Polska firma z dużą pożyczką od unijnego banku. KGHM dostanie prawie miliard złotych

KGHM chce do 2021 roku przeprowadzić ambitny projekt o wartości ponad 1,9 mld zł. Blisko połowę pieniędzy ma zapewnione w postaci kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

KGHM dostanie od EBI dokładnie 900 milionów złotych, czyli około 212 milionów euro. Pożyczka pomoże w sfinansowaniu programu modernizacji zaplanowanego na lata 2017-2021. Program ten ma objąć kopalnie i zakłady produkcyjne KGHM. Spółka pisze w komunikacie, że to „pozytywnie wpłynie zarówno na środowisko, jak i obecne oraz przyszłe zatrudnienie w regionie”.

Co dokładnie chce zrobić KGHM? Firma ma między innymi zamiar wymienić stary sprzęt i maszyny. Modernizacja ma także umożliwić wydobywanie miedzi z głębszych pokładów, dostosowanie się do zaostrzonych przepisów ochrony środowiska oraz do sytuacji na rynku surowców, szczególnie spadku ich cen.

- Chcemy poprawić wydajność, bezpieczeństwo pracy oraz zadbać o ochronę środowiska - zapowiada cytowany w komunikacie prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

- Jej celem jest zapewnienie zrównoważonej i przystępnej podaży surowców, takich jak miedź, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu kluczowych branżach - tak z kolei mówi wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Vazil Hudak, odpowiedzialny za Polskę.

Ceny miedzi na światowych rynkach w ostatnich dniach wyraźnie spadały, co przekładało się na giełdowe notowania KGHM. Szczególnie dużą przecenę mieliśmy 5 grudnia, co widać na poniższym wykresie. KGHM stracił tego dnia ponad 4 proc. Dziś KGHM jest na lekkim plusie.

Notowania miedziNotowania miedzi źródło: investing.com

Notowania KGHMNotowania KGHM źródło: investing.com

KGHM jest jednym z największych producentów miedzi na świecie, jest też w czołówce producentów srebra. W mniejszych ilościach wydobywa m.in. złoto. Ma kopalnie w Polsce na Dolnym Śląsku (Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice), w Ameryce Północnej (w USA i Kanadzie) i Południowej (Chile). Przez pierwsze trzy kwartały tego roku miała prawie 14,5 mld zł przychodów i ponad 1,6 mld zł zysku netto.

+++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: