Mateusz Morawiecki na zakupach i niezwykła promocja. Wyjaśniamy, dlaczego w tym sklepie jest tak tanio

Wicepremier Morawiecki wzbudził spore zainteresowanie, pojawiając się w sklepie sieci Lewiatan. Przy okazji jeszcze większe ciekawość wzbudziły ceny produktów dostępnych w tej placówce. Wyjaśniamy, o co z tym wszystkim chodzi.

Mateusz Morawiecki zrobił zakupy w sklepie, który Polska Sieć Handlowa Lewiatan postawiła w hali G2A Arena z okazji gospodarczego Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem. Minister zapłacił (gotówką) i dostał paragon – jak każdy klient.

Na zdjęciach ze sklepu uwagę zwracają wyjątkowo promocyjne ceny. Zaczynają się od 50 groszy za np. butelkę wody. Inne produkty kosztują zaledwie złotówkę. Tak niskie ceny wzbudziły emocje – nic dziwnego, bo w zwykłych sklepach raczej trudno takie zobaczyć. Ale ten konkretny sklep to tymczasowe stoisko Lewiatana dla gości kongresowych (nie tylko dla wicepremiera Morawieckiego). Zresztą, sieć sama wyjaśniła to jednemu z internautów na Twitterze, pisząc, że chodzi o zaprezentowanie, jak działa placówka handlowa, stąd symboliczne ceny.

Jest pewne ograniczenie – każdy z klientów może kupić tylko jeden artykuł z indeksu, czyli na przykład jedno jabłko i jedną wodę.

Sam Morawiecki także przyznał, że ceny w sklepie Lewiatana wydały mu podejrzanie niskie, a Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi m.in. na nasz artykuł umieściło filmik na Twitterze z jego wypowiedzią w tej sprawie.

Biedronka i Kaufland się promują

Takie promocyjne akcje nie są niczym nadzwyczajnym. Na przykład na Forum Ekonomicznym w Krynicy kilka lat temu swoje stoisko-sklep uruchomiła Biedronka i tam wszystkie artykuły dla gości forum były za darmo. Z kolei Kaufland w tym roku podczas World Games we Wrocławiu w swoim tymczasowym sklepie sprzedawał produkty w cenach zaokrąglonych do złotówki – bez groszy. Dla sieci obecność na tego typu imprezach to dobra okazja do promocji.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan działa na zasadzie franszyzy, zrzesza w całym kraju ponad 3000 placówek (w tym 400 supermarketów powyżej 300m2, około 1800 dużych sklepów, około 900 placówek średniej wielkości oraz mniej niż 40 małych sklepów).

Kongres 590

Druga edycja Kongresu 590 odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. (590 to liczba, którą w kodzie kreskowym określane są polski produkty). Biorą w nim udział przedstawiciele rządu (poza ministrem Morawieckim pojawił się też minister Jarosław Gowin czy Anna Streżyńska, do uczestników przemawiała też premier Beata Szydło), szefowie spółek Skarbu Państwa i innych firm a także eksperci - łącznie zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Dyskusje odbywają się w trakcie 80 paneli tematycznych.

Kongres 590Kongres 590 fot. redakcja

Podczas kongresu Andrzej Duda wręczył też Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP – otrzymały je (w różnych kategoriach) firmy: Dramiński S.A., Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM", Melex sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, XTPL S.A. i Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii, a nagrodę indywidualną dostał Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma SA.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: