W weekend czekają nas utrudnienia w bankach. Powód to między innymi zmiana czasu

W najbliższy weekend, w nocy z 28 na 29 października, zmieniamy czas na zimowy, czyli cofamy zegarki o godzinę. Banki też muszą się do tej zmiany przygotować, ale to nie jedyny powód przejściowych trudności dla klientów.

Niemal co tydzień część banków w Polsce planuje prace serwisowe, przeważnie nocne, które powodują przerwy w dostępie do niektórych usług dla klientów. W tym tygodniu dochodzi do tego jeszcze zmiana czasu. Zebraliśmy aktualne informacje od największych i najpopularniejszych banków.

I tak, w mBanku z soboty na niedzielę w godzinach 1:30 (czasu letniego) – 7:00 (czasu zimowego) nastąpi przerwa w dostępie do systemu wnioskowego, a w godzinach 2:00 (czasu letniego) – 6:30 (czasu zimowego) przerwa w dostępie do serwisu bankowości mobilnej oraz serwisu transakcyjnego mBanku. Co chyba najważniejsze, w godzinach 2:00 (czasu letniego) – 6:30 (czasu zimowego) klienci mBanku nie zapłacą kartą, nie wypłacą gotówki z bankomatu oraz nie skorzystają z wpłatomatu. W tym czasie mLinia będzie działać w trybie informacyjnym. mBank wyjaśnia, że powodem tych trudności jest konieczność dostosowania systemu do czasu zimowego.

Prace serwisowe związane ze zmianą czasu na zimowy w najbliższy weekend planuje przeprowadzić także bank ING. Przerwa nastąpi w nocy z 28 na 29 października w godzinach 00:00 – 05:00 (czasu zimowego). Utrudnienia będą spore, bo w tym czasie nie będą działać: bankomaty i wpłatomaty, systemy bankowości internetowej Moje ING, ING Business i ING CardsOnLine, wersje mobilne Mojego ING i ING Business, płatności BLIK oraz NFC, płatności Mastercard w telefonie, system rozliczeń płatności natychmiastowych Express Elixir i przelewy z kart kredytowych. Poza tym, ING ostrzega, że mogą nastąpić problemy z płatnościami kartą oraz że nie będzie można aktywować kart i nadać PIN-u. Przelewy wewnętrzne przyjęte po 15:00 będą realizowane tego samego dnia, ale zostaną zaksięgowane 30 października, czyli w poniedziałek. Przelewy zewnętrzne przyjęte po 15:00 zostaną zrealizowane 30 października.

W Pekao SA 29 października od godziny 2:30 czasu letniego do godziny 3:30 czasu zimowego klienci muszą liczyć się z przerwą techniczną w dostępie do serwisów Pekao24, usług maklerskich, serwisów Xelion i serwisu kart prepaid. Poza tą przerwą, w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi od 27 października od godziny 23:00 do 28 października do godziny 21:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do składania dyspozycji i zleceń w serwisie Pekao24Makler.

W BZ WBK w niedzielę w nocy, w godzinach 0:30-3:30 nie będą realizowane transakcje z systemów BZWBK24internet, Moja Firma Plus, BZWBK24mobile, iBiznes24, Blik oraz Przelew24. 

Getin Bank planuje przerwę w dostępie do Bankowości Internetowej i Mobilnej już w piątek w nocy - z 27 na 28 października od godziny 00:00 do godziny 4:15. Nie będzie to miało wpływu na transakcje wykonywane kartami płatniczymi, w tym wypłaty z bankomatów. Bank dodatkowo poinformował, że prace serwisowe nie są związane ze zmianą czasu.

Credit Agricole podał w przesłanej nam informacji, że planuje krótką przerwę w nocy z niedzieli na poniedziałek, od północy do godziny 01:30. Przerwa dotyczy dostępu do Serwisów CA24 (internetowego, mobilnego, telefonicznego).

Czytaj też: Będzie kolejna bankowa fuzja? Pekao SA i Alior rozmawiają o współpracy, rozważają połączenie

 +++

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: