PKB to wszystko to, co polska gospodarka wytwarza i sprzedaje w ciągu roku. Całą tę produkcję można podzielić geograficznie na miejsca, w których ona powstaje. GUS właśnie to zrobił. Podzielił PKB na województwa, a potem w każdym z nich podzielił przez liczbę mieszkańców.
Okazało się, że powyżej średniej krajowej są tylko cztery województwa. A mazowieckie jest gospodarczo ponad dwa razy bogatsze niż sąsiadujące lubelskie.
Według statystyk Banku Światowego, Polska pod względem PKB na głowę mieszkańca była na 53. miejscu na świecie. Jeśli z danych GUS wiemy, że PKB lubelskiego to tylko 68,9 procent wartości dla Polski, to łatwo możemy sprawdzić, gdzie na liście Banku Światowego byłoby lubelskie, gdyby było osobnym państwem. Wychodzi na to, że byłoby niżej niż Rosja albo Rumunia. Ale wciąż wyżej niż Meksyk, czy Chiny.
PKB per capita województwa lubelskiego na tle świata dane: GUS, Bank Światowy
W ten sposób w światowym rankingu można sobie umiejscowić każde polskie województwo. To najbogatsze – mazowieckie byłoby na 35. miejscu na świecie, za Portugalią i przed Czechami oraz Grecją
PKB per capita województwa mazowieckiego na tle świata dane: GUS, Bank Światowy
Co ciekawe – z tych obliczeń wynika też, że choć cała Polska jest powyżej średniej dla całego świata, to jednak w podziale na województwa aż siedem z nich jest poniżej tej średniej. Są to lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, opolskie i kujawsko-pomorskie.
PKB per capita polskich województw na tle świata dane: GUS, Bank Światowy
Gdyby więc do znanego od lat publicystycznego podziału na Polskę A i B dołożyć statystyczny podział na świat A i B (według wartość PKB na głowę mieszkańca), to granice tych dwóch podziałów w naszym krajów dużej części wyglądałby tak samo.
Dane GUS są za 2016 rok i są wstępne. Te ostateczne urząd zaprezentuje dopiero w październiku 2018 roku.