Deutsche Bank w Polsce zostanie przejęty. Ale to nie Skarb Państwa występuje w roli kupującego

Rafał Hirsch
Deutsche Bank Polska ma zostać podzielony na dwie części, po czym ta większa ma zostać sprzedana. Kupujący to jeden z największych banków w Polsce - BZ WBK. Cena to blisko 1,3 miliarda złotych. Transakcja może oznaczać początek nowej fali fuzji i przejęć w polskiej bankowości.

BZ WBK w pogoni za Pekao SA

Dzięki przejęciu BZ WBK bardzo zbliży się do Pekao SA pod względem wielkości aktywów. Nadal będzie pod tym względem na trzecim miejscu w Polsce. Ale do drugiego Pekao będzie mu brakować zaledwie 2 miliardów złotych, a nie tak jak teraz ponad 20 miliardów. Na poniższym wykresie z komunikatu BZ WBK banki nr1 i nr 2 to oczywiście PKO BP i Pekao SA

BZ WBK i inne banki w Polsce pod względem wartości aktywówBZ WBK i inne banki w Polsce pod względem wartości aktywów źródło: BZ WBK

Warunki transakcji

Zamknięcie całej transakcji przewidziane jest na końcówkę 2018 roku. Oczywiście aby doszło do przejęcia musi się na to zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Deutsche Bank Polska nie ma jednak zbyt dużego udziału w polskim rynku, więc z uzyskaniem zgody nie powinno być problemu.

Ciekawe, że BZ WBK nie kupuje Deutsche Bank Polska w całości, ale wybiera sobie tylko to, co go interesuje, a części aktywów nie chce. A w tej części, która nie zostanie kupiona, jest między innymi portfel kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. BZ WBK nie kupi też segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Przejmuje natomiast portfel kredytów w złotych o wartości 18,2 mld PLN, segment zarządzania aktywami, w którym klienci Deutsche Bank Polska mają 6,9 mld PLN, a także 10,4 mld PLN depozytów bankowych.

Całość przejmowanych aktywów w księgach Deutsche ma wartość 2 miliardów złotych. BZ WBK zapłaci za to niecałe 1,3 mld złotych, a więc zapłaci cenę wyraźnie poniżej wartości księgowej. Można uznać, że Deutsche Bank Polska w tej transakcji wyceniony jest dość nisko, co zauważył na twitterze jeden z dziennikarzy.

BZ WBK tylko 20 procent ceny zapłaci gotówką. Resztę ureguluje wydając Deutsche Bankowi swoje akcje. W efekcie po transakcji Niemcy będą mieć w BZ WBK 2,7 procent akcji.

Początek nowej fali?

BZ WBK w komunikacie wskazuje, że przejęcie spowoduje wzrost znaczenia banku w segmencie private banking - czyli najbogatszych klientów, a z drugiej strony obniży udział kredytów walutowych w całym portfelu kredytowym banku

Fragment komunikatu BZ WBK o przejęciu aktywów Deutsche Bank PolskaFragment komunikatu BZ WBK o przejęciu aktywów Deutsche Bank Polska źródło: BZ WBK

Decyzja o sprzedaży Deutsche Bank Polska to z punktu widzenia Niemców część szerszego planu robienia porządków w całej grupie, która ma wiele swoich problemów.

Z kolei transakcja może oznaczać początek nowej fali fuzji i przejęć w polskim sektorze bankowym. O tym, że należy takiej fali oczekiwać, mówił ostatnio między innymi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło w rozmowie z "Parkietem" a propos ewentualnego łączenia PKO BP i Pekao SA. Pomysł łączenia banków pod kontrolą państwa na razie pozostaje bez realizacji. Ale w bankach należących do prywatnych właścicieli właśnie zaczęło się coś dziać.

Giełda zapowiedź przejęcia przyjęła pozytywnie. Akcje BZ WBK po pierwszej godzinie sesji drożały o blisko 4 procent i były najlepsze w całym WIG 20.

Więcej o: