Piękna ekspansja zagraniczna polskiej firmy. Amica zamierza przejąć konkurenta z Hiszpanii

Rafał Hirsch
Amica z Wronek chce przejąć markę Fagor z Hiszpanii. Jest do tego okazja, bo właściciel tej marki jest w upadłości. Polacy oferują za konkurencję 5 milionów euro.

Fagor za 5 mln euro

Amica informuje w swoim komunikacie, że już w listopadzie złożyła ofertę firmie Edesa Industrial z Hiszpanii. W ofercie nie chodzi o kupno całej spółki, ale o przejęcie tylko jednej marki. Chodzi o Fagor.

Edesa pod marką Fagor sprzedaje duży sprzęt AGD – pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki itd. Fagor jest obecny na rynku polskim, ale też wielu rynkach zagranicznych: w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, a także w Czechach, na Słowacji, na Ukrainie, w Rosji, na Litwie i Białorusi.

Amica również już od dawna jest obecna na wielu rynkach zagranicznych, można więc uznać, że marka Fagor to jej bezpośredni konkurent. Teraz Amica chce go przejąć. Oferowana cena to 5 milionów euro czyli ponad 21 mln złotych.

W skali całej Amiki 21 mln PLN to nie jest duża kwota. Wszystkie aktywa spółki są warte 1,8 miliarda złotych. Na koniec września Amika miała na kontach ponad 73 mln złotych gotówki (chociaż z drugiej strony ma też około 400 mln złotych długu).

Sama marka, bez fabryk 

Co ciekawe, Amica za tę cenę nie chce przejmować żadnych aktywów produkcyjnych, czyli żadnych fabryk, chodzi tylko o markę i prawo do jej wykorzystania. Spółka pisze w komunikacie, że dzięki przejęciu zwiększy wydajność swojej fabryki we Wronkach. Do tego liczy na zwiększenie sprzedaży na rynku hiszpańskim i portugalskim, oraz na zwiększenie marży ze sprzedaży. 

Oferta polskiej spółki jest ważna do końca lutego 2018. Aby doszło do transakcji, Amica chce przeprowadzić jeszcze dokładne badanie hiszpańskiej firmy. Na wszystko musi się też zgodzić hiszpański sąd, który prowadzi proces upadłościowy Edesy. 

Siła finansowa Amiki

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2017 Amica miała 1,9 mld PLN przychodów i 119 mln PLN zysku netto – o 40 procent więcej niż rok wcześniej. To jedna z największych i najbardziej znanych polskich firm - eksporterów, które nie są tylko poddostawcami zachodnich fabryk, ale produkują na eksport towary pod własną marką. 65 procent jej przychodów pochodzi z rynków zagranicznych.

Amica od 20 lat jest notowana na warszawskiej giełdzie, od lat co roku wypłaca akcjonariuszom dywidendę z zysku. W ciągu ostatnich sześciu lat kurs jej akcji wzrósł prawie pięciokrotnie – z okolic 27 złotych do 130 złotych. Ale w tym roku spółka nie daje inwestorom giełdowym zarobić. Od początku stycznia jej akcje potaniały o 28 procent. 

Głównym akcjonariuszem Amiki jest Jacek Rutkowski, który ma w niej 40 procent akcji. Oprócz producenta AGD, Rutkowski jest także między innymi właścicielem klubu sportowego Lech Poznań.