Grudzień zaczynamy z przytupem. Aktywność w polskim przemyśle jest największa od 9 miesięcy

Rafał Hirsch
Wskaźnik PMI mierzący aktywność w polskim przemyśle urósł do poziomu najwyższego od lutego. Rosną zamówienia, produkcja, ale także ceny.

Najlepiej od lutego

Indeks PMI dla Polski w listopadzie urósł do 54,2 punktów. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza rozwój gospodarczy (a poniżej - recesję). PMI dla polskiego przemysłu utrzymuje się powyżej 50 punktów nieprzerwanie od trzech lat i dwóch miesięcy. Ostatni sygnał o problemach w przemyśle mieliśmy we wrześniu 2014 roku.

Indeks PMI i wzrost polskiej produkcji przemysłowejIndeks PMI i wzrost polskiej produkcji przemysłowej źródło: IHS Markit, GUS

Wykonująca comiesięczne badanie firma IHS Markit pisze w komunikacie, że wzrost produkcji raportuje najwięcej firm od ośmiu miesięcy. Firmy zwiększają też zapasy materiałów potrzebnych do produkcji. Robią to na tak dużą skalę, że wydłużają się terminy dostaw. Markit wspomina, że tak dużego jak obecnie przeładowania w grafikach dostaw nie było w polskich fabrykach od siedmiu lat. Jednocześnie najszybciej od kilku miesięcy rosną ceny surowców - zwłaszcza stali i papieru. 

Nadal rosną też zamówienia i zatrudnienie - chociaż pod tym względem żadnych rekordów nie mieliśmy. Jeśli chodzi o oczekiwania, to firm, które w najbliższym roku spodziewają się dalszego wzrostu produkcji jest pięć razy więcej niż tych, które oczekują spadku produkcji. 

Autor raportu, Trevor Baldwin w swoim komentarzu pisze, że rok 2017 będzie dla polskiego przemysłu (pod względem odczytów wskaźnika PMI) najprawdopodobniej najlepszy od 2010 roku.

Jak się robi PMI?

PMI to wskaźnik budowany na podstawie ankiet przeprowadzanych co miesiąc w około dwustu przedsiębiorstwach przemysłowych. Przepytywani dyrektorzy odpowiadają czy w danym miesiącu wzrosła albo spadła: produkcja, zatrudnienie, zamówienia, ceny i zapasy towarów. 

Odpowiedzi mówiące o spadku są odejmowane od odpowiedzi mówiących o wzroście. Taki wynik "netto" jest przeliczany na liczbę w skali od 0 do 100. Wynik powyżej 50 punktów oznacza ekspansję gospodarczą, a poniżej 50 - recesję. 

Całość raportu jest TUTAJ

Więcej o:
Komentarze (20)
Nowe dane PMI. Grudzień zaczynamy z przytupem. Aktywność w polskim przemyśle jest największa od 9 miesięcy
Zaloguj się
 • f1909

  Oceniono 7 razy 5

  A jednak przemysł ruszył a miał być ostatnią nadzieją tych którzy Polsce zle życzą ( bo uważali że nie ruszy ) i od tego miała się zacząć powolna degradacja PIS-owskiej gospodarki ! -- Ciekawe co sądzi o tym genialny umysł naszego guru ekonomii Leszka Balcerowicza ?

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 13 razy 5

  przyklad. rolnik z obsianego pola ma zbiory ziarna. musi pomyslec ile % tego ziarna uzyc na siew w przyszlym roku a ile przeznaczyc na zjedzenie. jezeli wszystko posieje zginie z glodu w tym roku, jezeli wszystko przeje, zginie z glodu w nastepnym sezonie.
  pomyslcie co robi nasz rzad ?

 • kamuimac

  Oceniono 15 razy 5

  500 plusy ruszyli na zakupy przedświateczne - tak to nowymi plazmami i żarciem będą rozwijać swoje dzieci na przyszłości - ważniejszy jest inny wskaźnik - ten który mówi że nakłady na edukację dzieci spadły w tym roku o 12 % w porównaniu do roku poprzedniego - ale spoko orkiestra na titanicu gra.

 • hotin

  Oceniono 8 razy 2

  Balcerowiczu-schładzamy?

 • Piotr

  Oceniono 9 razy 1

  Jak widac, w Polsce jest już prawie tak dobrze jak za wczesnego Gierka w pierwszej połowie lat 70. Konsumpcja na kredyt (Polska, za rządów PiS, jest najszybciej zadłużającym się państwem w Europie) i dobra koniunktura na świecie dają takie właśnie efekty.
  Im dłużej będziemy pompować ten balon, tym pęknie z większym hukiem i będziemy mieli kryzys gospodarczy z hiperinflacją, a przynajmniej ze znacznym podniesieniem podatków.

 • sparky6

  Oceniono 2 razy 0

  Rozumiecie,to dzieki Ryszardowi Petru. najzdolniejszemu "ekonomiscie" w Polsce!

 • porque

  Oceniono 2 razy 0

  Glowny populistyczny propagandzista znowu sieje propagande:) Ameryka dazy ku recesji (sic!) radze Hirschowi zapoznac sie z dzisiejszym8 danymi odnosnie produkcji przemyslowej w USA to moze przestanie sie kompromitowac.
  Z drugiej strony to n8e Ameryka a Polska ma sie swietnie:))) Wielkie brawa towarzyszu propagandysto ! :)

 • rodziu81

  Oceniono 6 razy 0

  Chłodzić zdecydowanie chłodzić!!! Ludzie powinni dalej zarabiać 1500zł, pracodawcy brać x20 krotnosc pensji, pracodawcy samemy wybierac niewolnikow z 200 podan i kiedys moze w 2100r bedzie nas stac na 50% tego co dzisiaj Niemca, czy Francuza! I jak to, dac polakowi 500zl za nic? Toc to skandal!! U mnie w firmie zarobu tyle w 2tyg i bedzie tak samo szczesliwy!
  "Pamiętajacie, im Polak ma gorzej, tym nam lepiej" G.S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX