Drugi najwyższy budynek świata oficjalnie otwarty. Bez rozgłosu

Andrzej Mandel
Z dwuletnim poślizgiem najemcy Shanghai Tower mogą się już wprowadzać do swoich biur i lokali użytkowych. Właściciel nie chce się tym chwalić. Za to zapewnia, że budynek jest całkowicie bezpieczny.

Po dwóch latach od zakończenia budowy Shanghai Tower, najwyższy budynek Chin jest wreszcie dostępny dla najemców. Wprowadzanie się firm do biur i sklepów przez dwa lata powstrzymywały problemy z systemem przeciwpożarowym. Mimo prestiżowej lokalizacji, zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań (oraz samego statusu najwyższego budynku w Chinach), otwarcie biurowca nie wiązało się z żadną oficjalną uroczystością.

- Nie zależy nam na rozgłosie – stwierdziła Cheng Luo, rzeczniczka biurowca.

Do 632 metrowego budynku mającego 128 pięter wprowadza się już 60 firm, w tym kontrolowana przez Alibaba Group Holding miliardera Jacka Ma Ant Financial, która zajmie 34 piętra przestrzeni biurowej. Biura w Shanghai Tower mają też Allianz SE czy Lloyds of London. Najemcami generalnie są, jak twierdzi rzeczniczka, firmy finansowe i prawnicze. Natomiast hotel, który ma zająć górną część budynku ma zostać otwarty dopiero w przyszłym roku.

Opóźnienia w otwarciu tego supernowoczesnego budynku z najszybszymi windami na świcie i unikalnymi rozwiązaniami architektoniczymi, wynikały z problemów z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. W Chinach doszło w ostatnich latach do groźnych zdarzeń w wysokich budynkach – w samym Szanghaju doszło do dwóch znanych incydentów w 2010 i 2014 roku, w których zginęło łącznie ponad 90 osób.

Ostatni pożar wysokościowca (w którym zginęło 36 osób) doprowadził do przeglądu procedur bezpieczeństwa. Architektura Shanghai Tower budziła wątpliwości co do bezpieczeństwa – specjalna konstrukcja budynku zawiera między innymi sporą przestrzeń między zewnętrzną, a wewnętrzną ścianą, budynek trzeba było wyposażyć więc w system śluz powietrznych. Oprócz tego Shanghai Tower może pochwalić się ognioodpornymi windami przeznaczonymi do ewakuacji, zabezpieczonymi przed dymem i wyposażonymi w dodatkowe źródła zasilania.

Budynek kosztował 2,4 miliarda dolarów. Oprócz unikalnych rozwiązań architektonicznych, ma również powszedniejące już rozwiązania ekologiczne w postaci systemu turbin wiatrowych wytwarzających energię dla jego potrzeb, oraz system odzyskiwania deszczówki, która służy do spłukiwania toalet czy nawadniania ogrodów znajdujących się wewnątrz Shanghai Tower.

Shanghai Tower ma ponad 220 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i może pomieścić niemal 35 tysięcy ludzi. Dla porównania, łączna powierzchnia biur w Szczecinie na koniec 2016 roku wynosiła 156 tysięcy metrów kwadratowych.

Więcej o: