Gaz z Rosji nadal króluje w Europie. Dostawy od Gazpromu są na rekordowych poziomach
Gazprom wyprodukował w 2017 roku 471 miliardów metrów sześciennych gazu, o prawie 12,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Na Zachód wyeksportował blisko 194 miliardy metrów sześciennych, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. i jest jednocześnie najwyższym poziomem w historii. Dzieje się tak pomimo napięć politycznych i sankcji, mimo prób zróżnicowania źródeł dostaw tego surowca.
40 proc. gazu w Europie pochodzi z Rosji. Dlatego wiele krajów chce zdywersyfikować dostawy. Robią tak państwa bałtyckie i Polska. Zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski służy między innymi terminal LNG w Świnoujściu, który przyjmuje gazowce ze skroplonym gazem. Terminal działa od 2015 roku, w ciągu kolejnych trzech lat ma zostać rozbudowany. Dostawy powoli się rozkręcają, na przykład w listopadzie PGNiG podpisało pięcioletnią umowę na dostawy gazu z USA, która w tym roku wejdzie w życie. Jak zapewniają władze spółki, cena ma być korzystna i rynkowa – w przeciwieństwie do tej obowiązującej w kontrakcie z Rosjanami. Polska chce też zbudować gazociąg Baltic Pipe, który poprzez Danię umożliwi dostawy z Norwegii.
Grup państw ze wschodniej Europy próbuje także zablokować budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream, która ma podwoić przesył gazu z Rosji do Niemiec (na razie udało się ten projekt opóźnić). Gazprom wciąż jest jednak ważnym rozgrywającym w regionie. Pomimo geopolitycznych napięć ostatnich lat, drugi rok z rzędu bije rekordy w sprzedaży surowca na Zachód. Wydaje też rekordowo dużo na budowę nowych gazociągów, poza Nord Stream 2 buduje też gazociąg do Chin i Turcji.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty
- Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę