O podzieleniu części zadań byłego już Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa mówiło się nieoficjalnie już przed rekonstrukcją rządu premiera Morawieckiego. Spekuluje się, że przejmie je nowo powstały resort inwestycji i rozwoju, którym kierować będzie Jerzy Kwieciński.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa funkcjonowało od powołania rządu Beaty Szydło w listopadzie 2015 r. Wydzielenie z niego zadań z zakresu budownictwa oznacza, że o ile Andrzej Adamczyk będzie teraz zajmował się m.in. rozwojem sieci drogowej czy kolejowej w kraju, o tyle "sztandarowe zadanie PiS na najbliższą dekadę", jak niedawno o programie mieszkań na wynajem Mieszkanie Plus mówił premier Mateusz Morawiecki, będzie już koordynował ktoś inny. Adamczyk bywał krytykowany za opóźnienia w realizacji tego programu, o przyspieszenie prac apelował w zeszłym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kancelaria Premiera zmianę w ministerstwie tłumaczy właśnie "szczególnym priorytetem" programu Mieszkanie Plus. Nie uściśla jednak, kto konkretnie będzie teraz za niego odpowiadał. - Szczegóły zostaną określone w zapowiedzianej przez KPRM zmianie ustawy o działach administracji rządowej, nad którą trwają intensywne prace - komentuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej
- czytamy w komunikacie Kancelarii.
Program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań na wynajem na gruntach należących do Skarbu Państwa, ze szczególnym uwzględnieniem średnich miast i mniejszych miejscowości. Stawki czynszu mają być konkurencyjne w zestawieniu z rynkowymi - w części "regulowanej" programu, w zależności od lokalizacji i wybranej opcji (z dojściem do wykupu mieszkania lub nie), mają wynosić od ok. 7 do 20 zł za metr kwadratowy.
Choć w kwietniu do pierwszych mieszkań z programu mają się wprowadzać mieszkańcy Jarocina, to w budowie w całej Polsce jest "tylko" ok. 2 tys. lokali. To znacznie poniżej wcześniejszych zapowiedzi rządu, jakoby do końca 2017 r. w budowie miało być ok. 10 tys. mieszkań. Co prawda łącznie "w przygotowaniu" jest już ok. 12 tys. mieszkań, ale w przypadku ok. 10 tys. z nich to "przygotowanie" to na razie głównie podpisane listy intencyjne czy postępujące prace projektowo-dokumentacyjne.
Zmiana nazwy Ministerstwa została szybko prowadzona m.in. na profilu resortu na Twitterze. Także na stronie rządu odebrano już Adamczykowi w nazwie funkcji "i Budownictwa".
. Twitter
***