Bardzo dobra końcówka roku na rynku pracy. Wynagrodzenia i zatrudnienie w górę
Zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,5 proc. i wyniosło 6,053 mln osób - podał w komunikacie GUS. Za to średnie wynagrodzenie na poziomie 4 610,79 zł brutto było o 6,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To wynik nieco poniżej oczekiwań ekonomistów.
Bardzo dobre wyniki eksperci tłumaczą nie tylko korzystną sytuacją na rynku pracy (w listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. i była o 1,6 proc. niższa niż przed rokiem), ale również typową dla końca roku górką związaną z sezonem świątecznym i noworocznym.
- Z danych GUS wynika, że w ciągu trzech kwartałów tego roku powstało ponad 551 tys. nowych miejsc pracy. Rosnącym problemem pozostaje ich obsadzenie, co w długofalowej perspektywie może wyhamowywać pozytywne trendy. Podaż pracy się kurczy, co przekłada się na skokowy wzrost wakatów w gospodarce. Obecnie notujemy ich już ponad 131 tys., a więc o przeszło 37 proc. więcej niż przed rokiem – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.
Warto też wspomnieć, że wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie aż o 17,2 tys. miesiąc do miesiąca to najwyższy listopadowy wzrost w historii. A to zaskoczenie.
- Rekordowy wzrost zatrudnienia w listopadzie jest dużą niespodzianką zważywszy na rosnące trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a także obniżenie wieku emerytalnego od 1 października br. - mówi Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole. - Dane o zatrudnieniu w listopadzie wskazują, że mimo narastającej bariery po stronie podaży pracy przedsiębiorstwom nadal udaje się
szybko zwiększać zatrudnienie, a negatywny wpływ obniżenia wieku emerytalnego na liczbę zatrudnionych jest ograniczany przez częste łączenie pobierania emerytury z pracą - dodaje.
Wynagrodzenia w górę
Kubisiak zwraca również uwagę, że wynagrodzenia w dużych i średnich firmach rosną w ostatnich miesiącach najszybciej od 6 lat. - Jest to związane z coraz silniejszą rywalizacją o pracowników, co powoduje, że pracodawcy podnoszą płace, aby ograniczyć ryzyko rotacji wewnątrz własnych przedsiębiorstw. Co więcej, ze względu na braki wolnych zasobów kadrowych na rynku firmy podnoszą stawki, aby zachęcić do przyjścia pracowników z konkurencyjnych podmiotów. Dodatkowo pod koniec roku wielu pracodawców przystosowuje również siatki płacowe do nowych regulacji związanych z minimalnym wynagrodzeniem. Od stycznia najniższa płaca na będzie o 5 proc. wyższa, co już dziś ma odzwierciedlenie w proponowanych ofertach zatrudnienia – podkreśla Andrzej Kubisiak.
Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole uzupełnia, że przejściowym czynnikiem, który mógł przyczynić się do zwiększenia dynamiki płac w październiku mogły być wypłaty odpraw dla osób, które uzyskały prawo do przejścia na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego.
Ekspert Work Service dodaje, że mediana wynagrodzeń w całej gospodarce jest o ok. 1000 zł brutto niższa od „średniej krajowej”, co pokazuje, że w małych i mikro firmach wynagrodzenia są wyraźnie niższe niż w sektorze przedsiębiorstw.
+++
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
- Siłownie wkrótce zostaną otwarte? Sanepid daje zielone światło i mówi o "stosunkowym bezpieczeństwie"
- USA. Główny epidemiolog najlepiej opłacanym pracownikiem rządu. Zarabia więcej od prezydenta
- Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.
- 14. emerytura nie dla każdego w pełnej kwocie. Co trzeba wiedzieć o czternastkach?
- Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym