Oto materiał, który zbudował współczesny świat. Teraz go niszczy. Te liczby są bezlitosne

Materiał, który zbudował nowoczesną cywilizację i ciągle pozostaje kluczem do budowy światowej gospodarki, zaczyna nas niszczyć.

Cement, który stosowany jest dziś w budownictwie, nie różni się tak bardzo od materiałów użytych do budowy betonowej kopuły rzymskiego Panteonu w 125 roku, Koloseum, starożytnych mostów czy akweduktów.

Ludzkość zużywa dziś 4,5 mld ton cementu rocznie. Z takiej ilości uzyskalibyśmy beton, wystarczający do zbudowania 1000 razy słynnej zapory Hoovera na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Cement buduje ludzkość, problemem jest jednak to, że produkcja jego jednej tony, w zależności od zastosowanej technologii, powoduje emisję od 0,5 do 1 tony dwutlenku węgla.

W efekcie przemysł cementowy jest dziś odpowiedzialny za około 5 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, to ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku przemysłu lotniczego. Co więcej, w przeciwieństwie do podobnie „brudnej” branży elektroenergetycznej, która coraz bardziej stawia na czyste, odnawialne źródła energii, przemysł cementowy ma ciągle ograniczone możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla.

Nie znaczy to, że nic w tej sprawie się nie robi. Przykładem jest amerykańska Solidia Technologies, która pracuje nad procesem bardziej ekologicznej produkcji cementu i betonu. Zdaniem przedstawicieli spółki, zapewnia on do 70 proc. niższą emisję CO2, przy porównywalnych kosztach, z jakimi mamy do czynienia w przypadku konwencjonalnego cementu.

Kwestia cementu i dwutlenku węgla ma znaczenie w kontekście dążeń Unii Europejskiej do ograniczenia jego emisji. Wyznaczony cel to redukcja o co najmniej 40 procent do 2030 roku. Cementownie będą musiały się z tym zmierzyć, także w Polsce.

Cement w Polsce i na świecie

Produkcja cementu na świecie w ostatnich latach dynamicznie rosła. W 1980 r. na świecie wyprodukowano 861 mln ton tego materiału, w 2015 r. - już 4,6 mld ton. Największy udział w rynku mają Chiny, wytwarzają 51,2 proc. cementu na świecie.

W Polsce zlokalizowanych jest 14 zakładów cementowych w ośmiu województwach o łącznych zdolnościach produkcyjnych w wysokości około 24 mln ton rocznie. Produkcja w ubiegłym roku to niespełna 16 mln ton. Branża zatrudnia bezpośrednio około 4 tys. osób, pośrednio przemysł cementowy tworzy blisko 25 tys. miejsc pracy. Grupy cementowe przynoszą budżetowi 1,5-1,7 mld zł podatków rocznie.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Oto materiał, który zbudował współczesny świat. Teraz go niszczy. Te liczby są bezlitosne
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 14 razy 4

  na chemi w szkole podstawowej uczylem sie, ze utwardzanie cementu to reakcja chemiczna wiazania CO2 ktory z kolei powstaje (czyli jest uwalniany do atmosfery) przy jego produkcji...czyli najpierw uwalaniamy dwutlenek do atmosfery a podczas utwardzania zaprawy nastepuje proces odwrotny czyli wiazanie dwutlenku... no coz, moze od lat 90tych cos sie w tej materii zmienilo i teraz betn sie utwardza przy pomocy bredni publikowanych w internecie

 • chelmiak

  Oceniono 8 razy 4

  Bezczelny plagiat z qz.com

  Remarkably, the material that built the first modern civilization remains key to building today’s global economy. The cement we use in 2017 is not so different from the stuff used to build the concrete dome of the Roman Pantheon in 125 AD.

 • dlugosiodlo_w

  Oceniono 9 razy 3

  W Polsce są supernowoczesne cementownie, ogromna część odpadów komunalnych jest przez nie przerabiana na paliwo alternatywne, dzięki czemu zmniejsza się emisja CO2 a świństwa i toksyny nie wędtują do gleby i w powietrza, tylko są mądrze zagospodarowywane. Światowy TOP.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  "Przykładem jest amerykańska Solidia Technologies, która pracuje nad procesem bardziej ekologicznej produkcji cementu i betonu."

  Obudźcie mnie jak skośni i ciapaci przestaną zanieczyszczać. Albo nie, obudźcie mnie jak już się nawzajem wytrują...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 2

  przepraszam ale artykuł z 4 liter... i co z tego?

  równie dobrze mozna napisać podobny o żelazie/stali czy czymkolwiek co jest powszechne (aluminium tez wymaga wiele energii elektrycznej dodatkowo)

  czy ten beton można zastąpić... no własnie czym?

  nieekologicznym plastikiem?

  a może ekeologicznym drewnem, tyle że z puszczy białowieskiej nie zostanie ani trzcinka...

 • kingaar

  Oceniono 1 raz 1

  Nieprzypadkowo to cement jest głównym budulcem na świecie. Ma bardzo dużo przeróznych zalet, chociażby ognioodporność, w dodatku pozwala na dużą oszczędność energii potrzebnej na ogrzewanie. No trwałość!

 • bystry_bronek

  Oceniono 3 razy 1

  Taka jest cena postępu.

 • zdzisiek66

  Oceniono 1 raz 1

  To może przestawimy się na ekologiczny materiał budowlany, wykorzystywany przez mistrzów architektury, rdzennych Afrykanów? No ale krowie gó... ma jednak swoje wady. Do jego produkcji niezbędne są krowy, a przecież hodowla zwierząt jest niemoralna i nieekologiczna.

 • saves

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki problem? Zacznijmy budować chatki z goowna, jak inżynierowie z Afryki, a swoją gazetę Czerska będzie kaligrafować na papirusach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX