Poznaliśmy najnowsze badania o 500 plus. Trzecie dziecko wypycha kobietę z rynku pracy

Rafał Hirsch
Kobiet, które po wprowadzeniu 500 plus zdecydowały się zwolnić z pracy jest niewiele. Nie widać zmian w aktywności zawodowej matek jednego lub dwojga dzieci. Inaczej wygląda sytuacja kobiet z co najmniej trójką potomstwa.

Najciekawszy wykres z najnowszego opracowania Instytutu Badań Strukturalnych wygląda tak:

Aktywność zawodowa kobiet w zależności od liczby posiadanych dzieci.Aktywność zawodowa kobiet w zależności od liczby posiadanych dzieci. źródło: Instytut Badań Strukturalnych

To wskaźniki aktywności zawodowej kobiet w wieku 20-49 lat na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, w zależności od tego, ile mają dzieci. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się czarna linia odstająca wyraźnie od wszystkich pozostałych. Ta linia to kobiety z co najmniej trojgiem dzieci.

Ciekawe natomiast jest to, że wszystkie pozostałe linie są mniej więcej w tym samym miejscu. Oznacza to, że kobiety z jednym dzieckiem, dwójką dzieci i bezdzietne mają zbliżony poziom aktywności zawodowej. Czyli posiadanie jednego lub dwójki dzieci nie wpływa w istotny sposób na zachowanie kobiet na rynku pracy. Różnicę robi dopiero posiadanie trzeciego dziecka.

Co ważne – tak jest od lat, nie jest to efekt tylko programu 500 plus. Ale też widać, że w 2016 roku poziom aktywności zawodowej w grupie matek trojga i więcej dzieci spadł dodatkowo i jest już poniżej 60 procent. To oznacza, że ponad 40 procent kobiet z co najmniej trójką dzieci nie pracuje i nie szuka pracy. To osoby bierne zawodowo. 

W przypadku kobiet z dwójką dzieci i z jednym dzieckiem także widać w 2016 roku (po wprowadzeniu 500 plus) pewien spadek, ale jest on bardzo nieznaczny, nieporównywalnie mniejszy niż ten dla kobiet z większą liczbą potomstwa.

Z badania Instytutu wynika, że w 2016 roku z rynku pracy w Polsce z powodu wprowadzenia programu 500 plus wycofało się od 40 do 55 tysięcy kobiet.

Przy okazji: warto przeczytać też wywiad Gazety Wyborczej z dr Igą Magdą, która kierowała badaniami w Instytucie Badań Strukturalnych.

Więcej o: