Będą drążyć gigantyczny tunel pod Łodzią. Prawie jak metro. Podziemny przystanek w samym centrum

Robert Kędzierski
Spółka PKP PLK jeszcze w tym roku podpisze kontrakt na budowę gigantycznego tunelu biegnącego pod centrum Łodzi. Inwestycja, która ma zmienić komunikacyjny obraz miasta, będzie kosztować 1,6 mld zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka zarządzająca liniami kolejowymi, oraz Konsorcjum Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego mają wkrótce podpisać kontrakt na budowę tunelu średnicowego biegnącego pod Łodzią. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, umowa ma zostać zawarta w grudniu br. Inwestycja pochłonie 1,59 mld zł, ma być gotowa w 2021 roku.

Sam przetarg na budowę łódzkiego tunelu średnicowego został rozstrzygnięty we wrześniu br., ale dwie przegrane spółki odwołały się od jego wyników do Krajowej Izby Odwoławczej. Na początku listopada KIO odrzuciła oba wnioski.

Oprócz tunelu powstaną też dwie nowe, podziemne, trzypoziomowe przystanki kolejowe. Łódź Centrum umiejscowiony będzie w pobliżu skrzyżowania ulic Zielonej i Kościuszki, blisko ulicy Piotrkowskiej - jednej z najważniejszych w mieście. Drugi przystanek - Ogrodowa - zostanie wybudowany w okolicy centrum handlowego Manufaktura. Dzięki inwestycji Łódź Fabryczna uzyska podziemne połączenie z Łodzią Kaliską. Niektóre elementy inwestycji zostaną zrealizowane metodą odkrywkową. 

Dworzec Łódź Fabryczna - tunelDworzec Łódź Fabryczna - tunel MARCIN STĘPIEŃ

Pociągi mają poruszać się w tunelu z prędkością 100 km/h. Ma to zmienić komunikacyjny obraz miasta. Zwiększy się ilość pociągów do i ze stolicy, pociągi dalekobieżne będą też mogły szybciej przejechać przez samą Łódź. Jak podaje portal transport-publiczny.pl, uruchomienie tunelu średnicowego może sprawić, że pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą kursować na niektórych odcinkach częściej.

Czas budowy będzie dla mieszkańców okresem sporych utrudnień. Sporo będzie też wyzwań, bo teren inwestycji jest gęsto zabudowany. Według analiz PKP PLK, budowa nie zagrozi jednak obiektom pod którymi drążony będzie tunel. 

Gigantyczne inwestycje w Łodzi

Budowa tunelu średnicowego to nie jedyna inwestycja, która dotyczyć będzie ścisłego centrum. Miasto zapowiedziało w lutym wielką rewitalizację. Ma kosztować miliard złotych. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta, drugie 500 mln zł wyłoży Unia Europejska. W łódzkim magistracie właśnie zakończył się proces przygotowywania wniosków o dotacje unijne. 

Czytaj też: Święta będą w tym roku droższe. Wszystko przez spekulację. 

W planach są m.in. m.in. remonty ponad 20 ulic i ponad 100 budynków w okolicach ul. Piotrkowskiej, Sienkiewicza, al. Kościuszki. Szerokie jezdnie mają zostać zastąpione szerszymi chodnikami, szpalerami drzew czy ławkami. Mają powstać nowe skwery i parki. Ponadto, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, mają być tworzone np. centra wsparcia aktywności zawodowej kobiet czy centra obywatelskie realizujące lokalne inicjatywy. Centrum Łodzi mają zostać nadane „nowe funkcje kulturalne i rozrywkowe”.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (59)
Będą drążyć gigantyczny tunel pod Łodzią. Prawie jak metro. Budowa będzie koszmarem dla mieszkańców
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 36 razy 28

  500.000.000 zł od 'unijnej szmaty'??? (w/g pos.K.Pawłowicz).
  PISdzielce często pisały na forach, że przeciwnicy dobrej zmiany nie powinni pobierać 500+ skoro krytykują ten program. Zatem analogicznie wzywam PISdzielstwo, aby było konsekwentne w swoich poglądach i również nie korzystało z łódzkiego metra sfinansowanego w lwiej części przez 'unijną szmatę' ze środków wywalczonych w budżecie unijnym dla Polski przez zdrajcę i volksdeutscha 'nic nie mogę Tuska', który nic nie zrobił dla Polski i odpowiada za zamach w Smoleńsku.
  Z autostrad też nie korzystajcie, ani ze sprzętu WOŚP w szpitalach. Z niczego nie korzystajcie i spierd...jcie.

 • pomyslowygajowy

  Oceniono 28 razy 28

  Ja bym chcial, zeby moja Lodz rosla, zeby miala wspaniale palace, zielone, piekne ogrody. I w ogole, zeby byl wielki ruch, wielki handel i wielki pieniadz.

 • warszawiak67

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo Prezydent Zdanowska!

 • maciacho30

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo się cieszę i nie oddamy Pani Zdanowskiej PISowskiemu ścierwu!

 • qwardian

  Oceniono 4 razy 4

  Poznaniak życzy Łodzi udanej i gruntownej rewitalizacji, bo nie wyglądało to najlepiej...

 • szczepix_1

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo Łodka w herbie łodzka w sercu.

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 2

  Żeby PiS dzielcy mieli którędy spie...ć?

 • mortus444

  Oceniono 10 razy 2

  Ciekawe czy rozpie... pół miasta dla oszczędności jak w Warszawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX