Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. Oto, jakie będą zasady ograniczenia i wyjątki

W piątek Sejm uchwalił ustawę ograniczającą handel w niedziele. Od marca 2018 r. handlowe będą tylko dwie niedziele w miesiącu. Od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku.

Za ustawą zagłosowało 254 posłów - głównie z PiS i Kukiz’15. Przeciw było 156 posłów, głównie z PO i .Nowoczesnej. Teraz ustawą zajmie się Senat, a jeśli tam nie będzie poprawek - trafi na biurko prezydenta.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. handel będzie dozwolony tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwszą i ostatnią. W pozostałe będzie obowiązywał zakaz. Oczywiście sklepy będą zamknięte też, gdy w niedziele handlowe wypadnie święto - to dlatego w kwietniu 2018 r. handlować będzie można wyłącznie w jeden dzień - 29 kwietnia.

W kolejnych latach ograniczenie będzie jednak coraz większe. Już od 2019 r. handlowa będzie tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca, a od 2020 r. zakaz obejmie wszystkie niedziele.

Co istotne - od ograniczenia będą obowiązywały wyjątki. Po pierwsze, zakupy zrobimy również w niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Ponadto w 2020 roku handel będzie dozwolony, poza niedzielami przedświątecznymi, także w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ponadto w wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę sklepy będą mogły być otwarte do 14.

Spod zakazu wyłączono jednak sporo typów sklepów i punktów. Handel będzie dozwolony m.in. w sklepach internetowych, piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kioskach, na stacjach benzynowych, w niewielkich kwiaciarniach (do 50 m2 powierzchni), w niektórych sklepach na dworcach kolejowych czy autobusowych (w zakresie "związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych" - cokolwiek to znaczy) albo lotniskach, na jarmarkach, podczas wydarzeń sportowych czy kulturalnych albo przy cmentarzach (kwiatami, wieńcami, zniczami). Dozwolony będzie też handel dewocjonaliami.

Na niedziele nie będzie też trzeba wyłączać automatów z napojami czy słodyczami (w pierwotnej wersji ustawy i one miały być objęte zakazem). Oczywiście nie będzie też problemu, jeśli za ladą stanie właściciel danego sklepu.

Dużo znaków zapytania

Wokół ustawy narasta jednak mnóstwo interpretacji, które mogą zwiastować poważny chaos. Ot, otwarte pozostaje pytanie, które sklepy np. na dworcach kolejowych będą mogły pracować w niedziele i co oznacza dokładnie "bezpośrednia obsługa podróżnych". W czwartek ze strony rządu padały nonsensowne tezy, jakoby np. na Dworcu Centralnym w Warszawie zakaz handlu miał obowiązywać na piętrach, a na poziomie kas już nie. 

Inny przykład - piekarnie są wyłączone spod ograniczenia handlu, a sporo supermarketów czy dyskontów również wypieka chleb na miejscu. Czy i w jakim zakresie będą mogły działać w niedziele?

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: