Jak na rekonstrukcję rządu zareagowała giełda i złoty? Nie ma zaskoczenia

Rynki finansowe w zasadzie nie zareagowały na ogłoszenie nazwisk kilku nowych ministrów - w tym szefa resortu finansów - w rządzie Mateusza Morawieckiego. Drobne korekty trudno wiązać z sytuacją polityczną.

Wtorek nie jest szczególnie udany zarówno dla złotego, jak i inwestorów na warszawskiej giełdzie. Złoty kontynuuje osłabienie wobec dolara czy euro, dochodząc do najwyższych poziomów w 2018 r. 

kurs USD/PLNkurs USD/PLN źródło: stooq.pl

kurs EUR/PLNkurs EUR/PLN źródło: stooq.pl

Nieznaczne spadki we wtorek około 12, czyli w momencie ogłaszania składu zrekonstruowanego rządu, zanotowano na indeksach WIG i WIG20.

WIG20WIG20 źródło: stooq.pl

WIGWIG źródło: stooq.pl

Zdecydowanie trudno jednak mówić o jakiejś zmasowanej reakcji inwestorów na zmiany w polskim rządzie. Powodem jest fakt, że w zasadzie... niewiele się stało.

Albo inaczej - mamy nowego ministra finansów (Teresę Czerwińską), ale ani nie jest to człowiek znikąd, bo to dotychczasowy wiceminister finansów, ani też szczególne zaskoczenie, bo nazwisko Czerwińskiej przewijało się na "rekonstrukcyjnej giełdzie". Poza tym o tym, że będzie nowy minister finansów wiadomo było od miesiąca, gdy Mateusz Morawiecki objął tekę premiera. No i trudno oczekiwać, żeby w sytuacji, gdy premierem zostaje minister finansów, w tym resorcie miała się szykować rewolucja.

Zresztą to samo można powiedzieć o innych nowych ministrach resortów "gospodarczo-rozwojowych", czyli Jerzym Kwiecińskim - szefie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, oraz Jadwidze Emilewicz - szefowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Pewną niewiadomą jest jedynie dokładny podział obowiązek w nowo powstałych resortach.

A osłabienie złotego to raczej nie kwestia polskiej waluty, ale efekt dobrych danych z amerykańskiej gospodarce, windujących cenę amerykańskiej waluty. Poza tym w kontekście zachowania złotego w ostatnich miesiącach trafniejsze niż "osłabienie złotego" wydaje się mówienie o wyhamowaniu jego umocnienia.

Kurs USD/PLN w ostatnich 12 miesiącach

.. źródło: stooq.pl

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: