Za 800 lat Niemcy będą na zero. Zegar niemieckiego długu kręci się w drugą stronę

Andrzej Mandel
Podczas gdy Polska się zadłuża, Niemcy zrobili maleńki krok w stronę spełnienia kryteriów z Maastricht.

Niemiecki zegar długu publicznego, podobnie jak polski, kręcił się niedawno w jedną stronę - dług rósł. W szczytowym momencie kryzysu w 2009 Niemcy zadłużały się w tempie 4 400 euro na sekundę. Teraz licznik długu kręci się w drugą stronę - co sekundę dług spada o 78 euro. Chociaż to niewiele, to jednak jest to bardzo znacząca zmiana. Od dawna bowiem zadłużenie krajów wysokorozwiniętych, takich jak Niemcy, tylko wzrastało.

Powolny spadek zadłużenia Niemcy zawdzięczają polityce rządu Angeli Merkel, dzięki której od 2014 roku kolejne budżety federalne są zbilansowane i mają niewielkie nadwyżki. Przewiduje się, że w 2018 roku niemiecki budżet będzie 30 miliardów euro na plusie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszanie się zadłużenia państwa.

23 827 euro długu na jednego Niemca

Zadłużenie to jednak nadal jest olbrzymie - aktualnie na jednego Niemca przypada 23 827 euro długu. Kiedy w 1995 roku uruchamiano zegar zadłużenia publicznego, na obywatela Niemiec przypadała równowartość 12 830 euro. Tymczasem uzyskiwane nadwyżki budżetowe już skłaniają do dyskusji o tym, na co je przeznaczyć, według „Financial Times” opcje są dwie - zwiększanie wydatków publicznych lub zmniejszanie podatków.

Reiner Holznagel, prezes Federacji Podatników studzi entuzjazm, wskazując, że w tym tempie Niemcy będą swój dług, wynoszący niemal 2 biliony euro, spłacać… 800 lat. Przy okazji zauważył, że Niemcy nie spełniają kryteriów z Maastricht (czyli relacji długu publicznego do PKB poniżej 60 procent). Gdyby więc teoretycznie teraz Niemcy aspirowały do przyjęcia euro, to nie byłoby to możliwe z uwagi na zbyt wysokie zadłużenie.

W Polsce 640 euro na sekundę

Tymczasem polski zegar długu publicznego ma się „dobrze”. Na podstawie obecnie dostępnych danych rośnie o 2 711 złotych, czyli około 640 euro na sekundę. Dziennie przybywa Polsce 234,2 mln zadłużenia.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]