Zaskakujący raport o polskim PKB. Mamy nowe koło napędowe, ale nie są nim inwestycje

Rafał Hirsch
Szczegółowy raport GUS o wzroście PKB pokazuje inne dane, niż raport wstępny sprzed dwóch tygodni. Gospodarka rośnie szybciej, ale powody są zaskakujące. Wciąż nie ma ożywienia w inwestycjach, ale za to pomógł nam eksport.

Raport GUS o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale zawiera trzy spore niespodzianki. Sprawy wyglądają inaczej niż oczekiwali analitycy i ekonomiści.

Niespodzianka pierwsza

Po pierwsze rośniemy szybciej niż sam GUS podawał dwa tygodnie temu w danych wstępnych. Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł aż 4,9 procent rok do roku. W połowie listopada była mowa o wzroście o 4,7 procent. Nie zmienia się to, że jest to tempo wzrostu najszybsze od 2011 roku

PKB wciąż rośnie szybko głównie dzięki konsumpcji prywatnej, która tym razem urosła o 4,8 procent – minimalnie wolniej niż kwartał wcześniej

Niespodzianka druga

Inwestycje wzrosły o 3,3 procent rok do roku. To najszybszy ich wzrost od końca 2015 roku (czyli od początku funkcjonowania obecnego rządu). Ale mimo to jest to rozczarowanie. Inwestycje tym razem miały rosnąć już znacznie szybciej – oczekiwano wzrostu o ponad 5 procent

Inwestycje przestały spadać, ale wciąż rosną wolniej niż całe PKB. A to oznacza, że ich udział w gospodarce – tak zwana stopa inwestycji – jest coraz mniejszy

Można więc uznać, że inwestycje kolejny raz zawiodły.

Niespodzianka trzecia

Na PKB generalnie wpływ mają trzy duże elementy gospodarki. Pierwszy to konsumpcja – która od dwóch lat rośnie w Polsce popisowo i jest główną siłą napędową wzrostu. Drugi to inwestycje – które po spektakularnym załamaniu w 2016 roku podnoszą się z dołka bardzo bardzo powoli. Ale jest też element trzeci - to eksport.

Do PKB liczy się tak zwany eksport netto, czyli eksport minus import (import napędza PKB w krajach, z których sprowadzamy importowane towary). Import zwykle szybko rośnie wtedy, gdy rośnie konsumpcja – ludzie, kiedy stać ich na zakupy kupują nie tylko produkty krajowe, ale też te zagraniczne.

Dlatego rzadko się zdarza, żeby PKB rósł jednocześnie dzięki konsumpcji i eksportowi netto. Ale tym razem tak właśnie jest i jest to niespodzianka największa.

Eksport w trzecim kwartale urósł o 7,6 procent i nie jest to wynik niesamowity (w pierwszym kwartale rósł o 9,6 procent). Import urósł o 5,7 procent i to jest najsłabszy wynik importu od dwóch lat. W efekcie różnica między eksportem i importem się powiększyła. Tym samym eksport netto został drugim kołem napędowym polskiej gospodarki.

Dlaczego import osłabł? Pewnie doczekamy się analiz ekonomistów na ten temat, ale w oczy rzuca się kurs walutowy.

Euro rok temu w trzecim kwartale kosztowało 4,25-4,45 PLN. W tym roku kurs był w przedziale  4,19–4,33 PLN, a więc nieco niżej.

Jeszcze bardziej potaniały dolary – z przedziału 3,77-4,03 PLN rok temu do 3,51-3,76 PLN w tym roku. Import w tym roku był więc tańszy. A skoro tak, to mniejsza była też jego wartość – to mogło osłabić tempo jego wzrostu.

Polskie PKB za ostatnie cztery kwartały wyniosło 1944,2 miliardy złotych. To dokładnie o 100 mld PLN więcej niż rok temu.

Więcej o: