Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych
Jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce produkcja przemysłowa w Polsce wzrośnie. GUS podał w piątek, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w listopadzie wzrosły aż o 22,0 proc. w porównaniu do ich wielkości sprzed roku.
Zagraniczny popyt na produkty wytwarzane w Polsce rósł więc w listopadzie szybciej od obrotów w handlu detalicznym nad Wisłą. Te – wg najnowszych danych GUS – powiększyły się w przedostatnim miesiącu roku o 8,1 proc. w stosunku do danych sprzed roku.
To sugeruje, że wkrótce nasza gospodarka będzie w większym stopniu niż teraz napędzana eksportem. Za tym być może też pójdzie w końcu wzrost inwestycji – w końcu rozwijanie w przemyśle mocy produkcyjnych z myślą o zwiększeniu zamówień zagranicznych wydaje się postępowaniem logicznym i głęboko rozsądnym.
Czytaj więcej: Innowacje Morawieckiego? Piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie.
Jakieś zagrożenia dla scenariusza, w którym stajemy się coraz większym eksporterem? Nawet kilka. Ale wiedząc o nich, przynajmniej część z nich, można ograniczać.
Zaszkodzić nam może osłabienie ożywienia gospodarczego na Zachodzie – z tym niewiele zrobimy, ale na razie to problem wyłącznie teoretyczny.
Zaszkodzić nam może również mocny wzrost wartości złotego – to jednak nierealne w warunkach aktualnej łagodnej polityki NBP, do tego blisko współpracującego z rządem, dla którego lekka inflacja jest rozwiązaniem idealnym z powodu mniejszych trudności z pokrywaniem ogromnych potrzeb budżetowych.
Problem ze wzrostem eksportu może pojawić się również, jeżeli nasze produkty podrożeją. A to możliwe, jeżeli firmy nie zwiększą wydajności. Z tym nie jest najlepiej. Wydajność pracy w przemyśle – wg GUS - w okresie styczeń-listopad wzrosła o 3,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Nie jest źle, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto powiększyły się o 5,4 proc.
Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.
-
Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o kontrowersyjny rurociąg. Biden zadzwonił do Trudeau
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Centra handlowe, siłownie i hotele otwarte od lutego? Minister podaje warunki. Decyzje lada dzień
-
Ujemne stopy procentowe w Polsce? Samcik: Możemy sobie zepsuć wartość pieniądza [STUDIO BIZNES]
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
- Szef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek. Nie wykluczył kroków prawnych
- Plaga oszustw w internecie. Łatwo stracić pieniądze. Jak nie dać się nabrać na phishing?
- Peter Pomerantsev dla Gazeta.pl: Populiści manipulują wyznawcami jak guru sekty
- Krzysztof Kowalczyk z NBP: Banknot o nominale 1000 złotych może wejść do obiegu za pięć lat
- W trzecim kwartale oszuści ukradli blisko 18 mln zł z kont bankowych