Toyota będzie produkować w Polsce nowy silnik. "Motoryzacyjni giganci stawiają na nasz kraj"

Andrzej Mandel
Inwestycje Toyoty w Polsce wyniosą w sumie 4,5 mld złotych. Nowoczesne silniki będą produkowane od 2020 roku.

Toyota Motor Europe ogłosiła dziś, że w 2020 roku rozpocznie w Jelczu-Laskowicach produkcję nowej generacji silnika benzynowego o pojemności 1,5 litra. Nakłady inwestycyjne mające przygotować fabrykę Toyota Manufacturing Poland w Jelczu-Laskowicach do produkcji nowej jednostki napędowej wyniosą 400 mln złotych. Inwestycją natychmiast pochwaliło się na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.

W fabryce w Jelczu-Laskowicach będzie produkowany silnik nowej generacji, zaprojektowany w oparciu o nową globalną architekturę projektową Toyoty. Ta jednostka napędowa będzie stosowana w samochodach konwencjonalnych, jak i hybrydowych (razem z baterią). Silniki te trafią do aut Toyoty po 2020 roku.

"Jeszcze niedawno byliśmy traktowani jako montownia"

- Uruchomienie przez Toyotę kolejnej linii produkcyjnej w Polsce nie tylko zwiększa nakłady inwestycyjne tej firmy w naszym kraju i daje nowe – dobrej jakości – miejsca pracy dla polskich inżynierów i techników. Przede wszystkim świadczy o tym, że motoryzacyjni giganci nieprzerwanie stawiają na nasz kraj oraz decydują się na reinwestowanie osiąganych tu zysków. Jeszcze niedawno byliśmy traktowani jako montownia i dostarczyciel taniej siły roboczej. Zerwaliśmy z tym i obecnie kiedy 2 na 3 nowe miejsca pracy w przemyśle europejskim powstają właśnie w Polsce, stajemy się fabryką Europy – chwalił się minister Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że nowy silnik powiększy gamę podzespołów produkowanych w naszych fabrykach. Napędy hybrydowe stanowią obecnie 40 proc. sprzedaży Toyoty w Europie i ich udział wzrasta gwałtownie. Ta inwestycja oznacza, że będziemy mogli sprostać oczekiwaniom rynku – powiedział EijiTakeichi, prezes zarządu Toyota Motor Manufacturing Poland.

Toyota Manufacturing Poland posiada w Polsce dwa zakłady produkcyjne – w Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu. Japoński koncern produkuje w naszym kraju ponad pół miliona silników i ponad 700 tysięcy skrzyń biegów rocznie. Eksportowane one są do montowni aut Toyoty w krajach UE, w Rosji oraz Turcji, RPA i Japonii.

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (40)
Toyota będzie produkować w Polsce nowy silnik do hybryd i konwencjonalnych aut
Zaloguj się
 • hajnisz-h1

  Oceniono 34 razy 12

  To nie będzie montownia silników? Nasza droga siła robocza wyprodukuje zaprojektowane w Polsce, przez polskich inżynierów rewelacyjne silniki. Sprzedamy je Japończykom z przyzwoitym zyskiem. Słuchanie Morawieckiego to muzyka dla moich uszu

 • ungvar

  Oceniono 23 razy 7

  Czyli wczesniej "montowalismy" silniki Toyoty a teraz "produkujemy"?

  Panie Morawiecki, masz ludzi za debili?

 • d1r3ct

  Oceniono 5 razy 3

  Ile osób znajdzie tam prace, ile na stanowiskach faktycznie dla inżynierów i wymagających specjalistycznej wiedzy ? Ile kasy dostała / dostanie Toyota od rządu ?!

 • Romek Zlomek

  Oceniono 6 razy 2

  Nie chcemy być montownią azjatyckich śrubek.
  M. Morawiecki
  Prorocze słowa...

 • justas32

  Oceniono 12 razy 2

  Motłoch by wolał jeździć na polskich silnikach, robionych w Państwowej Fabryce Silników. Motłoch nie wie tylko jednego - nie mamy know-how, nie mamy na to pieniędzy pieniędzy, nie mamy twórczych kadr - i nikt by od nas niczego nie kupił. Czy motłoch to rozumie ? Wątpię ...

 • habib78

  Oceniono 3 razy 1

  matrix trwa, a to nie będzie kolejna montownia? Uważam że to super pieniądze płyną do nas. (o ile Morawicki dumpingu nie zrobił, żeby ich ściągnąć), ale nazywajmy rzeczy po imieniu. To jest montownia.

 • qwardian

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko faszyści robią solidne samochody, Niemcy, Włosi i Japończycy...

 • true_believer

  Oceniono 3 razy 1

  Podobno Toyota już w Polsce silniki produkowała, ale wtedy była to "montownia", a teraz "produkcja" :):):) Pan Morawiecki dostawcą gotowych produktów na paski "Info" :):):)

 • Paweł Kotlarski

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież silniki spalinowe to już przeżytek i za chwile ich sprzedaż będzie w uni zakazana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX