Polska spada z historycznie najwyższego miejsca w rankingu Banku Światowego

Robert Kędzierski
Bank Światowy opublikował zestawienie najlepszych na świecie miejsc do zakładania firmy. Polska spadła w nim o aż trzy pozycje.

Ranking "Doing Business" prowadzony przez Bank Światowy pozwala ocenić, w jaki sposób państwa sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. W zeszłym roku uplasowaliśmy się na 24., historycznie najwyższym, miejscu. Teraz zajęliśmy miejsce 27. 

Główna przyczyna spadku to szybsza poprawa klimatu do prowadzenia firmy w Tajlandii i na  Mauritiusie - te dwa kraje nas wyprzedziły. 

- "Porównując ranking Doing Business do maratonu, można powiedzieć, że Polska wybiegała teraz nieco lepszy czas (w obecnej edycji zdobyliśmy 77,30 wobec 77,12 rok temu - przyp. red.), jednak niektóre kraje były szybsze, dlatego pozycja Polski lekko spadła. Pomimo to, Polska wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej" – mówi cytowany w komunikacie Carlos Piñerúa, Przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.

Polska straciła też swoją pozycję przez problemy przedsiębiorców z odzyskiwaniem należności i płaceniem podatków -  to czynności długotrwałe i uciążliwe. Prowadzącym działalność trudniej też uzyskać kredyt. Nie bez znaczenia jest też brak ułatwień w zakładaniu firmy - tu inne kraje okazują się znacznie bardziej przyjazne. 

Na plus zaliczyć można utrzymanie wysokiego wskaźnika handlu zagranicznego i znaczące ułatwienie inwestycji poprzez uproszczenie procedur związanych z pozwoleniami budowlanymi. 

Czytaj też: Raport Banku Światowego daje nadzieję, że będzie lepiej. 

E-administracja coraz ważniejsza

Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu „Doing Business” po raz kolejny okazała się Nowa Zelandia, która zdetronizowała Singapur. Podium zamyka Dania. 

"Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu. Wiele udogodnień nie weszło jeszcze w życie, inne obowiązują, ale firmy jeszcze o tym nie wiedzą. Co ważne, Nowa Zelandia zawdzięcza koszulkę lidera nie tylko zmianom prawnym, ale także skrojonej pod biznes ofercie e-administracji. To właśnie w usługach cyfrowych leży klucz do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce" – mówi Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego.

W porównaniu z krajami regionu wypadamy lepiej niż Czechy, Słowacja i Węgry (miejsca 30, 39 i 48). Znacznie wyżej od nas uplasowały się Estonia, Litwa i Łotwa miejsca 12, 16 i 19). 

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: