Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i mBank właśnie ogłosili podjęcie współpracy. Pieniądze, które zbiorą wolontariusze i wpłacą darczyńcy w przyszłym roku nie trafią już zatem na konta Pekao, jak miało to miejsce przez 18 ostatnich lat, o czym informowaliśmy wczoraj za serwisem Cashless.pl.
Komunikat opublikowany przez mBank sugeruje, że podczas zbiórki pieniądze będą zbierane nie tylko w postaci gotówki.
Przyszedł jednak czas, kiedy postanowiliśmy znaleźć bank, który razem z nami będzie obsługiwał naszą styczniową zbiórkę pieniędzy oraz całoroczne działania Orkiestry w sposób nowoczesny, z zastosowaniem wszystkich możliwości technologicznych rozwijających wyobraźnię, kreatywność i aktywność naszych darczyńców. Postanowiliśmy znaleźć partnera, który chciałby dodać do swojej standardowej działalności powiew świeżości, wyobraźni i nowych form kontaktu, zwłaszcza z młodymi ludźmi. To wszystko znaleźliśmy w mBanku.
- stwierdził Jerzy Owsiak.
Może to oznaczać, że wpłaty na WOŚP będzie można realizować m.in. za pomocą karty czy też systemu Blik. Wyniki popularności systemu opublikowane kilka dni temu są dowodem na to, że jest on popularny wśród młodych osób.
O zerwaniu współpracy WOŚP i Pekao spekulowano od czasu, gdy bank został częściowo zrenacjonalizowany. Kontrolowane przez państwo PZU razem z Polskim Funduszem Rozwoju przejęły znaczący pakiet akcji od włoskiej Grupy Unicredit. W efekcie mają blisko 33 proc. akcji banku, co w praktyce oznacza, że bankowych menedżerów w Pekao wybierają politycy „dobrej zmiany”. A oni raczej nie darzą wielką sympatią Jurka Owsiaka i jego fundacji.
Umowę rozwiązano dziś za porozumieniem stron. Jednak jak podaje Bank Pekao w komunikacie na swojej stronie internetowej, to "spółka Złoty Melon zwróciła się do Banku Pekao S.A. 18 października 2017 r. z inicjatywą rozwiązania umowy sponsoringowej na Finał WOŚP oraz Przystanek Woodstock. Bank Pekao S.A. w dniu dzisiejszym zgodził się na rozwiązanie umowy".
- "Jednocześnie, jak to miało miejsce od 1999 r. Bank Pekao S.A. jest zobowiązany do umowy darowizny na rzecz Fundacji WOŚP wspierającej potrzeby polskich szpitali i będzie to czynił na tym samym poziomie finansowym zgodnie z obowiązującą umową. Umowa ta została podpisana w 2016 roku i obowiązuje do 2019 roku" - dodano. Będzie to 2 mln zł rocznie.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje Finał WOŚP – zbiórkę pieniędzy mającą na celu wsparcie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W przyszłym roku wsparte zostaną wsparte oddziały ratujące życie i zdrowie noworodków. Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie.
***