IKEA w USA wzywa do zwrotu komód po kolejnym wypadku śmiertelnym. Jest ostrzeżenie sieci

Po śmierci kolejnego dziecka przygniecionego przez komodę Malm, IKEA ponownie wzywa w USA i Kanadzie do zwrotu mebli. Lub chociaż do przytwierdzania ich do ścian.

Przypominanie o przykręcaniu mebli do ścian, szczególnie gdy w domu są małe dzieci, może i wydawałoby się zbędne. Niestety, dzieci w USA giną od przewróconych na nie komód Malm z IKEA stanowczo zbyt często. Po tym, jak rok temu zginęło od nich czwarte dziecko w przeciągu 5 lat, sieć sieć wezwała w USA i Kanadzie do zwrotu tych mebli. Potem podobny ruch wykonała w Chinach.

Teraz niestety, po śmierci kolejnego dziecka w Stanach, temat powrócił. IKEA znów zwróciła się do klientów z ostrzeżeniem przed komodami Malm. Ci powinni natychmiast przestać korzystać z komód, jeśli te nie są przytwierdzone do ścian. Jednocześnie sieć oferuje Amerykanom, że mogą oni komody oddać (I otrzymać zwrot pieniędzy) albo dostać za darmo haki do przymocowania komody do ściany. Ba, sieć oferuje nawet, że za darmo przyśle fachowców, którzy zrobią to za domownika. Ikea szacuje, że Amerykanie mają ponad 17 mln takich komód.

komody Malmkomody Malm źródło: IKEA

Szafki Malm są obecne także na polskim rynku. Tutaj jednak nie ma mowy o żadnej akcji ich zwrotów. Jak tłumaczyła nam już rok temu, przy poprzedniej kampanii w USA, Agata Czachórska z IKEA, komody Malm są w Polsce zgodne ze standardami Unii Europejskiej, a wypadki śmiertelne z udziałem mebli Ikea nigdy nie zdarzyły się na rynkach innych niż amerykański.

We wtorek polski oddział IKEA po raz kolejny przypomniał w oświadczeniu, że tylko przymocowanie mebli do ściany gwarantuje bezpieczeństwo.

Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla IKEA, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania

- czytamy w oświadczeniu IKEA.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
IKEA w USA wzywa do zwrotu komód po kolejnym wypadku śmiertelnym z udziałem dzieci. Jest ostrzeżenie sieci
Zaloguj się
 • uniwr

  Oceniono 18 razy 16

  Amerykanie to specjalny naród, muszą mieć na kubkach z kawą napisane ostrzeżenie że kawą się można oparzyć. Taka specyfika :/

 • hanusinamama

  Oceniono 12 razy 12

  Mam w domu 4 komody malm w garderobie. Tak po otwarciu pełnych górnych szuflad moga sie przewrócic. Nie tylko ikeowskie, kazda komoda tego typu. Dlatego to sie mocuje do sciany, IKEA nawet daje do teko zestaw, wołami pokazane ze wrecz trzeba w instrukcji. To tak samo jak w USA wycofali lampki nocne dla dzieci bo rodzice montoiwali je tak ze sznur wisiał praktycznie w łozeczku i sie dziecko udusiło. I oczywiscei lampa felerna bo rodzice mógów nie mają...

 • sselrats

  Oceniono 15 razy 7

  Darwin sie klania.

 • robal_pl

  Oceniono 6 razy 6

  Czworo dzieci w ciągu pięciu lat ? No, rzeczywiście masakra... Ciekawe ile w tym samym czasie zostało rozjechanych przez samochód albo rower.

 • gregu

  Oceniono 7 razy 5

  "...wypadki śmiertelne z udziałem mebli Ikea nigdy nie zdarzyły się na rynkach innych niż amerykański."
  To rzeczywiście wyjątkowy rynek :( Powinni tam również zakazać sprzedaży (i wycofać wszystkie z rynku!) cegłówek, bo jak taka spadnie na głowę dziecka, to nieszczęście murowane.
  Absolutnie nie należy natomiast ograniczać dostępu do broni. Jest to przecież niezbywalne prawo każdego Amerykanina! (CNN: "Guns kill nearly 1,300 US children each year").

 • asia06

  Oceniono 6 razy 4

  Meble są w USA stawiane ma miękkich wykładzinach. W związkun z tym są niestabilne.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 18 razy 4

  Jak to w Hameryce:)
  Typowemu hamburgerowi na bańce oleju silnikowego trzeba napisać, że zawartość nie nadaje się do celów spożywczych:)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 8 razy 2

  "wypadki śmiertelne z udziałem mebli Ikea nigdy nie zdarzyły się na rynkach innych niż amerykański."

  Ja bym zdelegalizował IKEE na jankeskim rynku, jak jajko z niespodzianką...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX