Większość Polaków zarabia zdecydowanie mniej niż średnia krajowa. GUS właśnie pokazał dane na ten temat

Rafał Hirsch
Dwie trzecie Polaków zarabia mniej niż wynosi średnia krajowa - podał Główny Urząd Statystyczny. To dlatego, że średnią zawyża niewielka grupa zarabiających najlepiej. Połowa pracujących zarabia nie więcej niż 3511 złotych brutto - to o 800 złotych mniej niż średnia.

Dwie trzecie poniżej średniej

Tak szczegółowe dane o rozkładzie zarobków wśród pracowników GUS podaje bardzo rzadko – tylko raz na dwa lata. Dlatego pomimo tego, że dane są z 2016 roku warto się nim przyjrzeć. Średnia płaca w przedsiębiorstwach w ubiegłym roku sięgała 4347 złotych brutto. Ale aż 66,2 procent pracowników zarabiało mniej.

Jak widać 17,5 procent pracowników zarabiało w 2016 mniej niż 2173 PLN, czyli mniej niż połowę średniej krajowej. Z kolei ponad jedna czwarta zarabiała kwotę mieszczącą się w przedziale od 2173 PLN do 3260 PLN (czyli pomiędzy 50 procent a 75 procent średniej krajowej). GUS podał też, że poniżej średniej krajowej zarabia 70,5 procent kobiet i 62,1 procent mężczyzn.

Blisko połowa zatrudnionych w firmach zarabia pomiędzy 2173 PLN a 4347 PLN brutto. Odsetek osób zarabiających więcej w kolejnych przedziałach szybko się zmniejsza. Więcej niż dwukrotność średniej krajowej zarabia tylko 6,3 procent zatrudnionych, czyli mniej więcej co szesnasty.

Mediana o 800 złotych niższa od średniej

Tak zwana mediana płac w przedsiębiorstwach w 2016 roku (czyli ta wartość, poniżej której jest połowa pracowników, a druga połowa powyżej) wynosiła 3510,67 PLN i była o ponad 800 złotych poniżej średniej płacy.

Co ważne jednak, ta mediana rośnie nieco szybciej niż średnia krajowa. Między 2014, a 2016 średnia płaca urosła o 5,8 procent, a mediana o 6,7 procent W tym czasie mieliśmy w kraju deflację, więc realnie mediana urosła nawet o ponad 8 procent – najszybciej od ośmiu lat.

Gender pay gap: ponad 7 procent

GUS policzył też różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn. W październiku 2016 roku wynosiła ona 7,2 procent dla całej gospodarki, ale wyglądała bardzo różnie, w zależności od branży.

Największa, bo aż trzydziestoprocentowa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest w branży finansowej oraz w tak zwanej pozostałej działalności usługowej (bardzo pojemna kategoria, która zawiera zarówno np. salony fryzjerskie, hostessy, ale też naprawę komputerów i biura pogrzebowe). 

Z kolei w budowlance to kobiety zarabiają więcej i to o blisko 15 procent. Zapewne dlatego, że generalnie w tej branży jest ich mało, a jeśli już są, to częściej na stanowiskach kierowniczych.

Warto też pamiętać o tym, czego GUS w tych badaniach nie pokazuje. Mamy tu tylko dane o osobach pracujących w przedsiębiorstwach i zakładach zatrudniających co najmniej 9 osób. Nie ma więc tutaj kilku milionów ludzi, pracujących w małych firmach. Nie ma też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Więcej o:
Komentarze (117)
Większość Polaków zarabia zdecydowanie mniej niż średnia krajowa. GUS właśnie pokazał dane na ten temat
Zaloguj się
 • Karim Selocco

  Oceniono 12 razy 10

  > Nie ma więc tutaj kilku milionów ludzi pracujących w małych firmach. Nie ma też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

  A więc zarobki są realnie jeszcze niższe.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 10 razy 6

  W jakim celu podawane są płace brutto tego nie rozumiem. Przecież po stronie pracodawcy też są składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa, które idą na konto pracownika, więc są jego zyskiem. Brutto to powinien być koszt pracodawcy, wszystkie pieniądze, które on musi wyłożyć na danego pracownika. Podaje się natomiast wartość pośrednią, która nie wiem czemu ma służyć.

  Manager zarabiający 12.5k brutto, tak naprawdę kosztuję firmę 15k, a na rekę dostaje 8.5k. Wyłóżmy kawę na ławę.

 • tytus.k

  Oceniono 12 razy 6

  Co to właściwie jest to "zawyżanie średniej"? A może wprowadzimy jeszcze pojecie "zaniżania mediany"? Przecież pojęcia "średnia" czy "mediana" są ścisle zdefiniowane i jednoznaczne dla danego zbioru liczbowego - nie sposób ich zaniżyc czy zawyżyc! Jeśli ktoś ma z nimi problem - no to on ma problem! I w dużym stopniu tłumaczy to, czemu zarabia on niewiele - dzisiejsza rzeczywistosc jest (niestety) wymagająca!

 • maniasza37

  Oceniono 4 razy 4

  Jak w kazdym cywilizowanym kraju, zarobki powinny byc jawne, i powinny byc statystyki co roku. Po kazdym zamknietym roku fiskalnym. Jakie jest wynagrodzenie na stanowisku xyz w branzy zyx - podac widelki. Kazdy musi znac i wiedziec i moc sprawdzic w internecie, jakie sa rynkowe stawki. Dlaczego w PL tego nie ma? Im mniej ludzie wiedza, tym latwiej manipulowac? O to chodzi? GUS powinien powaznie zabrac do roboty, jest oplacany z podatkow ludzi, wiec ma ludziom, spoleczenstwu sluzyc, a nie politykom!

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego GUS nie przedstawia danych o rozkładzie zarobków wszystkich pracowników, niezależnie od tego w jak dużych zakładach pracują. Bo wtedy by wyszło, że średnią krajową nie osiąga 90% zatrudnionych, albo i więcej?

 • Tomasz _mecz

  Oceniono 8 razy 4

  No ale zestawienie juz troche blizej prawdy. Prawdy ze w Polsce zarabia sie malo za duzo pracy i wyrzeczen. Pracodawca nie dba o warunki sanitarne, zaplecze kuchenne, odpowiednie stanowisko pracy, wydaje mase kasy na ludzi ktorzy wynajduja kruczki prawne zeby tylko oszczedzac na pracownikach. Np TelForceOne z Wroclawia, wlasciciel myphone a teraz Mptech, forever, teletorium itp - pracownik tam ma dwie umowy, jedna o prace na minimalna krajowa i ZAWSZE NA CZAS OKRESLONY, a druga na zlecenie gdzie reszta wyplaty jest mocowana. Zlecenie jest na prace magazynowe ktorych tak naprawde nigdy sie nie wykonuje. Handlowiec w Telforcie zarabia dwa tysiace na reke. Takie sa realia.

 • 40pac

  Oceniono 3 razy 3

  Za PO bylo lepiej ?!!! ha ha ha Cala nadzieja w polskiej partii ,bo jak znowu przyjdzie profesor to zobaczycie ha ha ha

 • kajf 99

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze więcej łamistrajkw z Ukrainy to 500eros na ręke bedzie zaklętym rewirem na lata.Czechy dominanta:750 eros,ale to mądry naród i nie sprowadzają milionami łamistrajków,.

 • tojaaaa

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro w danych GUS nie firm do 9 ciu pracowników w których pracuje kilka milionów Polaków to takie dane o d.... roztrzaskac. Te firmy to nierzadko oazy śmieciowek i niskich wynagrodzeń. Czyli większość Polaków zarabia mało. Tak w przeliczeniu ok 450 euro. Cały sukces polskiej gospodarki to ciągle tania sila robocza. I niestety na więcej nie ma co liczyć skoro ściąga się do nas jeszcze tańszą siłę roboczą. Nie jesteś lekarzem/pomijam rezydentów/, specem IT lub ziomkiem z plecami a chcesz dobrze zarabiać -WYJEDŹ ! Prędzej Unia się rozpadnie niż dorownamy zarobkami np do Niemców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX