Cyfrowy Polsat na wielkich zakupach. Kupił kilka stacji telewizyjnych, na początku 2018 r. chce przejąć Netię

Grupa Cyfrowy Polsat, której właścicielem jest jednej z najbogatszych Polaków, Zygmunt Solorz-Żak, wybrała się na wielkie zakupy. Spółka poinformowała w poniedziałek, że za ponad 100 mln zł kupuje udziały w telewizyjnym biznesie Grupy ZPR Media oraz za ponad 638 mln zł ok. 32 proc. akcji firmy telekomunikacyjnej Netia.

Zakusy na Netię

Cyfrowy Polsat poinformował w poniedziałek o złożeniu zlecenia nabycia od Mennicy Polskiej i FIP 11 FIZAN (Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych) pakietu ok. 32 proc. akcji spółki Netia, łącznie za kwotę 638,8 mln zł. Głównym udziałowcem obydwu sprzedających akcje telekomu firm jest również jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców, Zbigniew Jakubas.

Co ciekawe, cena nabycia akcji wynosi 5,77 zł za sztukę, podczas, gdy na warszawskiej giełdzie płaciło się w poniedziałek 4,24 zł.

Co więcej, w komunikacie Cyfrowego Polsatu czytamy, że w drugim etapie planuje ogłosić wezwanie na kolejne około 33 proc. akcji Netii - celem jest nabycie w efekcie pakietu akcji dającego nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii. Cyfrowy Polsat liczy na uzyskanie pakietu większościowego w Netii już na początku 2018 roku.

We wtorek Cyfrowy Polsat oficjalnie wezwał do sprzedaży akcji Netii.

Inwestycja w Netię ma się Solorzowi-Żakowi szybko zwrócić - Grupa Cyfrowy Polsat liczy, że osiągnie w latach 2019-2023 efekt „licznych” synergii o łącznej wartości ok. 800 mln zł.

Po co Cyfrowemu Polsatowi Netia? Netia to przede wszystkim internet stacjonarny, którego dotychczas w portfolio Cyfrowego Polsatu brakowało. To pozwoli spółce na jeszcze łatwiejsze „żonglowanie” produktami, łączenie ich w pakiety itd. Cyfrowy Polsat już snuje plany rozwoju usług multiplay - czyli programu smartDOM dziś łączącego m.in. usługi płatnej telewizji, telefonię komórkową i Internet LTE, usługi bankowe czy sprzedaż prądu i gazu. Czyli - dotychczasowych klientów zarówno Netii, jak i Cyfrowego Polsatu, czekają telefony i e-maile z „ciekawymi, nowymi usługami w atrakcyjnej cenie”, „atrakcyjnymi pakietami usług” itp.

Zresztą rozległa baza klientów Netii również zdecydowanie nie była bez znaczenia dla Solorza-Żaka. To około milion klientów indywidualnych i 25 tys. klientów biznesowych – w tym bezpośredni dostęp (w postaci istniejącego okablowania) do ponad 800 kluczowych budynków biurowych w Polsce.  

Poza tym Netia to też bardzo cenna infrastruktura - m.in. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce. Jak zaznacza Tobias Solorz, prezes Grupy i syn Zygmunta Solorza-Żaka, na jej realizację we własnym zakresie Cyfrowy Polsat musiałby przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety. Kuszącym aktywem Netii jest też m.in. miejska infrastruktura światłowodowa w 48 największych polskich miastach czy sieć dostępowa docierająca do 2,5 mln lokalizacji.

Ponad 100 mln m.in. na stacje muzyczne

Wielkie plany związane z Netią to niejedyna ważna wiadomość ze spółki Solorza-Żaka. W ramach umowy z Grupą ZPR Media, Grupa Polsat nabyła też 100 proc. udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV (ich właścicielem jest spółka Eska TV), Polo TV i Vox Music TV (właścicielem tych dwóch stacji jest Lemon Records). Zakupiła też 34 proc. udziałów w spółce TV Spektrum - właścicielu stacji Fokus TV i Nowa TV, a dodatkowo zawarła umowę przedwstępną zakupu kolejnych 15 proc. udziałów tej spółki. Łączna wartość całej transakcji to ok. 103 mln zł.

- Nabycie nowych kanałów oraz nawiązanie współpracy w zakresie rozwijania dwóch kolejnych stacji dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej doskonale wpisują się w strategię naszej Grupy, której celem jest utrzymanie silnej pozycji rynkowej, mierzonej wynikami oglądalności, na ciągle fragmentaryzującym się rynku - mówi Maciej Stec, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat. - Nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że nabywane kanały posiadają solidne finanse, w samym 2016 roku ich łącznie przychody osiągnęły ponad 70 mln zł - dodaje Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych.

- Nasze telewizje Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Nowa TV i pozostałe stworzyliśmy od zera i jesteśmy z nich dumni. Jednocześnie chcemy, aby mogły się one nadal się rozwijać i mamy świadomość, że w obecnych czasach potrzebują wsparcia silnego gracza - komentuje z kolei Zbigniew Benbenek, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółek ZPR Media SA i Time SA. - Cieszymy się, że wspólnie z Grupą Polsat pozostajemy w tym biznesie i nadal na podstawie zawartej umowy będziemy zarządzać stworzonymi przez nas kanałami – dodaje Benbenek.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: