Deutsche Bank w Polsce zostanie przejęty. Ale to nie Skarb Państwa występuje w roli kupującego

Rafał Hirsch
Deutsche Bank Polska ma zostać podzielony na dwie części, po czym ta większa ma zostać sprzedana. Kupujący to jeden z największych banków w Polsce - BZ WBK. Cena to blisko 1,3 miliarda złotych. Transakcja może oznaczać początek nowej fali fuzji i przejęć w polskiej bankowości.

BZ WBK w pogoni za Pekao SA

Dzięki przejęciu BZ WBK bardzo zbliży się do Pekao SA pod względem wielkości aktywów. Nadal będzie pod tym względem na trzecim miejscu w Polsce. Ale do drugiego Pekao będzie mu brakować zaledwie 2 miliardów złotych, a nie tak jak teraz ponad 20 miliardów. Na poniższym wykresie z komunikatu BZ WBK banki nr1 i nr 2 to oczywiście PKO BP i Pekao SA

BZ WBK i inne banki w Polsce pod względem wartości aktywówBZ WBK i inne banki w Polsce pod względem wartości aktywów źródło: BZ WBK

Warunki transakcji

Zamknięcie całej transakcji przewidziane jest na końcówkę 2018 roku. Oczywiście aby doszło do przejęcia musi się na to zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Deutsche Bank Polska nie ma jednak zbyt dużego udziału w polskim rynku, więc z uzyskaniem zgody nie powinno być problemu.

Ciekawe, że BZ WBK nie kupuje Deutsche Bank Polska w całości, ale wybiera sobie tylko to, co go interesuje, a części aktywów nie chce. A w tej części, która nie zostanie kupiona, jest między innymi portfel kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. BZ WBK nie kupi też segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Przejmuje natomiast portfel kredytów w złotych o wartości 18,2 mld PLN, segment zarządzania aktywami, w którym klienci Deutsche Bank Polska mają 6,9 mld PLN, a także 10,4 mld PLN depozytów bankowych.

Całość przejmowanych aktywów w księgach Deutsche ma wartość 2 miliardów złotych. BZ WBK zapłaci za to niecałe 1,3 mld złotych, a więc zapłaci cenę wyraźnie poniżej wartości księgowej. Można uznać, że Deutsche Bank Polska w tej transakcji wyceniony jest dość nisko, co zauważył na twitterze jeden z dziennikarzy.

BZ WBK tylko 20 procent ceny zapłaci gotówką. Resztę ureguluje wydając Deutsche Bankowi swoje akcje. W efekcie po transakcji Niemcy będą mieć w BZ WBK 2,7 procent akcji.

Początek nowej fali?

BZ WBK w komunikacie wskazuje, że przejęcie spowoduje wzrost znaczenia banku w segmencie private banking - czyli najbogatszych klientów, a z drugiej strony obniży udział kredytów walutowych w całym portfelu kredytowym banku

Fragment komunikatu BZ WBK o przejęciu aktywów Deutsche Bank PolskaFragment komunikatu BZ WBK o przejęciu aktywów Deutsche Bank Polska źródło: BZ WBK

Decyzja o sprzedaży Deutsche Bank Polska to z punktu widzenia Niemców część szerszego planu robienia porządków w całej grupie, która ma wiele swoich problemów.

Z kolei transakcja może oznaczać początek nowej fali fuzji i przejęć w polskim sektorze bankowym. O tym, że należy takiej fali oczekiwać, mówił ostatnio między innymi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło w rozmowie z "Parkietem" a propos ewentualnego łączenia PKO BP i Pekao SA. Pomysł łączenia banków pod kontrolą państwa na razie pozostaje bez realizacji. Ale w bankach należących do prywatnych właścicieli właśnie zaczęło się coś dziać.

Giełda zapowiedź przejęcia przyjęła pozytywnie. Akcje BZ WBK po pierwszej godzinie sesji drożały o blisko 4 procent i były najlepsze w całym WIG 20.

Więcej o:
Komentarze (79)
Deutsche Bank w Polsce zostanie przejęty. Ale to nie Skarb Państwa występuje w roli kupującego
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 22 razy 16

  Oczywiście to przypadek, że w ostatnich latach wszystko skupia się na BZ WBK, prawda? To przypadek, ze przez ostatnie dwa lata akcje BZ WBK podwoiły swoją wartość, gdy inne banki odnotowały straty lub niewielki przyrost? To przypadek, że zanim przed "dobrą zmianą" wartość akcji Morawieckiego z 3 mln wzrosły do prawie sześciu, a po ogłoszeniu przejęcia Deutsche Banku wzrosną ponownie. I jakimś cudem tak dobrze ma się tylko bank, którego akcje posiada Morawiecki, pozostałe nie mają takiego szczęścia..
  eraz Morawiecki "pełen poświęcenia", pokazując jaki to honorowy odsprzeda akcje za jakieś 7 mln, co zacz, że w dwa lata ma zysk 50%. Jakoś honoru mu brakło przy obejmowaniu teki ministra, ale kto by sie pozbawiał akcji, kiedy sam ma decydować o finansowych posunięciach, i tak posunął z 5 do 7 mln, i teraz z godnością może je sprzedać, bo więcej juz z nic nie wyciśnie, mogę tylko polecieć w dół:))))
  Teraz rodzina może zainwestować w kolejne banki, które premier będzie chciał wyciągnąć z dołka:)))))

 • tomasz_problem

  Oceniono 21 razy 15

  czyli Pan Premier, po tej informacji, swoje akcje sprzeda nie za 2 mln ile były warte w 2015, nie za 5 mln, ile były warte jeszcze wczoraj, a za 7 mln ... brawo!

 • czarna_zoska

  Oceniono 12 razy 10

  Ne wierze, ze Morawiecki nie mial tej wiedzy! To jest sprawa do prokuratury i natychmaistowej dymisji premiera. Jawny przyklad korupcji politycznej.

 • aronia0

  Oceniono 10 razy 6

  No i wszytsko wiadomo. Glownym beneficjentem bedzie Morawiecki.

 • tacx

  Oceniono 16 razy 6

  I przypadkiem Morawiecki akcje sprzedaje akurat wtedy gdy kurs WBK rośnie ponad 4%. Uczcie się smoleńskie przygłąby jak się kasę robi i was w bambuko.

 • lech2011

  Oceniono 5 razy 5

  To ten bank, który zostal ukarany za swoje przekręty karą w wys. 15 mld ?

 • 21252c3

  Oceniono 6 razy 4

  Żadne "do widzenia" tylko ŻEGNAMY

 • ad2009

  Oceniono 6 razy 4

  Wkrótce kolejne zagraniczne banki przestana nas łupić.!
  Bedziemy szczęśliwie taplac sie w naszym narodowo-katolickim bajorku.
  Kiedy Rydzyk wpadnie na to, ze to on powinien drukowac pieniadze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX