Fantastyczny koniec roku w europejskim przemyśle. Nastroje najlepsze od ponad 20 lat

Marcin Kaczmarczyk
Indeks PMI dla przemysłu strefy euro, mówiący wiele o kondycji tego sektora gospodarki, zanotował w grudniu najwyższy poziom od czerwca 1997 roku - a więc od chwili gdy jest on wyliczany. Jego wynik jest również wyraźnie wyższy od odczytu podobnego wskaźnika wyliczanego dla polskiego przemysłu.

Indeks IHS Markit PMI dla przemysłu strefy euro sięgnął w grudniu poziomu 60,6 pkt. To więcej o 0,5 pkt niż w listopadzie i najwięcej w historii tego badania. To jednoznaczny sygnał mówiący, że kondycja europejskiego przemysłu jest teraz najlepsza od lat.

Indeks PMI dla przemysłu strefy euroIndeks PMI dla przemysłu strefy euro IHS Markit

- Wskaźniki wyprzedzające dobrze wróżą na nowy rok – zamówienia w przemyśle rosły w grudniu w rekordowym tempie, najwyższe w historii są również zakupy przedsiębiorstw, związane z przygotowaniami do zwiększania produkcji – komentuje odczyt PMI dla przemysłu Chris Williamson, ekonomista z IHS Markit.

Co ważne, rekordowy odczyt ważnego indeksu dla strefy euro wynika nie tylko z silnej ekspansji niemieckiego przemysłu. Najwyższe w historii notowania indeksów PMI dla przemysłu zaobserwowano w grudniu w Austrii, w Niemczech i Irlandii. Ponadto ten wskaźnik we Francji jest na najwyższym poziomie od 207 miesięcy, a w Grecji od 114 miesięcy.

IHS Markit raportuje również silny wzrost zatrudnienia w przemyśle. Np. we Francji w sektorze przemysłowym nowe miejsca pracy są teraz tworzone najszybciej od 206 miesięcy.

Największa ekspansja jest obserwowana w przemyśle dóbr inwestycyjnych, potem w firmach wytwarzających półprodukty i w końcu w tych, które zajmują się produkcją dóbr konsumpcyjnych – jednak również w tym ostatnim wypadku możemy mówić o boomie.

Czytaj więcej: Czego w nadchodzącym roku będą bali się inwestorzy, czyli z jakich powodów złoty może się osłabiać? 

Euroland lepszy od Polski

Indeks IHS Markit PMI dla przemysłu strefy euro jest na poziomie wyraźnie wyższym od tego, na którym znajduje się podobny wskaźnika wyliczanego dla naszej gospodarki. IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego osiągnął w grudniu poziom 55 pkt.

Czytaj więcej: Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych.

To najlepszy jego wynik do 34 miesięcy, ale jednak mniejszy od odczytów obserwowanych teraz w strefie euro. Z powodu jednak silnego powiązania naszej gospodarki z gospodarkami eurolandu, głównie Niemiec, można przypuszczać, że kondycja naszego sektora przemysłowego jeszcze się poprawi w najbliższej przyszłości.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o: