Mateusz Morawiecki na zakupach i niezwykła promocja. Wyjaśniamy, dlaczego w tym sklepie jest tak tanio

Wicepremier Morawiecki wzbudził spore zainteresowanie, pojawiając się w sklepie sieci Lewiatan. Przy okazji jeszcze większe ciekawość wzbudziły ceny produktów dostępnych w tej placówce. Wyjaśniamy, o co z tym wszystkim chodzi.

Mateusz Morawiecki zrobił zakupy w sklepie, który Polska Sieć Handlowa Lewiatan postawiła w hali G2A Arena z okazji gospodarczego Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem. Minister zapłacił (gotówką) i dostał paragon – jak każdy klient.

Na zdjęciach ze sklepu uwagę zwracają wyjątkowo promocyjne ceny. Zaczynają się od 50 groszy za np. butelkę wody. Inne produkty kosztują zaledwie złotówkę. Tak niskie ceny wzbudziły emocje – nic dziwnego, bo w zwykłych sklepach raczej trudno takie zobaczyć. Ale ten konkretny sklep to tymczasowe stoisko Lewiatana dla gości kongresowych (nie tylko dla wicepremiera Morawieckiego). Zresztą, sieć sama wyjaśniła to jednemu z internautów na Twitterze, pisząc, że chodzi o zaprezentowanie, jak działa placówka handlowa, stąd symboliczne ceny.

Jest pewne ograniczenie – każdy z klientów może kupić tylko jeden artykuł z indeksu, czyli na przykład jedno jabłko i jedną wodę.

Sam Morawiecki także przyznał, że ceny w sklepie Lewiatana wydały mu podejrzanie niskie, a Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi m.in. na nasz artykuł umieściło filmik na Twitterze z jego wypowiedzią w tej sprawie.

Biedronka i Kaufland się promują

Takie promocyjne akcje nie są niczym nadzwyczajnym. Na przykład na Forum Ekonomicznym w Krynicy kilka lat temu swoje stoisko-sklep uruchomiła Biedronka i tam wszystkie artykuły dla gości forum były za darmo. Z kolei Kaufland w tym roku podczas World Games we Wrocławiu w swoim tymczasowym sklepie sprzedawał produkty w cenach zaokrąglonych do złotówki – bez groszy. Dla sieci obecność na tego typu imprezach to dobra okazja do promocji.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan działa na zasadzie franszyzy, zrzesza w całym kraju ponad 3000 placówek (w tym 400 supermarketów powyżej 300m2, około 1800 dużych sklepów, około 900 placówek średniej wielkości oraz mniej niż 40 małych sklepów).

Kongres 590

Druga edycja Kongresu 590 odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. (590 to liczba, którą w kodzie kreskowym określane są polski produkty). Biorą w nim udział przedstawiciele rządu (poza ministrem Morawieckim pojawił się też minister Jarosław Gowin czy Anna Streżyńska, do uczestników przemawiała też premier Beata Szydło), szefowie spółek Skarbu Państwa i innych firm a także eksperci - łącznie zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Dyskusje odbywają się w trakcie 80 paneli tematycznych.

Kongres 590Kongres 590 fot. redakcja

Podczas kongresu Andrzej Duda wręczył też Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP – otrzymały je (w różnych kategoriach) firmy: Dramiński S.A., Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM", Melex sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, XTPL S.A. i Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii, a nagrodę indywidualną dostał Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma SA.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (199)
Mateusz Morawiecki na zakupach i niezwykła promocja. Wyjaśniamy, dlaczego w tym sklepie jest tak tanio
Zaloguj się
 • panbies

  Oceniono 63 razy 59

  Ale to sklep wyjaśnia jak działa placówka handlowa PiSowcom? Jak się robi zakupy, że trzeba mieć pieniądze?
  Nie ma co się dziwić, że ze sklepów nie korzystają i nie wiedzą jak korzystać bo wszystko mają podane na tacy, płacone kartami służbowymi.

 • borsuk_lu

  Oceniono 52 razy 52

  To ci ludzie nigdy nie widzieli sklepu i trzeba im pokazać jak to działa??? No proszę, nie róbcie z nas idiotów.

 • kajaanna

  Oceniono 41 razy 37

  W myśl zasady "po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy!". Tylko niech Morawiecki nie wmawia, że żywność jest w Polsce tania, bo sam widział towar za złotówkę.

 • kaczkowski12

  Oceniono 18 razy 18

  Jak królowa angielska chciała sie przekonać jakie są ceny w Polsce to poszła na Halę Mirowska i kupiła słoik marynowanych grzybków,potraktowano ją jak normalnego klienta,ani lepiej ani gorzej.Minister bez honoru
  zrobił zakupy w sklepie ustawionym specjalnie dla niego i dla takich jak on.Gdyby miał odrobinę honory nie tylko
  nie zrobiłby zakupów ale też zbeształ Lewiatana za wprowadzanie rządzących w błąd.Jeżeli nie zdawał sobie z tergo sprawy tym gorzej dla niego i jego kolesi z rządu.

 • optymistaa43

  Oceniono 19 razy 17

  Morawieccy to rodzina kabotynow.Dlaczego zawod ksiadz nie ma szacunku w wiekszosci spoleczenstwa.
  Ksieza, wiadomo dlaczego,spoleczenstwo dowiaduje sie jakich zbrodniwzgledem Narodu Polski dopuscil sie kosciol katolicki.Najwieksza zbrodnia bylo doprowadzenie do rozbiorow,w 90% jest to wina tej watykanskiej sekty.Car podziekowal za PRYWISLANSKIJ KRAJ papiezowi ,wyslal mu za to kilka ton zlota,mozna je zobaczyc przykladowo na sufitach sal watykanskich a podziekowanie na pismie w archiwach kremlowskich i watykanskich.

 • opth

  Oceniono 15 razy 15

  "chodzi o zaprezentowanie, jak działa placówka handlowa, stąd symboliczne ceny" Hahahahahahahahahahahahahahahahahaahhaaahhahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahaahaha...

 • tomtg123

  Oceniono 15 razy 15

  Za komuny były specjalne sklepy dla funkcjonariuszy i aparatczyków, zasłużeni towarzysze mogli zrobić zakupy na specjalnych zasadach - takie skojarzenie.

 • bling.bling

  Oceniono 14 razy 14

  Aha! Wszystko jasne! Stoisko pokazowe.... Czyli rację mieli ci którzy nazwali to propagandową pokazówką.

 • sowaprzemadrzala

  Oceniono 13 razy 13

  Czy ja dobrze widzę? Plastikowa torba " gratis"? A co z ustawą o odpłatnych torebkach foliowych, a może ta żółta, wielka torba jest wykonana z egipskiej bawełny ew. " metraż" albo " pojemność" ma taką, że nie podlega przepisom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX