Duża transakcja na polskim rynku spożywczym. Hortex zmieni właściciela

Popularnego polskiego producenta mrożonek i soków kupi Mid Europa Partners. To fundusz typu private equity, który teraz ma portfelu m.in. Allegro, a kiedyś był właścicielem Żabki. Kwota przejęcia nie jest znana, ale firmę wyceniano niedawno na 200 mln euro.

Transakcja ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2018 roku, ale musi się na nią jeszcze zgodzić UOKiK.  Na razie obaj właściciele – obecny i przyszły – podpisali porozumienie w sprawie sprzedaży Grupy Hortex.

Mid Europa przejmie udziały w spółkach, które zajmują się produkcją, sprzedażą i marketingiem soków, nektarów i napojów, mrożonych warzyw i owoców oraz koncentratów (czyli Hortex Sp.zo.o., Hortex Marketing Services Sp.zo.o. oraz Ortika Polska Sp.zo.o., Polski Ogród Sp.zo.o. i rosyjskiej Ortika Frozen Foods). Dotychczasowy właściciel, czyli fundusz Argan Capital, pozostanie właścicielem aktywów związanych z dystrybucją żywności mrożonej, w tym spółki Ren – informuje Hortex w komunikacie.

O możliwej sprzedaży Horteksu rynek spekulował od kilku miesięcy. Wtedy też pojawiały się orientacyjne wyceny grupy. Jeden z ekspertów w rozmowie z opublikowanej w lipcu na portalspozywczy.pl szacował, że ta wycena może być „o kilkadziesiąt procent niższa” niż w 2012, kiedy szacowano ją na 300 mln euro. Z kolei "Puls Biznesu" podawał szacunki ekspertów, które dawały wycenę Horteksu na 200 mln euro.

Co ciekawe, wśród potencjalnych zainteresowanych wymieniano wiele podmiotów (m.in. Polmlek, Maspex, Kofolę i Penta Investments), ale nie fundusz Mid Europa.

Przedstawiciel nowego właściciela nie wyklucza, że Hortex będzie rozwijany poprzez przejęcia. - Hortex to polska, legendarna marka z bogatą tradycją i biznes, który posiada solidne fundamenty do dalszego wzrostu. Cieszymy się z perspektywy zwiększenia naszej ekspozycji na rosnącym rynku FMCG w Polsce. Będziemy wspierać spółkę w realizacji jej celów strategicznych, w tym w zakresie rozwoju nowych produktów, wejścia w nowe segmenty rynku spożywczego oraz akwizycje - mówi cytowany w komunikacie partner w Mid Europa i szef warszawskiego biura Paweł Padusiński.

- Z tak silnym inwestorem niewątpliwie będziemy mogli nie tylko wzmocnić naszą pozycję rynkową w obecnych kategoriach, ale także budować ją w nowych. Mamy nadzieję na długoterminową i owocną współpracę z nowymi partnerami.Jednocześnie dziękujemy Argan Capital za wieloletnie wsparcie w budowaniu biznesu - to z kolei komentarz Tomasza Kurpisza, prezesa Horteksu.  

Argan Capital był właścicielem Grupy Hortex przez 11 lat. W tym czasie, jak chwali się polski producent, grupa została drugim największym producentem soków, nektarów i napojów owocowych oraz liderem w branży mrożonych warzyw i owoców w Polsce, a także znaczącym graczem na rynku rosyjskim.

Hortex zatrudnia prawie 1400 osób, w roku finansowym, który zakończył się 31 maja 2017, miał ponad 800 mln zł przychodów (bez części dystrybucyjnej).

+++

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: