Zatrudnienie w UE rośnie i jest najwyższe w historii. Tylko w dwóch krajach widać spadek, w tym w Polsce

Prawie wszystkim rośnie, a nam spada. Polska stała się negatywnym wyjątkiem w raporcie Eurostatu. Bezrobocie mamy na rekordowo niskim poziomie, ale na rynku pracy zaczyna być widać pewien problem.

Eurostat, czyli unijna agencja statystyczna (odpowiednik polskiego GUS), opublikował kwartalne dane o zatrudnieniu. Dla Unii Europejskiej ogółem są one bardzo dobre. W trzecim kwartale we wszystkich 28 krajach wspólnoty pracowało 236,3 mln osób – najwięcej w historii badań. Jednocześnie, zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim, czyli drugim kwartałem 2017 (w ujęciu rok do roku zatrudnienie w UE wzrosło o 1,8 proc.).

Zatrudnienie w ujęciu kwartalnym rośnie niemal we wszystkich państwach należących do UE. Niemal, bo w dwóch stoi w miejscu – to Wielka Brytania i Rumunia. W dwóch zaś spada – na Litwie – o 0,5 proc. i w Polsce – o 0,3 proc. O ile nasi wschodni sąsiedzi problem mają już od pewnego czasu (wyjątkiem jest tu poprzedni kwartał), to w Polsce mamy nagły spadek po bardzo dobrych pierwszych sześciu miesiącach roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w trzecim kwartale mieliśmy jeszcze wyraźny wzrost zatrudnienia – o 1,4 proc., ale i tak jest on mniejszy niż w większości pozostałych państw, a także niższy od unijnej średniej.

Zmiana zatrudnienia w UE w trzecim kwartaleZmiana zatrudnienia w UE w trzecim kwartale źródło: Eurostat

Wygląda na to, że na rynku pracy pod pewnymi względami dochodzimy już chyba do ściany. Bezrobocie mamy na rekordowo niskich poziomach, ale firmy przestają już zwiększać zatrudnienie. Być może dlatego, że coraz trudniej im znaleźć odpowiednich pracowników.

Raport Eurostatu potwierdza niedawne dane GUS za ten sam okres. Wynika z nich, że na koniec trzeciego kwartału mieliśmy 131,2 tys. wolnych miejsc pracy, o 7,5 proc. więcej, niż na koniec drugiego kwartału oraz aż o 37,4 proc. więcej, niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. Wakaty dotyczą zarówno stanowisk, które na pracowników czekają już od pewnego czasu, jak i nowo utworzonych miejsc pracy.

Na ten temat czytaj więcej tutaj: Coraz więcej wolnych miejsc pracy. Firmy mają problem, szczególnie w trzech branżach

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]