Zatrudnienie w UE rośnie i jest najwyższe w historii. Tylko w dwóch krajach widać spadek, w tym w Polsce
Eurostat, czyli unijna agencja statystyczna (odpowiednik polskiego GUS), opublikował kwartalne dane o zatrudnieniu. Dla Unii Europejskiej ogółem są one bardzo dobre. W trzecim kwartale we wszystkich 28 krajach wspólnoty pracowało 236,3 mln osób – najwięcej w historii badań. Jednocześnie, zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim, czyli drugim kwartałem 2017 (w ujęciu rok do roku zatrudnienie w UE wzrosło o 1,8 proc.).
Zatrudnienie w ujęciu kwartalnym rośnie niemal we wszystkich państwach należących do UE. Niemal, bo w dwóch stoi w miejscu – to Wielka Brytania i Rumunia. W dwóch zaś spada – na Litwie – o 0,5 proc. i w Polsce – o 0,3 proc. O ile nasi wschodni sąsiedzi problem mają już od pewnego czasu (wyjątkiem jest tu poprzedni kwartał), to w Polsce mamy nagły spadek po bardzo dobrych pierwszych sześciu miesiącach roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w trzecim kwartale mieliśmy jeszcze wyraźny wzrost zatrudnienia – o 1,4 proc., ale i tak jest on mniejszy niż w większości pozostałych państw, a także niższy od unijnej średniej.
Zmiana zatrudnienia w UE w trzecim kwartale źródło: Eurostat
Wygląda na to, że na rynku pracy pod pewnymi względami dochodzimy już chyba do ściany. Bezrobocie mamy na rekordowo niskich poziomach, ale firmy przestają już zwiększać zatrudnienie. Być może dlatego, że coraz trudniej im znaleźć odpowiednich pracowników.
Raport Eurostatu potwierdza niedawne dane GUS za ten sam okres. Wynika z nich, że na koniec trzeciego kwartału mieliśmy 131,2 tys. wolnych miejsc pracy, o 7,5 proc. więcej, niż na koniec drugiego kwartału oraz aż o 37,4 proc. więcej, niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. Wakaty dotyczą zarówno stanowisk, które na pracowników czekają już od pewnego czasu, jak i nowo utworzonych miejsc pracy.
+++
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Szczepionka na koronawirusa. Włochy chcą podjąć kroki prawne przeciwko Pfizerowi z powodu opóźnień
-
Nadmierna śmiertelność w Polsce była jesienią najwyższa w całej Unii Europejskiej [WYKRES DNIA]
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
W przyszłym tygodniu decyzja dotycząca obostrzeń. Premier: Scenariusze "być może będą bardziej pozytywne"
- "Sueddeutsche Zeitung": Nord Stream 2 pozostanie tematem spornym z USA
- Chiny nakładają sankcje na 28 Amerykanów z administracji Donalda Trumpa. Za "szalone działania"
- Biden "przejął" od Trumpa bliskie rekordów indeksy na Wall Street. Ale także ogromny dług publiczny
- Kiedy nastąpi otwarcie biznesu? Piotr Müller: Decyzje ws. lockdownu w przyszłym tygodniu
- Jest zgoda Brukseli na program wsparcia dla polskich firm. Do przedsiębiorców popłynie 1,9 mld euro