Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Zabiega o to były minister zdrowia

Interpelację do premiera o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył były wiceminister zdrowia, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej, prof. Marian Zembala.

Jak twierdzi Zembala, Wielki Piątek poprzedzający Wielkanoc jest już dniem wolnym od pracy w wielu państwach europejskich.  W sumie na taki krok zdecydowało się aż 25 spośród 28 unijnych krajów. Pomysł nie jest nowy, bowiem już w 2008 roku z podobnym wnioskiem wystąpiła do rządu poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tymczasem według sondażu Gfk przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" w 2009 roku, aż 57 proc. Polaków poparło pomysł dnia wolnego od pracy właśnie w Wielki Piątek. Jeśli interpelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie przez premiera Morawieckiego, od tego roku w kalendarzu znajdzie się aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy.

Dni wolne od pracy w Polsce to 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (święto Trzech Króli), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Czytaj też: Polska w tym roku musi wykupić z rynku swój dług za ponad 87 miliardów złotych

Najświeższym dniem wolnym od pracy, który dołączył do polskiego kalendarza w 2011 roku jest 6 stycznia (święto Trzech Króli). O jego ustanowienie zabiegał przez kilkanaście lat Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi.