To ona będzie trzymać państwową kasę. Teresa Czerwińska na czele Ministerstwa Finansów

Premier Mateusz Morawiecki w resorcie finansów postawił na sprawdzoną i lojalną osobę. Nowym ministrem została Teresa Czerwińska, dotychczasowa podsekretarz stanu.

Teresa Czerwińska jako wiceminister w Ministerstwie Finansów pracuje od nieco ponad pół roku. Zajmowała się do tej pory przygotowywaniem budżetu - zastąpiła Hannę Majszczyk, która pełniła tę niełatwą funkcję przez siedem lat.

Najwyraźniej już pół roku wystarczyło, by zdobyła zaufanie Mateusza Morawieckiego. Czerwińska ma być postrzegana jako osoba lojalna wobec premiera, która prawdopodobnie będzie kontynuować jego politykę gospodarczą, z niewielką tylko zmianą akcentów - tak przynajmniej twierdzi Agencja Reutera.

O tym, że jest cenionym ekspertem, świadczy też opinia wystawiona jej przez poprzedniego szefa - Jarosława Gowina, bo Teresa Czerwińska, zanim trafiła do resortu finansów, przez nieco ponad 1,5 roku pracowała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zajmowała się tam m.in. planowaniem i realizacją budżetu, kwestiami dotacji budżetowych dla uczelni publicznych i poprawą efektywności wydatkowania środków. Kiedy zmieniała resorty, Jarosław Gowin na Twitterze napisał: "Budżet PL w dobrych rękach: wspaniały fachowiec prof. Teresa Czerwińska opuszcza ministerstwo nauki i przechodzi do ministerstwa finansów. Powodzenia Teresa!".

Jej awans nie jest zaskoczeniem, bo mówiło się o nim już od przynajmniej kilku dni. Także od momentu, kiedy okazało się, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem, nazwiska wiceministrów pojawiały się na giełdzie jego możliwych następców w resorcie finansów (choć przez moment spekulowano, że mógłby to być Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju).

Nowa pani minister ma duże doświadczenie naukowe i akademickie. Od 2011 roku jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finansów. Jest współautorką podręczników, a także publikacji naukowych, analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Pracowała też jako ekspert w wielu krajowych i zagranicznych grupach i komitetach. Skończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, pisała prace (magisterską i doktorską) na tematy ubezpieczeniowe.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o: