Koszmar Elona Muska. Takich wyników Tesla jeszcze nigdy nie miała. A to nie koniec złych wiadomości
Przychody Tesli w trzecim kwartale wyniosły prawie 3 mld dolarów (dokładnie 2,98 mld), co oznaczało wzrost o 30 procent. Ale wynik netto jest na sporym minusie, spółka zanotowała stratę w wysokości 619,4 mln dolarów (3,7 dol. straty na akcję), podczas gdy rok temu miała 21,9 mln dolarów, ale zysku. To największa kwartalna strata Tesli w historii firmy. Aż tak złego wyniku rynek się nie spodziewał, w notowaniach posesyjnych akcje Tesli spadały o 5 proc.
W połowie poniedziałkowej, regularnej już sesji na giełdzie w USA, akcje motoryzacyjnej firmy Elona Muska tracą jeszcze więcej, bo ponad 7 proc. i kosztują nieco ok. 297 dol. za sztukę.
Akcje Tesla Motors, 1 rok investing.com
Przygnębiony Elon Musk
Firma przepala gotówkę, w trzecim kwartale wydała ponad miliard dolarów. Takich samych wydatków spodziewa się w kolejnym kwartale. Pieniądze zainwestowała między innymi w produkcję nowego Modelu 3. I to jest teraz największy kłopot Elona Muska. „Muszę powiedzieć wam, że byłem naprawdę przygnębiony jakieś trzy czy cztery tygodnie temu” – powiedział analitykom prezes Tesli podczas telekonferencji. To przygnębienie wynikało z opóźnień w planach produkcji Modelu 3.
Na koniec tego roku Tesla chciała wypuszczać z fabryki 5 tysięcy tych samochodów tygodniowo. Teraz wiadomo, że nie będzie w stanie tego osiągnąć przed marcem przyszłego roku, ale firma zaznacza, że trudno przewidzieć, kiedy zostaną rozwiązane wszystkie problemy związane z opóźnieniami. Głównym powodem zmartwień jest linia montażowa baterii w wielkiej fabryce Tesli w Nevadzie. Część procesu produkcyjnego trzeba było tam zaprojektować od nowa. Musk twierdzi, że wszystko ma już pod kontrolą, ale jednak dojście do celu potrwa dłużej.
500 tys. klientów
Na nowe sedany czeka około 500 tysięcy klientów, którzy wpłacili zaliczki. Ten samochód ma być pierwszym masowym modelem Tesli, ze znacznie bardziej przystępną ceną, zaczynającą się od 35 tysięcy dolarów.
Analitykom coraz trudniej jednak uwierzyć, że tę masowość uda się osiągnąć, skoro Tesla nie wyrabia się z produkcją. Elon Musk powiedział, że część pracowników montujących inne modele, zostanie przeniesiona na linie produkcyjne Modelu 3. Jeśli chodzi o droższe Tesle, Model S i Model X, w tym roku firma ma ich dostarczyć około 100 tysięcy, co będzie oznaczać wzrost o 30 procent.
+++
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- Majątek Elona Muska przebił granicę 200 mld dolarów. Wcześniej dokonał tego tylko jeden człowiek
- Nowa Huta. Galaretowata substancja w lesie - naukowcy wyjaśniają, skąd się bierze [WIDEO]
- Belgowie nie wyjadą z kraju w celach turystycznych do końca marca. Władze wprowadzają zakaz
- Ilu przedsiębiorców w Polsce wznowiło działalności? Ekspertka: Niektórzy boją się wyjść z podziemia
- Polski Bon Turystyczny ze zmianami. Opłacimy nim także jednodniowe wycieczki bez noclegu