Za nami najbezpieczniejszy rok w historii lotnictwa. To świetne wieści dla branży i samych pasażerów

Rok 2017 był najbezpieczniejszym w historii komercyjnej komunikacji lotniczej. Doszło do 10 wypadków śmiertelnych, w których życie straciły w sumie 44 osoby w samolotach i 35 osób na ziemi.

Ubiegłoroczne statystyki wypadają bardzo korzystnie w porównaniu z pięcioletnią średnią, która wynosi 17 wypadków i 495 ofiar śmiertelnych rocznie – wynika z danych specjalistycznego portalu Aviation Safety Network (ASN), który analizuje wypadki lotnicze.  W 2016 r. ASN odnotował 16 katastrof lotniczych oraz 303 ofiary śmiertelne.

W 2017 roku pięć z wypadków śmiertelnych miało miejsce w lotnictwie pasażerskim, pięć - towarowym. Co znaczące, nie doszło w ubiegłym roku do żadnego wypadku pasażerskiego samolotu odrzutowego. 31 grudnia 2017 roku był 398. kolejnym dniem bez takiego zdarzenia. Ostatni dzień roku był także 792. dniem od ostatniej cywilnej katastrofy lotniczej z co najmniej stoma ofiarami śmiertelnymi.

W statystykach ujęto wyłącznie loty komercyjne - pasażerskie i towarowe. Jeśli do statystyk wliczymy zdarzenia z udziałem samolotów wojskowych i lotów niekomercyjnych, łącznie w ubiegłym roku odnotowano 24 katastrofy i 230 ofiar śmiertelnych. To jednak również są najniższe liczby w historii nowoczesnego lotnictwa.

Wciąż stosunkowo niebezpieczne jest natomiast lotnictwo wojskowe, przyniosło aż 74 proc. z 230 ubiegłorocznych ofiar. Do najtragiczniejszego, jeśli chodzi o liczbę zabitych, ubiegłorocznego wypadku lotniczego doszło 7 czerwca, kiedy do Morza Andamańskiego runął latający w siłach wojskowych Birmy samolot transportowy Y-8F. Zginęły wszystkie 122 lecące nim osoby.

To już trend

Aviation Safety Network zwraca uwagę, że od 1992 roku liczba wypadków samolotów pasażerskich systematycznie spada. To efekt wprowadzenia nowych technologii, samolotów i silników. Sytuację poprawiły także zmiany w szkoleniu pilotów oraz globalne regulacje dotyczące lotniczych przewozów pasażerskich.

Znaczący spadek liczby wypadków lotniczych w ostatnich 25 latach odnotowano pomimo ogromnego wzrostu podniebnego ruchu. Według danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w 2016 roku samoloty przewiozły 3,7 mld osób, to ponad trzykrotnie więcej niż ćwierć wieku temu.

To nagranie mrozi krew w żyłach. Samolot celowo wleciał w sam środek potężnego huraganu

Więcej o: