Duża sieć handlowa popiera zakaz handlu w niedziele. "Doceniamy fakt, że pracownicy będą mieć czas dla rodziny"

Sieć sklepów Netto nie tylko nie boi się ograniczeń w handlu w niedziele, które mają wejść w życie w przyszłym roku, ale nawet otwarcie je popiera. Wygląda na to, że bać nie powinni się też pracownicy firmy.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele może być jednym z większych wyzwań dla branży handlowej w przyszłym roku. Polacy przyzwyczaili się do robienia zakupów przez siedem dni w tygodniu. Trudno dokładnie wyliczyć, jak taki zakaz wpłynie na ruch w sklepach (w jakim stopniu przeniesie się on na przykład na inne dni) i czy spowoduje to utratę części przychodów firm.

Netto zakazu się nie boi

Sieć Netto popiera zakaz - taką informację podał serwis wp.pl, a my potwierdziliśmy u źródła.

- Doceniamy fakt, iż nasi pracownicy będą mieli więcej czasu na odpoczynek oraz spędzanie czasu z rodziną. Każdemu, kto pracuje zawodowo, jest to bardzo potrzebne - pisze w przesłanej next.gazeta.pl odpowiedzi Mariola Skolimowska z biura prasowego Netto Polska. - Liczymy na to, że wolne niedziele i czas spędzany na odpoczynku pozytywnie wpłyną na ten aspekt, co jeszcze bardziej poprawi panującą w naszej firmie atmosferę pracy - dodaje.

Netto do znacząca na polskim rynku sieć handlowa, w Polsce ma 368 sklepów i zatrudnia około 5,5 tysiąca osób. Zapewne kluczowe dla pracowników firmy jest to, że sieć zapewnia, że z powodu zakazu handlu w niedziele nie grozi im utrata pracy. -  Nie planujemy zwolnień, nie będziemy również wydłużać godzin pracy w inne dni – mówi Mariola Skolimowska. Sklepy Netto mają działać tak, jak obecnie.

Branża handlowa liczy na inne dni i internet

Dla większości sieci handlowych zakaz jest wielką niewiadomą, trudno więc przygotować się do niego z wyprzedzeniem. Sprzedawcy liczą, że klienci przeniosą zakupy na inne dni tygodnia. Tak uważa na przykład szef polskiej sieci marketów Dino.

- Niedziela jest dla Dino najsłabszym dniem handlowym w tygodniu. Spodziewamy się, że nasi klienci przeniosą swoje zakupy na inne dni, w szczególności na sobotę i poniedziałek - mówił w niedawnej rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Sieci handlujące innym asortymentem niż produkty spożywcze zaczynają stawiać mocniej na sprzedaż internetową. Raczej nie z powodu szykowanych zmian w prawie, bo rosnący handel w sieci to trend, który w Polsce obserwujemy od kilku lat, ale w jakimś stopniu może pomóc to zrekompensować ewentualny spadek niedzielnych przychodów.

Tak robią na przykład CCC, który ma sieć salonów obuwniczych oraz LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp czy House, u którego 18 proc. tygodniowej sprzedaży generuje niedziela.

-  Cały czas dostosowujemy strony internetowe, żeby można było kupować przez smartfony, bo one teraz królują przy zakupach internetowych. Przenieśliśmy też nasze magazyny do Strykowa, w środku Polski, mogliśmy skrócić czas dostawy do klienta o jeden dzień. Zwiększamy moc serwerów, żeby obsłużyć większy ruch - mówi nam wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz.

Czytaj więcej na ten temat: Zakaz handlu w niedzielę będzie dla nich niegroźny? Spójrzcie, co się stało ze sprzedażą internetową LPP w listopadzie

Wiceprezes nie wspomina o zwolnieniach w związku z wejściem w życie zakazu handlu w niedziele, ale są i takie firmy z branży, które to zapowiadają. Szef wspomnianej powyżej spółki CCC sugeruje wyraźnie zmniejszenie zatrudnienia.

- Spadną mi koszty pracownicze o 20 proc., a konsumenci zamiast kupować u mnie w niedzielę, kupią w pozostałe dni tygodnia albo w internecie. Widzę wręcz oszczędności w takim rozwiązaniu - mówił "Pulsowi Biznesu" pod koniec sierpnia Dariusz Miłek, prezes CCC.

Trudno jednoznacznie ocenić, jak zmieni się branża handlowa od marca przyszłego roku. Nawet eksperci mocno różnią się w szacunkach dotyczących kosztów wejścia ustawy ograniczającej handel w niedziele i ewentualnych zwolnień pracowników. Na razie handel jest jedną z tych branż, które mają największych problem ze znalezieniem chętnych do pracy i tych, w których najmocniej rośnie presja na zwiększanie wynagrodzeń - wynika z ostatnich danych GUS.

Co zakłada ustawa o zakazie handlu w niedziele?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (tak brzmi jej pełna nazwa) przeszła już przez Sejm, a w ubiegłym tygodniu przez Senat. Zakłada ona, że zakaz handlu w niedziele będzie wprowadzany stopniowo (co nie podoba się „Solidarności”, która współtworzyła obywatelski projekt ustawy). Od marca przyszłego roku sklepy będą zamknięte w dwie niedziele w miesiącu, od 2020 roku będą już zamknięte w prawie wszystkie niedziele w roku. Dodatkowo w Wigilię oraz Wielką Sobotę handel będzie mógł się odbywać tylko do godziny 14:00.  

W ustawie jest sporo wyjątków. Otwarte będą mogły być m.in. kwiaciarnie, piekarnie, stacje paliw, na pocztach, w hotelach, na festynach i jarmarkach – lista tych wyłączeń jest długa, w ustawie zajmuje 30 podpunktów. Senat niektóre z nich doprecyzował. Na przykład dodał, że w przypadku takich placówek jak kwiaciarnie czy piekarnie handel kwiatami lub pieczywem ma stanowić „przeważającą działalność”. Chodziło tu zapewne o rozwianie obaw, czy sklepy wielobranżowe stawiając sobie piec do wypiekania bułek będą mogły ominąć zakaz. Poprawek jest więcej, teraz wraz z projektem trafią  z powrotem do Sejmu.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (173)
Duża sieć handlowa popiera zakaz handlu w niedziele. "Doceniamy fakt, że pracownicy będą mieć czas dla rodziny"
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 71 razy 53

  To czemu Netto samo z siebie nie zamyka sklepów w niedziele? Jesli to takie dobre, to chyba nie muszą czekać na zakazy!

 • adamyauch

  Oceniono 50 razy 40

  Nic nie możemy zrobić, to napiszmy, że fajnie. Przynajmniej będzie darmowa reklama.

 • kolegagalgan

  Oceniono 37 razy 29

  Bo to nie spożywka dostanie po d... tylko usługi, sklepy budowlane, gadżeciarnie i takie tam. Przemysłówka. I wszelkiego rodzaju galanteria..

 • Boruta Kot

  Oceniono 9 razy 9

  Firma popiera bo nie będzie musiała płacić za pracę w niedzielę a w brak zwolnień chyba tylko głupi uwierzy bo te dodatkowe 10 godzin x 5/6 pracowników na sklep które trzeba upchnąć w tygodniu. Mniej godzin pracy dla ciebie to mniejsza wypłata, w niedzielę też dodatkowych pieniędzy nie dorobisz no i ochroniarz niepotrzebny bo sklep zamknięty.

 • jaceq

  Oceniono 9 razy 9

  "Spadną mi koszty pracownicze o 20 proc."

  I mniej więcej tyle będziecie w plecy, szanowni związkowcy.

 • dublet

  Oceniono 8 razy 8

  Mamy w Olsztynku Netto naprzeciwko Biedry. Przed Biedrą 30-40 aut, przed Netto góra 5! Oni pewnie zarabiają, kiedy nie pracują, jak w starym żydowskim kawale: cały tydzień straty, w niedzielę zamknięte i zarobek jest:-)

 • occam

  Oceniono 8 razy 8

  Reklama za friko. Wicie my popieramy, ale sami z siebie nie damy pracownikom czasu dla rodzin w niedzielę.

 • nimrod72

  Oceniono 10 razy 8

  Problemem nie są sklepy same w sobie, tylko galerie handlowe. Są nowoczesną przestrzenią publiczną cywilizowanego człowieka, chłodzoną latem, grzaną w zimie, gdzie można spacerować, spotkać ludzi, zabawić dzieci, zjeść, czasem coś kupić. Zamknięcie tak zorganizowanej przestrzeni na blisko 20% dni w roku nie jest normalne.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 7 razy 7

  Żeby pokazać że nie rzucają słów na wiatr niech zamkną sklep w wigilię i sylwestra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX