Więcej niż połowa niemieckich czołgów nie jest gotowa na wojnę

Kondycja niemieckich sił pancernych jest bardzo zła. Z 244 czołgów Leopard 2 należących do Bundeswehry tylko 95 jest w pełnej gotowości operacyjnej.

Krótki raport o kondycji niemieckich sił pancernych przygotował magazyn Focus. Z jego ustaleń wynika, że na szybką i potężną pomoc niemieckich oddziałów pancernych w wypadku np. agresji ze strony Rosji raczej nie możemy liczyć.

Teoretycznie Niemcy mają 244 nowoczesne czołgi Leopard 2 – w różnych wersjach. W rzeczywistości tylko 95 nadaje się do natychmiastowej walki. 89 jest tylko warunkowo dopuszczonych do użycia z powodu konieczności wymiany istotnych części – tych brakuje. W praktyce więc taki czołg nawet jak wyjedzie z koszar, to daleko może nie zajechać. Kolejnych 7 jest wykorzystywanych do różnego rodzaju testów a 53 zostało rozbrojonych i wstawionych do magazynów.

Poza tym specjaliści od uzbrojenia zwracają uwagę, na to, że Bundeswehra powinna przyspieszyć modernizację czołgów Leopard 2. Pojazd opracowano w latach 70. ubiegłego wieku (do służby Leopardy 2 weszły w 1979 roku), oczywiście potem był unowocześniany, ale i tak wymaga już kolejnych modernizacji.

Więcej o: