Na świecie żyje dziś już 1542 miliarderów. W Azji jest ich więcej niż w Stanach Zjednoczonych

Na świecie żyje dziś 1542 miliarderów. Najwięcej z nich mieszka w Azji, która po raz pierwszy pod tym względem wyprzedziła Stany Zjednoczone.

Majątek zgromadzony przez miliarderów wzrósł o blisko 1 bilion dolarów w 2016 r., mają oni dziś więcej aktywów niż PKB całej Unii Europejskiej, zatrudniają blisko 28 milionów osób, to niemal tyle, ile wynosi populacja Arabii Saudyjskiej czy Uzbekistanu – wynika z ostatniego raportu UBS i PwC.

W 2016 roku liczba miliarderów wzrosła o 145, czyli o około 10 procent, do 1542. Ich majątek urósł z 5,1 bln dol. do 6 bilionów dolarów. To skok aż o 17 proc. - dwukrotnie wyższy niż 8,5-proc. zwyżka giełdowego wskaźnika MSCI AC World Index i trzykrotnie wyższy niż wzrost gospodarczy na świecie - 5,8 procent w 2016 r.

Na czym miliarderzy zarabiali w zeszłym roku?  Na rosnących cenach akcji, surowców i nieruchomości, a także inwestycjach technologicznych. W raporcie czytamy, że obecny cykl bogacenia się miliarderów rozpoczął się w 1980 r. i nie będzie trwał wiecznie.

W raporcie czytamy, że obecny cykl bogacenia się miliarderów rozpoczął się w 1980 roku i nie będzie trwał wiecznie.

- Długość tego okresu zbliża się do długości swego poprzednika, który według większości historyków trwał od 1870 do 1910 r. - piszą autorzy raportu.

Jeśli historia się powtórzy, obecny cykl koniunkturalny najprawdopodobniej skończy się w ciągu najbliższych 10 do 20 lat, jego przedłużenie jest możliwe dzięki dynamiki azjatyckich gospodarek oraz nowym przedsiębiorstwom technologicznym.

Najszybciej miliarderów przybywa w Azji, jest ich tam więcej niż USA, choć Stany  nadal mają zdecydowanie większą liczbę miliarderów niż jakikolwiek inny kraj.

Według raportu USA mają 563 miliarderów, 318 jest ich w Chinach. W Chinach przybyło w ubiegłym roku 67 nowych miliarderów, w USA - 25, a w Europie – jedynie trzech.

Amerykańscy bogacze dysponują największym bogactwem, kontrolując aktywa o wartości zbliżonej do 2,8 bln dolarów. W rękach azjatyckich miliarderów było 1,96 bln dol., zaś europejskich tuzów 1,32 bln dol.

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?