To już koniec wielkiego rządowego programu. 381 milionów złotych rozeszło się w zaledwie dwa dni

Ostatnia transza 381 mln zł w ramach programu Mieszkanie dla Młodych została wykorzystana. Oznacza to, że uruchomiony w 2014 r. rządowy projekt został oficjalnie zakończony. Co dalej? PiS ma swoje pomysły.

To już koniec programu Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o wykorzystaniu ostatniej transzy i wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w związku z nabyciem pierwszego mieszkania.

W nowym roku do rozdysponowania mieliśmy 381 mln zł. To już ostatnia odsłona programu, dlatego zainteresowanie było ogromne. Do 3 stycznia wpłynęło do nas 12,7 tysięcy wniosków. Środki zostały zarezerwowane w ciągu dwóch dni, ponieważ wnioskodawcy byli dobrze przygotowani i wcześniej skompletowali dokumenty

- mówi Przemysław Osuch, z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK.

Tak szybkie wyczerpanie się środków z programu nie powinno raczej nikogo dziwić. Z podobną sytuacją mieliśmy również do czynienia w poprzednich latach. Tym razem dodatkowym bodźcem dla wielu osób był fakt, że kolejnej transzy dopłat już nie będzie.

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 r., jeszcze w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u, i był następcą programu Rodzina na Swoim. Jego głównym celem miało być ułatwienie nabycia pierwszego mieszkania przez młode osoby, dzięki dofinansowaniu wkładu własnego. Projekt realizowany był przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz bankami. 

Od początku funkcjonowania programu Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował prawie 3 mld zł, co pozwoliło uzyskać dofinansowanie ponad 110 tys. beneficjentom.

Co dalej?

Rząd PiS już od dawna sygnalizował, że nie ma zamiaru przedłużać Mieszkania dla Młodych. Na politykę mieszkaniową ma inny pomysł. To przede wszystkim program Mieszkanie Plus. Jego zamysł opiera się na wynajmowaniu lokali (z ewentualną opcją przejścia na własność po jakimś czasie) wybudowanych na gruntach Skarbu Państwa, na preferencyjnych warunkach i głównie najmniej zamożnym Polakom.

Jednocześnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad ustawą o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Pierwotnie planowano nawet, że to rozwiązanie będzie obowiązywać od początku 2018 r., ale resort na poślizg, i dopiero w najbliższych miesiącach mamy poznać projekt ustawy tworzącej IKM.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe w bankach mają zakładać regularne oszczędzanie przez ich właścicieli środków na kupno działki, budowę domu czy zakup mieszkania (lub jego remont, przebudowę, wykończenie, wkład własny do kredytu itp.), przy jednoczesnych preferencjach podatkowych (brak 19-procentowego podatku od zysków) oraz przy premiach ze strony rządu.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]