Najtańsze karty kredytowe. Czy warto?

W ofercie kart kredytowych naprawdę można dość długo przebierać. Wśród nich są również takie, z którymi nie wiąże się żadna opłata miesięczna i roczna lub też takie, gdzie dość łatwo można ich uniknąć.

Karta kredytowa tylko pozornie jest prostym produktem bankowym. W rzeczywistości ma wiele parametrów, które wpływają na koszty i komfort jej użytkowania. Podstawowe dobrze znamy – to długość okresu bezodsetkowego i oprocentowanie.

Istotna jest również wysokość opłaty rocznej lub miesięcznej. Ponadto niektóre banki mogą nas zmusić do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub założenia dodatkowego i płatnego rachunku bankowego. Inne z kolei zniechęcają nas do jakichkolwiek płatności w trakcie podróży zagranicznych, wprowadzając wysoką prowizję za przewalutowanie. To ciągle przy tym tylko niektóre z pomysłów bankowców na to, jak więcej zarobić na karcie kredytowej. Jest ich jeszcze więcej.

Wniosek jest jeden – dość oczywisty. Nie ma idealnej karty kredytowej. Każdą, łącznie z tymi najtańszymi, trzeba dopasować do swoich potrzeb finansowych.

Poza tym, mówiąc o karcie kredytowej trzeba zawsze pamiętać jedno – dotyczy to również opisanych poniżej plastyków. Karta kredytowa to narzędzie przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych. Jeżeli chcemy z rachunku karty robić zwykłe przelewy lub wypłacać pieniądze z bankomatu, to zapłacimy za to dodatkową prowizję – często niemałą.

Simplicity całkiem bez opłat

Nie ma na rynku wielu kart kredytowych, w których nie płacimy za ich wydanie i z którymi nie wiąże się opłata roczna lub miesięczna lub też takich, w których tych opłat łatwo jest uniknąć.


Pierwszą z nich jest karta Simplicity wydana przez Citi Handlowy (rzeczywista roczna stopa oprocentowania - 10,47 proc.). W jej wypadku faktycznie nie ma opłaty rocznej ani miesięcznej – i co ważne dotyczy to nie tylko karty głównej, ale również dodatkowych.

Sporą zaletą tej karty są również promocje związane z jej uruchomieniem. Jeżeli sięgniemy po tę kartę po raz pierwszy, to możemy otrzymać od banku smartfona LG K4 dual sim 2017 lub voucher zakupowy wartości 400 zł do jednego z kilku popularnych sprzedawców – do wyboru jest Biedronka, oleole.pl, Allegro, Morele lub sieć perfumerii Douglas. Warunki wykorzystania z tych voucherów nieco się różnią w zależności od tego, który wybierzemy. Podobnie jak szczegóły tych wszystkich promocji – ich spełnienie nie jest jednak bardzo kłopotliwe.

Simplicity słabiej natomiast nadaje się do zakupów za granicą. Prowizja za przewalutowanie transakcji wynosi 5,8 proc. wartości transakcji.


Trzy karty, gdzie opłat dość łatwo można uniknąć


Wygodna Karta Kredytowa Visa w Raiffeisen Polbank również jest jedną z najtańszych kart na rynku. Nie płacimy za jej wydanie, nie ma też opłaty rocznej. Dla kredytu w wysokości (całkowita kwota kredytu) 2 250 zł, stopie oprocentowania w wysokości 10 proc., opłacie miesięcznej za prowadzenie konta karty w wysokości 5 zł, całkowita kwota do zapłaty wynosi 2 912,39 zł, rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 14,27 proc.

Ale jest już miesięczna – 5 zł. Rocznie daje to już 60 zł. Ale na szczęście tej opłaty jest dość łatwo uniknąć. Wystarczy, że w danym cyklu rozliczeniowym wykonamy transakcje gotówkowe i bezgotówkowe na łączną kwotę co najmniej 500 zł. Przyjemną ciekawostką w wypadku tej karty jest darmowa pierwsza wypłata gotówki w ciągu miesiąca.

Jest też pewne niestandardowe zaskoczenie. Bank próbuje nas nieco wychować, pobierając opłatę wynosząca 4 proc. wartości transakcji dokonanych w miejscach takich, jak kasyna, gry losowe, zakłady bukmacherskie i totalizatory.

Credit Agricole w wypadku karty Visa/Mastercard Silver (rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla karty Silver wynosi 23,94 proc. dla kredytu w wysokości 1 000 zł) również nie ma zbyt wygórowanych wymagań dotyczących warunków uniknięcia opłaty miesięcznej wynoszącej w jej przypadku 7,90 zł. Musimy miesięcznie dokonać zakupów kartą za co najmniej 700 zł. Oczywiście w wypadku tej karty nie ma opłaty za jej wydanie.

Nie zapłacimy jej też, jeżeli sięgniemy po kartę Visa/Mastercard Millennium Banku (rzeczywista roczna stopa oprocentowania - 12,76 proc.). Pojawia się za to tutaj opłata miesięczna 4,99 zł. Unikniemy jej, jeżeli wykonamy co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych swoją kartą w ciągu miesiąca.

Millennium Bank kusi nas też tutaj dodatkowo, akcentując możliwość spłaty wydatków dokonanych kartą kredytową w równych, korzystnie oprocentowanych ratach dzięki uczestnictwu w programie Wygodne Raty.

Dowiedz się więcej: Ranking podstawowych kart kredytowych w największych bankach

Więcej o: