W czwartek kurs wirtualnej waluty po raz pierwszy przebił poziom 7000 dolarów

Bitcoin bije kolejne rekordy. To efekt uruchomienia kontraktów futures na bitcoina przez amerykańską giełdę towarową.

Dzisiaj, po godzinie 10 bitcoin osiągnął historyczny rekord, zbliżył się do poziomu 7200 dolarów. Potem notowania zaczęły zniżkować, spadając poniżej poziomu 7000 dolarów, do 6929 dolarów. 

Przypomnijmy, jeszcze w styczniu ubiegłego roku za jednego bitcoina nie płacono nawet 400 dolarów. Oznacza to wzrost o 1700 procent w ciągu niespełna dwóch lat. W ciągu ostatnich 24 godzin kryptowaluta zyskała ponad 400 dolarów, w ciągu niespełna miesiąca - ponad 2000 dolarów. 

Analitycy sugerują, że bitcoin przeszedł ostateczny punkt oporu i jeszcze przed końcem roku realne jest osiągnięcie poziomu 10 tys. dolarów.

Kapitalizacja rynkowa bitcoina, czyli wartość wszystkich bitcofinów w obiegu, wynosi niemal 113 miliardów dolarów.

Bitcoin w obrocie

Już we wtorek kurs bitcoina podbijała zapowiedź uruchomienia kontraktów futures na bitcoina przez amerykańską giełdę towarową. CME to najbardziej znana na świecie platforma handlu instrumentami pochodnymi oraz towarami. Dokładna data startu notowań kontraktów nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że ma się to stać do końca roku, po spełnieniu wszystkich wymagań regulatorów rynku. 

W sierpniu inna znana amerykańska giełda – Chicago Board Options Exchange – podała, że wprowadzi do notowań kontrakty terminowe na bitcoina. Stanie się to na początku 2018 roku.

W ostatnim czasie pojawia się jednak coraz więcej głosów, że w przypadku bitcoina mamy do czynienia z pompowaniem bańki spekulacyjnej. Mówił tak m.in słynny inwestor Warren Buffett. Szef największej na świecie firmy zarządzającej pieniędzmi poszedł jeszcze dalej i zasugerował, że to pralnia pieniędzy. Handel kryptowalutami został zakazany w Rosji, Korei Południowej i Chinach.

Więcej o: