Minister Rafalska uważa 'premię za urodzenie dwójki dzieci w 30 miesięcy' za godną rozważenia

Z prognozy PwC wynika, że w 2050 roku Polska ma szansę być jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Żeby tak się stało, Polki muszą rodzić więcej dzieci. I to jak najszybciej.

Raport PWC „Ulgi i świadczenia prorodzinne w krajach UE – 2017” nie pozostawia złudzeń - jeżeli chcemy poprawić dzietność, musimy podejść do tematu systemowo.

Na ten moment naszą sztandarową zachętą jest program "Rodzina 500 plus", który w raportach wypada pozytywnie. W wyniku wprowadzenia go w 2016 r. Polska znalazła się w czołówce państw z największym wsparciem finansowym dla rodzin w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Z danych GUS wynika, że w okresie od stycznia do sierpnia br. urodziło się w Polsce ok. 272 tys. dzieci, co oznacza wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 i o prawie 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r.

Na poprawę sytuacji wpłynęło wiele czynników. Zdaniem ekspertów i demografów znaczącą rolę odegrała odczuwalna poprawa sytuacji na rynku pracy oraz dojście do rodzicielskiego głosu roczników z wyżu demograficznego lat 80.

Problem w tym, że statystyczna Polka pierwsze dziecko rodzi w wieku 27 lat - czyli późno. Na dodatek nie ma pewności, czy zdecyduje się na kolejne. Obecnie nasz współczynnik dzietności wynosi 1,32 i jest jednym z najniższych w Europie. 

To w zasadzie definiuje nasze dwa podstawowe problemy, czyli co zrobić, żeby Polki rodziły dzieci wcześniej oraz jak zmotywować je do szybkiego powołania na świat kolejnych dzieci.

Nie jest to zresztą jedynie nasze zmartwienie. Przykładowo Szwecja, której polityka rodzinna uznawana jest za wzorcową - wprowadziła tzw. premię za szybkość – jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok.

W rozmowie z PAP minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska skomentowała to rozwiązanie, mówiąc, iż "jest to ważna zachęta, godna rozważenia. Należałoby się jednak zastanowić, w jakim kierunku dokładnie tutaj pójść – wydłużenia urlopu czy innego sposobu przekonania rodzin".

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: