Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Zabiega o to były minister zdrowia

Interpelację do premiera o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył były wiceminister zdrowia, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej, prof. Marian Zembala.

Jak twierdzi Zembala, Wielki Piątek poprzedzający Wielkanoc jest już dniem wolnym od pracy w wielu państwach europejskich.  W sumie na taki krok zdecydowało się aż 25 spośród 28 unijnych krajów. Pomysł nie jest nowy, bowiem już w 2008 roku z podobnym wnioskiem wystąpiła do rządu poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tymczasem według sondażu Gfk przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" w 2009 roku, aż 57 proc. Polaków poparło pomysł dnia wolnego od pracy właśnie w Wielki Piątek. Jeśli interpelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie przez premiera Morawieckiego, od tego roku w kalendarzu znajdzie się aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy.

Dni wolne od pracy w Polsce to 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (święto Trzech Króli), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Czytaj też: Polska w tym roku musi wykupić z rynku swój dług za ponad 87 miliardów złotych

Najświeższym dniem wolnym od pracy, który dołączył do polskiego kalendarza w 2011 roku jest 6 stycznia (święto Trzech Króli). O jego ustanowienie zabiegał przez kilkanaście lat Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi.

Więcej o:
Komentarze (230)
Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Zabiega o to były minister zdrowia
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 71 razy 61

  Jedyny dzień "uwolniony" od pracy, jaki miałby realny sens w Polsce, to jest Wigilia, bo w przeciwieństwie do Trzech Króli i Wielkiego Piątku jest tradycyjnie postrzegana jako dzień świąteczny, a w wielu domach - niekoniecznie praktykujących katolików! - kolacja w ten konkretny dzień wymaga długich przygotowań.

 • sss9

  Oceniono 50 razy 38

  dlaczego tak skromnie? kościelny kalendarz obfituje w święta, które koniecznie trzeba ustanowić jako państwowe. dzięki temu przybędzie dni z zakazem handlu i nakazem wizyty w kościele. w końcu skoro i tak wiadomo, że tak naprawdę rządzi kler, to nie ma sensu się powstrzymywać.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 42 razy 32

  W krajach Europy gdzie wielki piątek jest dniem wolnym od pracy nie ma czegoś takiego jak "lany poniedziałek" i poniedziałek wielkanocny wolny od pracy,więc te przykłady z Europy to tak raczej nie najlepszy argument.
  Pozostaje jeszcze pytanie czy Polskę jako kraj na dorobku jest po prostu stać na nieomal trzy tygodnie w roku ustawowo wolne od pracy?

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 14 razy 12

  Stawiam na 18 czerwca, jako dzień wolny od pracy.
  Urodził się Lech Kaczyński i jego wielki brat.
  Dokładnie sprawdziłem, przedtem i potem nikt się nie urodził.

 • rasta-mw

  Oceniono 10 razy 10

  Chcemy więcej wolnego i większych pensji! Dajcie dajcie nam! My chcemy! Niemcy muszą nam dać reparacje, biliony euro i po milionie dla każdego polaka, będziem się byczyć!

 • kukunapniu

  Oceniono 12 razy 10

  A co z Wielką Środą i Wielkim Czwartkiem?
  ... no i co z tym najważniejszym ze wszystkich czyli z Tłustym Czwartkiem?

 • ksass

  Oceniono 11 razy 9

  a niby po co mamy się ograniczać.
  Zróbmy wszystkie dni wolne od pracy, a będziemy żyć z odszkodowań, które nam będą płacić Niemcy i Rosjanie.
  A co - należy nam się.
  Cholera, tylko kto obsłuży przelewy w bankach jak nikt nie będzie pracował.
  Kto wyprodukuje i dostarczy żywność dla wybranego Narodu Polskiego, który zajęty jest nawracaniem Europy na właściwe tory chrześcijaństwa i katolicyzmu w szczególności...

 • atr8

  Oceniono 11 razy 9

  " Wielki Piątek poprzedzający Wielkanoc jest już dniem wolnym od pracy w wielu państwach europejskich. W sumie na taki krok zdecydowało się aż 25 spośród 28 unijnych krajów". Napiszcie, proszę, w ilu krajach wolny od pracy jest poniedziałek? Bo np. w Hiszpanii i Portugalii nie jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX