Uwaga na kryptowaluty i piramidy finansowe. UOKiK wskazuje firmy, których należy unikać

Andrzej Mandel
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wziął się ostro za tych, którzy polują na oszczędności życia Polaków.

Piramidy finansowe działają bardzo prosto, a podstawowy schemat od lat jest niezmienny, nawet jeżeli szczegóły potrafią się różnić. UOKiK przypomina, że ogólna zasada piramidy finansowej polega na tym, że klient wpłaca pieniądze, poleca innych, a za polecenie następnych klientów otrzymuje wynagrodzenie. System działa, póki jest wystarczająco kolejnych „polecanych”, by go finansować. Nie da się jednak finansować go w nieskończoność, bo populacja jest ograniczona. Piramidy szybko stają się więc niewypłacalne, na czym traci klient. Piramidy często maskowane są hasłami – „program”, „inwestycje”, „zarabianie w domu/internecie” czy sugestiami, że to platforma reklamowa.

Uważać należy szczególnie, gdy ktoś obiecuje nam nieprzeciętnie wysoki zysk w krótkim czasie i namawia do tego, by wciągać kolejnych do inwestycji (co ma przynieść nam duże zyski). Imponującej długości lista podejrzanych podmiotów, to efekt współpracy UOKiK, KNF oraz zgłoszeń konsumentów. Oszukany klient (a nawet taki, który tylko podejrzewa, że ktoś chce go oszukać) może sam zgłosić się na policję czy prokuraturę.

UOKiK ostrzega też przed kryptowalutami. Jest czarna lista

Wśród czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w kryptowaluty typu bitcoina czy ethereum, Urząd wymienia choćby brak gwarancji bankowych, ryzyko dużej zmiany ceny - dziś bitcoin może być wart 20 tysięcy dolarów, ale za miesiąc może być równie dobrze wart 20 centów. Urząd ostrzega, że pochopne inwestowanie może skończyć się utratą majątku i popadnięciem w długi.

Aktualnie prezes UOKiK prowadzi postępowania w związku z działalnością następujących podmiotów:

FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla – portale oferujące w zamian za opłatę - nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału.

28 czerwca 2017 r. prezes UOKiK zawiadomił  prokuraturę  o możliwości popełnienia przestępstwa.

Netleaders, CL Singapore w Singapurze – firmy zachęcają do inwestycji, która ma polegać na zakupie licencji na wytwarzanie Das Coin. Obiecują szybkie zyski. Namawiają też osoby, które zainwestowały w Das Coin, aby zachęciły inne i dzięki temu mogłyby zarabiać. Kryptowaluta Das Coin nie istnieje, organizatorzy dopiero obiecują rozpoczęcie jej „wydobycia”. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest Das Coin, w związku z tym, konsumenci wpłacają pieniądze za coś, czego nie ma.

Już 13 lutego 2017 r. KNF poinformowała UOKiK o tym, że Das Coin może wprowadzać konsumentów w błąd i stanowić nieuczciwą praktykę rynkową poprzez zakładanie i prowadzenie systemu promocyjnego typu piramida. W czerwcu prezes UOKiK powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

One Life Network z Belize - zachęca do kupowania „pakietów edukacyjnych” OneLife lub OneAcademy, obiecuje możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. W końcu października UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Mart Diamonds w Warszawie – spółka, która oferuje inwestycje w diamenty. Powiązana z Grupą Finansową Proventus Herman i Wspólnicy oraz Prevalue Cooperative Owners. Zawiadomienie do prokuratury UOKiK złożył dosłownie kilka dni temu.

Fundacja Berkeley w Łodzi – funkcjonuje na zasadzie tzw. „łańcuszka mailowego” - dostajesz prośbę o przekazanie datku dla tej fundacji i polecasz ją innym, a następnie zostajesz jej „podopiecznym”. Fundacja obiecuje wynagrodzenie, jeżeli namówisz inne osoby do wpłaty pieniędzy.

Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka – oferuje zakup pakietów inwestycyjnych, obiecuje wysokie zyski i możliwość „zarabiania” na sprzedaży firm i namawianiu innych osób. Co nosi znamiona piramidy finansowej.

Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie – prowadzi działalność jako Global InterGold. Proponuje kupno złota inwestycyjnego, jednocześnie oferując korzyści za zachęcenie innych do przystąpienia do systemu lub jego promocję.

Goldsaver – oferuje kupno złota inwestycyjnego za bardzo niewielkie wpłaty, jednocześnie zachęcając do jego przechowywania niskimi kosztami. Postępowanie w tej sprawie ciągnie się od grudnia 2016, gdy UOKiK powiadomił prokuraturę.

Lyoness – oferuje korzyści materialne, które są uzależnione od wprowadzania innych osób do programu. Wcześniej uczestnik wpłaca zaliczki na zakup bonów lub kart podarunkowych bądź dokonuje zakupów u partnerów handlowych.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: