzone ani przez prezesa PZU, ani przez szefa Polskiego Funduszu Rozwoju. Dziś prezes PFR Paweł Borys w wypowiedzi dla Agencji Reutera powiedział, że wątpi, by takie ewentualne połączenie było korzystne dla akcjonariuszy Pekao SA.

Więcej o:
Komentarze (36)
Pekao SA i Alior Bank rozmawiają o współpracy. Możliwość połączenia
Zaloguj się
 • honkers

  Oceniono 20 razy 14

  Oba banki wpadły niestety w sidła kaczystowskiego reżimu w którym rządzą Misiaki PiSiaki. Czarno widzę ich przyszłość.

 • swientyjacenty

  Oceniono 14 razy 10

  Prędzej czy później - wszystkie instytucje zależne od widzimisię polityków trafia szlag. A PIS kocha SKOKI na kasę.

 • mccudden

  Oceniono 9 razy 7

  Od 1994 miałem konto bankowe. Na początku był to BPH.SA. Dacie wiarę, że w ciągu tych kilkudziesięciu lat nie zmieniając numeru rachunku, kilkakrotnie, jak ta piłeczka żonglera przechodziłem z rąk do rąk. NIgdy nie dostałem żadnej informacji o zmianie, dużym szokiem dla mnie było, że znalazłem się w stajni Aliora, banku o debilnych reklamachli.Nigdy też nie dostałem żadnej propozycji jakiejś nagrody, za to że tak długo jestem klientem jednego banku choć bank ten jest własnością róznych podmiotów. Za to ile pary idzie na pozyskanie nowych klientów?

 • jes-ter

  Oceniono 5 razy 5

  PIS czego nie dotknie zamienia w g...

 • this.man

  Oceniono 4 razy 4

  "Pekao i Alior zawarły list intencyjny" - List można podpisać, ale nie da się go zawrzeć. Zawrzeć można porozumienie.

 • rpa2

  Oceniono 4 razy 4

  niech żyje prl i prlowskie podejscie do klienta

 • junk92508

  Oceniono 4 razy 4

  Pekao sa nie lubie chyba najbardziej na rynku.

  Alior jest sredni - niby za darmo wiec ok ale jak nagle robi sie nie za darmo to kase wezma i nie zwroca.
  Do tego to pierwszy kantor na rynku w jakim mozna kupic np. Korone czeska ale juz nie wyplacic.

 • jluc

  Oceniono 5 razy 3

  rozumiem, że My Naród straciliśmy jakiś miliard z tego co Rząd PiS zainwestował w te banki

 • lampeduza

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma to jak państwowe, czyli polityczne koncerny. Politycy nie chcą sprywatyzować , bo to zawsze możliwość ciągnięcia kasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX