Smutne dane Eurostatu o konsumpcji. Największego osiągnięcia polskiej polityki gospodarczej ostatnich lat w ogóle nie widać
Polska stoi w miejscu
Według nowego raportu Eurostatu wydatki Polaków w 2016 roku na konsumpcję stanowiły 74 procent średniej unijnej. W 2015 też było 74 procent, w 2014 również było 74 procent. Pod tym względem stoimy w miejscu.
Konsumpcja i PKB na głowę mieszkańca w państwach europejskich źródło: Eurostat
Stanie w miejscu w naszym przypadku nie jest pożądane, bo jest to miejsce niezbyt wygodne. Na liście krajów unijnych jesteśmy na miejscu siódmym od końca. Powoli zbliża się do nas Estonia.
Eurostat podał też dane o PKB na głowę mieszkańca. Tu wypadamy jeszcze gorzej, bo mamy tylko 68 procent średniej unijnej i jesteśmy na miejscu szóstym od końca (Estonia jest przed nami). Także pod tym względem nie widać wyraźnego postępu. 68 procent mieliśmy też w 2015, a w 2014 67 procent. Dla porządku warto tylko zauważyć, że przez te dwa lata udało nam się wyprzedzić Węgrów.
Zaskoczenie
Dane o konsumpcji zaskakują, bo przecież w 2016 roku przy zapaści inwestycji był to główny, a może nawet jedyny motor napędowy polskiej gospodarki. Sednem polskiej polityki gospodarczej było wspieranie tej konsumpcji poprzez szybsze niż wcześniej zwiększanie dochodów ludzi. Wprowadzono 500 plus, znacznie podniesiono płacę minimalną. Sytuacja na rynku pracy wymusza coraz szybszy wzrost płac, a nastroje konsumentów według wszystkich badań są rekordowo dobre.
Zresztą w polskich statystykach gospodarczych efekt tego wszystko jest dobrze widoczny. Faktycznie konsumpcja nam rośnie jak szalona. Ale okazuje się, że na tle Europy to nadal za mało. Nikogo nie jesteśmy w stanie dogonić.
Można pocieszać się jedynie tym, że rok 2017 pod względem konsumpcji był jeszcze lepszy niż 2016, więc być może kolejny raport Eurostatu na ten temat pokaże jakąś dobrą zmianę. Albo tym, że w naszym sąsiedztwie prawie nikt (może oprócz Estonii i Litwy) nie nadrabia dystansu do Zachodu. Wszyscy stoją w miejscu tak samo jak Polska.
Najbogatsi
Liderami pod względem konsumpcji w Unii Europejskiej od lat pozostają te same kraje: Luksemburg, Niemcy, Austria i Wielka Brytania. Za nimi są Finlandia, która w 2016 wyprzedziła Danię, a potem Belgia, Francja, Holandia i Szwecja. Co ciekawe, na mapie widać, że wszystkie te kraje ze sobą graniczą tworząc wraz ze Szwajcarią i Norwegią zwartą najbogatszą część Europy
Europa według wielkości konsumpcji na głowę mieszkańca. źródło: Eurostat
Wszystkie pozostałe kraje unijne są już poniżej średniej, a najmniejszą konsumpcję w UE mamy w Bułgarii (53%) i Chorwacji (59%), która w 2016 została wyprzedzona przez Rumunię (61%).
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Czytelniczka znalazła jeża. "To śmiertelne zagrożenie". Ekspert: Dobra reakcja, ale jeż powinien trafić do ośrodka
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]
- Gatta wpadła w kłopoty finansowe przez pandemię. Toczy się postępowanie sanacyjne
- Rzeczniczka PiS: Projekt ustawy mandatowej nie będzie rozpatrywany na tym posiedzieniu Sejmu