Sieć sklepów Stokrotka może zmienić właściciela. Właśnie oficjalnie poinformowano o negocjacjach z Litwinami

Spółka Emperia Holding, właściciel sieci sklepów Stokrotka, poinformował w komunikacie giełdowym o rozpoczęciu negocjacji z litewską spółką Maxima Grupe jako potencjalnym inwestorem strategicznym.
Zarząd Spółki informuje o podjęciu w dniu 6 listopada 2017 r. decyzji o rozpoczęciu negocjacji z Maxima Grup? UAB jako potencjalnym inwestorem w ramach procesu pozyskania inwestora strategicznego dla wsparcia rozwoju Spółki

- czytamy w komunikacie Emperii. Jak dodaje spółka, żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadną, ale rozstrzygnięcie negocjacji z Maxima Grup? ma nastąpić do końca tego roku.

Akcje Emperia Holding na warszawskiej giełdzie podrożały we wtorek o ponad 6 proc. To efekt nie tylko informacji o negocjacjach, ale też wyników ankiety przeprowadzonej wśród analityków przez "Parkiet". Wynika z niej, że jeśli miałoby dojść do sprzedaży całego holdingu, to ze sporym prawdopodobieństwem oferta w wezwaniu byłaby wyższa 100 zł za akcję.

kurs spółki Emperia Holding, 07.11.2017kurs spółki Emperia Holding, 07.11.2017 źródło: stooq.pl

Emperia o rozpoczęciu poszukiwań inwestora „dla wsparcia dalszego dynamicznego rozwoju” poinformowała w maju br. Od sierpnia 2016 r. spółka dokonywała przeglądu opcji strategicznych - poza poszukiwaniem inwestora Emperia brała pod uwagę też m.in. emisję publiczną, partnerstwo strategiczne czy zmianę struktury grupy. 

Emperia Holding to nie tylko właściciel sieci sklepów Stokrotka, grupa prowadzi też działalność deweloperską (zarządza portfelem 88 nieruchomości wspierając rozwój sklepów własnych Stokrotka) i informatyczną. Jak wynika z majowych deklaracji prezesa spółki, Dariusza Kalinowskiego, w bazowym scenariuszu ewentualnej inwestycji innych podmiotów w Emperii jest przejęcie całości spółki - bez dzielenia na segmenty: IT, nieruchomości czy handlu. - Chcemy pozyskać inwestora w transparentnym procesie, który będzie gotowy przejąć do 100 proc. spółkę i dofinansować ją - mówił Kalinowski.

Na koniec II kwartału 2017 r. sieć sklepów Stokrotka, należących do Emperia Holding, liczyła 386 sklepów. Litewska spółka Maxime Group ma w Polsce 29 sklepów marki Aldik (głównie w województwie lubelskim), a łącznie - oprócz Polski także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Bułgarii - 552 sklepy (stan na koniec 2016 r.). Przychody ze sprzedaży grupy Aldik w Polsce wyniosły w 2016 r. 48,2 mln euro. Dla porównania, przychody Emperii w zeszłym roku to blisko 2,5 mld zł, czyli ok. 560 mln euro.

Pewnym problemem ciążącym nad Emperia Holding jest groźba uregulowania bardzo wysokiej zaległości podatkowej - 142,5 mln zł i ponad 52 mln zł odsetek. W sierpniu warszawska Izba Administracji Skarbowej utrzymała w mocy decyzję lubelskiego Urzędu Kontroli Skarbowej stwierdzającą zaległość. Emperia Holding zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zawnioskowała też o wstrzymanie wykonania decyzji.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: