Oto materiał, który zbudował współczesny świat. Teraz go niszczy. Te liczby są bezlitosne

Materiał, który zbudował nowoczesną cywilizację i ciągle pozostaje kluczem do budowy światowej gospodarki, zaczyna nas niszczyć.

Cement, który stosowany jest dziś w budownictwie, nie różni się tak bardzo od materiałów użytych do budowy betonowej kopuły rzymskiego Panteonu w 125 roku, Koloseum, starożytnych mostów czy akweduktów.

Ludzkość zużywa dziś 4,5 mld ton cementu rocznie. Z takiej ilości uzyskalibyśmy beton, wystarczający do zbudowania 1000 razy słynnej zapory Hoovera na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Cement buduje ludzkość, problemem jest jednak to, że produkcja jego jednej tony, w zależności od zastosowanej technologii, powoduje emisję od 0,5 do 1 tony dwutlenku węgla.

W efekcie przemysł cementowy jest dziś odpowiedzialny za około 5 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, to ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku przemysłu lotniczego. Co więcej, w przeciwieństwie do podobnie „brudnej” branży elektroenergetycznej, która coraz bardziej stawia na czyste, odnawialne źródła energii, przemysł cementowy ma ciągle ograniczone możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla.

Nie znaczy to, że nic w tej sprawie się nie robi. Przykładem jest amerykańska Solidia Technologies, która pracuje nad procesem bardziej ekologicznej produkcji cementu i betonu. Zdaniem przedstawicieli spółki, zapewnia on do 70 proc. niższą emisję CO2, przy porównywalnych kosztach, z jakimi mamy do czynienia w przypadku konwencjonalnego cementu.

Kwestia cementu i dwutlenku węgla ma znaczenie w kontekście dążeń Unii Europejskiej do ograniczenia jego emisji. Wyznaczony cel to redukcja o co najmniej 40 procent do 2030 roku. Cementownie będą musiały się z tym zmierzyć, także w Polsce.

Cement w Polsce i na świecie

Produkcja cementu na świecie w ostatnich latach dynamicznie rosła. W 1980 r. na świecie wyprodukowano 861 mln ton tego materiału, w 2015 r. - już 4,6 mld ton. Największy udział w rynku mają Chiny, wytwarzają 51,2 proc. cementu na świecie.

W Polsce zlokalizowanych jest 14 zakładów cementowych w ośmiu województwach o łącznych zdolnościach produkcyjnych w wysokości około 24 mln ton rocznie. Produkcja w ubiegłym roku to niespełna 16 mln ton. Branża zatrudnia bezpośrednio około 4 tys. osób, pośrednio przemysł cementowy tworzy blisko 25 tys. miejsc pracy. Grupy cementowe przynoszą budżetowi 1,5-1,7 mld zł podatków rocznie.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: